"Liels kiberuzbrukums var ātri pāraugt liela mēroga drošības krīzē".
Pasaulē lielākajās un sarežģītākajās starptautiskajās reālajā laikā notiekošajās kiberaizsardzības mācībās “Locked Shields 2024” uzvarējusi Latvija kopā ar NATO vienību komandu. Pērn Latvijas un Luksemburgas apvienotā komanda ieņēma 4. vietu. Labāko trijniekā iekļuva arī Somijas-Polijas un Igaunijas-Francijas komandas.
Mācības pulcēja vairāk nekā 3000 dalībnieku no 38 valstīm, kur četras dienas bija jāaizsargā reālas datorsistēmas no reāllaika uzbrukumiem, vienlaikus trenējot taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu kritiskās situācijās, ziņoja vietne labsoflatvia.lv.
Sacensības notika Igaunijā. Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs uzsver, ka starptautiskā sadarbība kibertelpā ir panākumu atslēga. “Kā pasaulē lielākās šāda veida mācības “Locked Shields” ir viens no labākajiem augsta līmeņa starptautiskās sadarbības piemēriem. Mēs ļoti lepojamies, ka varam tās rīkot Igaunijā un redzēt, kā NATO CCDCOE un komandas, kas iesaistītas to organizēšanā, katru gadu tās paceļ jaunā, arvien iespaidīgākā līmenī,” viņš saka.
“Neviens cits kiberaizsardzības vingrinājums nevar piedāvāt tik specializētu un detalizētu pieredzi kā “Locked Shields”. Komandas var demonstrēt, cik labi tās spēj nodrošināt sistēmu darbību reālās dzīves situācijās un augsta stresa apstākļos. Tehniskie speciālisti vieni paši nevar atrisināt kiberkrīzi. Parasti lēmumu pieņēmēji un eksperti no dažādām valsts iestādēm un dzīves jomām ir tie, kas cenšas atvairīt uzbrukumus, tāpēc papildus kiberaizsardzībai mēs koncentrējamies uz stratēģijas spēlēm, juridiskajiem jautājumiem un krīžu komunikāciju. Sadarbībai ir jābūt ātrai, jo liels kiberuzbrukums var ātri pāraugt liela mēroga drošības krīzē, un šāda veida mācības ļauj mums būt labāk sagatavotiem,” pērn izteicās NATO apvienotā kiberaizsardzības izcilības centra direktors Marts Norma.
Šīs ikgadējās mācības ļauj kiberdrošības ekspertiem uzlabot savas prasmes valsts IT sistēmu un kritiskās infrastruktūras aizsardzībā pret potenciāliem reāliem uzbrukumiem. Galvenā uzmanība tiek pievērsta reālistiskiem uzbrukumu scenārijiem, progresīvām tehnoloģijām un vērienīga sarežģīta kiberincidenta simulācijai – komandas uzņemas ātrās reaģēšanas lomu valsts kritiskās infrastruktūras kiberaizsardzībai.
Papildus daudzu fizisku sistēmu aizsardzībai iesaistītās komandas praktizē taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu, sadarbību un komandķēdi krīzes situācijā, kad tām būtu jārisina arī kriminālistikas un juridiskie jautājumi un jāreaģē uz informācijas operāciju izaicinājumiem. Sacensības “Locked Shields” NATO apvienotais kiberaizsardzības izcilības centrs organizē jau kopš 2010. gada.