LM: jāveicina Ukrainas bēgļu nodarbinātība augsti kvalificētās profesijās

Sabiedrība
LETA 18:45, 08.09.2024 0

Latvijā aktuāla problēma ir Ukrainas bēgļu nodarbinātības veicināšana augsti kvalificētās profesijās atbilstoši viņu profesionālajai kvalifikācijai, jo īpaši veicinot viņu iespējas un motivāciju apgūt latviešu valodu, paziņo Labklājības ministrija (LM).

 

Sabiedriskās politikas centra "Providus" pētījumā par Ukrainas iedzīvotājiem un to vajadzībām Latvijā secināts, ka augstās latviešu valodas prasmes prasības kvalificētās un augsti kvalificētās profesijās liek ukraiņiem uzņemties viszemākās kvalifikācijas darbus vai pat iesaistīties nelegālā nodarbinātībā, kas būtiski ietekmē viņu ienākumu un sociālo garantiju līmeni. Tāpat Ukrainas bēgļiem ir grūtības veikt ārpus Latvijas iegūtās kvalifikācijas atzīšanu.

Kāda ukrainiete aptaujā norāda: "Man šobrīd ir ļoti zems dzīves līmenis. Es nevaru nodrošināt sevi un savus skolas vecuma bērnus ar savu darbu. Es nestrādāju savā specialitātē. Man ir augstākā izglītība un diploms kā TV režisorei. Pieredze darbā kino, televīzijā un teātrī. Ko NVA man piedāvā, ir smags, zemas kvalifikācijas darbs ar zemu algu, kas nesedz pat ģimenes pamatvajadzības."

LM apstiprina, ka Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīcībā esošā informācija liecina, ka daudziem Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ir reģistrēti NVA kā bezdarbnieki, ir augstas kvalifikācijas profesijas, kā ekonomists, jurists, pedagogs un citas, taču visbiežāk viņi izsaka vēlmi strādāt zemāk kvalificētās profesijās.

Arī Valsts ieņēmuma dienesta (VID) dati parāda, ka visbiežāk Ukrainas iedzīvotāji strādā zemākas vai vidējās kvalifikācijas profesijās, kā palīgstrādnieks, apkopējs, pārdevējs, pavārs un citās.

Kāda pētījuma dalībniece norādījusi, ka NVA negribējusi viņu ņemt bezdarbniekos un piešķirt bezdarbnieka statusu, tā vietā aicinot iet mazgāt grīdas "Maxima" veikalā.

Analizējot grūtības, ar kādām saskaras Ukrainas iedzīvotāji Latvijā, pētījumā secināts, ka daudzās jomās ar tādām pašām grūtībām saskaras arī citi Latvijas iedzīvotāji. It sevišķi tas ir novērojams attiecībā uz veselības aprūpes sistēmas nepieejamību, nepietiekamu sociālo atbalstu mazāk aizsargātām grupām vai mazākām iespējām atrast darbu tad, ja cilvēks dzīvo tālāk no Rīgas vai mazpilsētās.

Arī LM norāda, ka sniegtie atbalsta pakalpojumi un to nosacījumi ir atbilstoši tiem principiem, kas attiecas uz Latvijas iedzīvotājiem, izņemot to, ka pašvaldības sociālais dienests pirmos trīs kalendāra mēnešus pēc Ukrainas bēgļa mājsaimniecības pirmreizējā iesnieguma saņemšanas dienas neveic materiālo resursu izvērtēšanu pirms lēmuma pieņemšanas par sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanu.

Pēc trīs mēnešu termiņa beigām sociālās palīdzības piemērošanā atbilstoši likumam tiek izvērtēts tas, vai vai Ukraiņu bēgļa mājsaimniecība gūst ienākumus no darba samaksas, atlīdzības vai saimnieciskās darbības vai no sociālās drošības sistēmas, informēja LM.

Pašvaldības sociālais dienests piešķir un izmaksā Ukrainas bēgļiem vienreizēju pabalstu krīzes situācijā 343 eiro pilngadīgai personai un 240 eiro par katru bērnu, informēja LM.

LM atgādina, ka no 2023.gada 1.jūlija personām un viņu ģimenes locekļiem, kuras uzturas un dzīvo Latvijā, pamatojoties uz tām izsniegto termiņuzturēšanās atļauju un kurām Latvijā piešķirts alternatīvais statuss, ir tiesības uz visiem valsts sociālajiem pabalstiem tāpat kā ikvienai Latvijā pastāvīgi dzīvojošai personai. Papildus tam no 2023.gada 1.jūlija spēkā stājies jauns regulējums attiecībā uz minimālajiem ienākumu sliekšņiem, tādējādi nodrošinot augstākus pamata sociālās palīdzības sliekšņus.

LM informēja, ka šobrīd Iekšlietu ministrija (IM) ir atbildīga par jaunā plāna izstrādi sociālās palīdzības sniegšanā Ukrainas iedzīvotājiem 2025.gadam.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien daudzviet Latvijā uzsnigs

Piektdien lielā Latvijas daļā gaidāms sniegs, pārsvarā tas būs neliels, vietām īslaicīgi snigs stiprāk, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Austrumu slimnīcā ierodas vēl 20 ievainotie ukraiņi

Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 386 no Ukrainas atvestie pacienti.

Sabiedrība Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni

Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni, kas ir par deviņiem mazāk nekā gadu iepriekš, informē Labklājības ministrija (LM).

Sabiedrība Aptauja: Gandrīz trešdaļā skolu finansējums mācību līdzekļiem nav pieaudzis

Gandrīz trešdaļā skolu skolu finansējums mācību līdzekļiem šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nav pieaudzis un ir palicis nemainīgs, 4,4% - tas ir samazinājies, bet 38,7% - pieaudzis, secināts izdevniecības "Skolas Vārds" veiktajā izglītības iestāžu vadītāju aptaujā.

Lasiet arī

Sabiedrība NVA šogad sniegusi atbalstu jau 3700 Ukrainas bēgļiem

Šogad Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sniegusi atbalstu jau 3700 Ukrainas bēgļiem, kuri pametuši dzimteni kara dēļ.

Sabiedrība IZM rosinās atlikt plānu ukraiņu bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas skolas

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinās Saeimu lemt par grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas noteiks obligātu prasību visiem Ukrainas bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas izglītības iestādes no 2025.gada 1.septembra, nevis no šī mācību gada, kā tas bija iecerēts sākotnēji.

Sabiedrība Rīgā atklāj ukraiņu bēgļiem pielāgoto ēku

Ukrainas iedzīvotājiem pielāgotā ēka Rīgā, Ūnijas ielā 49, būs atbalsts bēgļu sākotnējai izmitināšanai, šodien telpu atklāšanas pasākumā norādīja pašvaldības amatpersonas.

Sabiedrība Latvijā gada sākumā bija nodarbināti 8700 Ukrainas valstspiederīgo

Latvijā šā gada sākumā kā darba ņēmēji bija reģistrēti 8700 Ukrainas valstspiederīgo, pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienesta datiem.