Ir būtiski apspriest mērķus kopā un pārliecināties, ka tie ir reāli sasniedzami.
Pēc vasaras atvaļinājumiem un tik siltā septembrī, kāds mums dots šogad, darbiniekiem bieži vien ir nepieciešams papildu stimuls, lai atgūtu darba ritmu un motivāciju. Personālatlases speciāliste Šarlote Lamberte sagatavoja 7 padomus, kā palīdzēt darbiniekiem veiksmīgi atgriezties darbā un uzlabot produktivitāti pēc atvaļinājumu sezonas.
1. Iespēja pakāpeniski atgriezties darbā
Darbiniekiem, kuri atgriežas no atvaļinājuma, bieži vien nepieciešams laiks, lai atkal pilnībā koncentrētos uz darbu. Sākot ar vienkāršākiem uzdevumiem, viņi var lēnām iekļauties darbā, nejūtoties pārāk noslogoti. Turklāt darba devējs var sniegt atbalstu, piemēram, ieplānojot pārrunas par veicamajiem uzdevumiem, izvirzot skaidras prioritātes un atbildes uz iespējamajiem jautājumiem. Tas palīdzēs darbiniekam justies novērtētam un mazāk satrauktam par ātru atgriešanos pilnā darba slodzē.
2. Atzinība un novērtējums
Atvaļinājumi bieži vien pārtrauc ierasto darba plūsmu, tāpēc darbinieki var justies tā, it kā būtu zaudējuši savu darba "pievilcību". Darba devējiem ir lieliska iespēja izmantot šo laiku, lai publiski izteiktu atzinību par iepriekš paveikto darbu. Iespējams, ir labi īstenot nelielus novērtēšanas rituālus, piemēram, mēneša darbinieku izcelšanu, nelielus apbalvojumus prēmijas formātā vai komandas sapulces, kurā tiktu izcelts darbinieku pienesums uzņēmuma mērķu sasniegšanā. Atzinība palīdz atjaunot motivāciju un pozitīvu attieksmi pret nākotnes izaicinājumiem.
3. Skaidri mērķi un uzdevumi
Darbiniekiem, atgriežoties pēc atvaļinājuma, var rasties neskaidrības par to, ar ko sākt vai kas ir visbūtiskākais darbs. Tāpēc skaidri noteikti mērķi un uzdevumi palīdzēs viņiem saprast prioritātes un koncentrēties uz svarīgākajiem darbiem. Ir būtiski apspriest šos mērķus kopā ar darbinieku un pārliecināties, ka tie ir reāli sasniedzami un motivējoši. Mērķus var izvirzīt īstermiņā (pirmajā nedēļā pēc atgriešanās) un ilgtermiņā (līdz gada beigām), lai darbinieks justos iesaistīts un mērķtiecīgs.
4. Motivējoši pasākumi vai apbalvojumi
Darbinieku motivācija bieži vien paaugstinās, ja viņi zina, ka ir iespēja saņemt apbalvojumu par labi paveiktu darbu. Tas var būt finansiāls atalgojums, taču ne vienmēr tai jābūt naudai. Piemēram, darba devējs var piedāvāt elastīgāku darba grafiku, papildu brīvdienas vai arī komandas izbraukuma pasākumus. Ir svarīgi, lai darbinieki saprastu, ka viņu pūles tiek novērtētas, un šādi pasākumi var veicināt lielāku saikni ar uzņēmumu.
5. Elastīgs darba laiks
Piedāvājot darbiniekiem elastīgu darba grafiku, darba devējs var palīdzēt viņiem vieglāk iekļauties darba ritmā. Tas ir īpaši būtiski pēc atvaļinājuma, kad pāreja no brīvdienu brīvības uz stingru darba režīmu var būt īpaši grūta. Elastīgā darba laika iespējas, piemēram, iespēja sākt darbu nedaudz vēlāk vai strādāt daļu no laika attālināti, ļauj darbiniekiem pašiem pārvaldīt savu laiku un saglabāt līdzsvaru starp personīgo un profesionālo dzīvi.
6. Jauni izaicinājumi un iespējas attīstīties
Viena no labākajām metodēm, kā atjaunot darbinieka interesi un motivāciju pēc atvaļinājuma, ir piedāvāt viņam jaunus izaicinājumus vai iespējas profesionālai izaugsmei. Tas varētu būt jauns projekts, kas paplašina viņu pieredzi, vai apmācības kurss, kas palīdz attīstīt jaunas prasmes. Darbinieki bieži novērtē iespējas profesionāli augt un attīstīties, kas motivē viņus strādāt ar lielāku entuziasmu un efektivitāti.
7. Atbalstoša vide un komandas saliedēšana
Pēc ilgāka atvaļinājuma darbinieki var justies mazliet "atstumti" no komandas dinamikas. Tāpēc ir svarīgi atjaunot kopības sajūtu un palīdzēt viņiem atgriezties kolektīvā. Organizējot komandas saliedēšanas pasākumus, piemēram, kopīgas pusdienas, sporta aktivitātes vai vienkārši neformālas sarunas birojā, var palīdzēt atjaunot koleģiālās attiecības un veicināt pozitīvu darba atmosfēru.