Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (AS) un veselības ministre Līga Meņģelsone pauduši atbalstu zemkopības ministra Didža Šmita (AS) iniciatīvai par bērnu ēdināšanas sistēmas transformēšanu Latvijā un apņēmušies līdzdarboties tās īstenošanā, aģentūru LETA informē Zemkopības ministrijā (ZM).
Trešdien, 10.maijā, diskusijā par bērnu ēdināšanas sistēmu Latvijā Šmits uzsvēra, ka ar steigu jāsakārto sistēma, lai vietējie produkti pa taisno nonāktu uz pusdienu galdiem Latvijas skolās.
Viņš norādīja, ka lielāko daļu lauksaimniecības produktu Latvijas lauksaimnieki saražo lielākā apjomā, nekā nepieciešams Latvijas pašpatēriņam, tāpēc liela daļa produkcijas tiek eksportēta.
"Mēs eksportējam graudus, bet pēc tam mūsu uzņēmumi jau citus graudus importē, lai ražotu pārslas un makaronus, mūsu pienu iepērk lietuviešu pārstrādātāji, bet pēc tam mēs saviem bērniem skolās dodam Lietuvā ražotos piena produktus," sacīja Šmits.
Viņš uzsvēra, ka nodrošinājums ar pārtiku ir stratēģiski svarīgs katrai valstij, kā arī veselīga pārtika ikdienas uzturā ir viens no veselīgas sabiedrības priekšnoteikumiem.
"Piemēri pasaulē rāda, ka jau no mazotnes bērnus var radināt pie vietējas izcelsmes veselīgas pārtikas, veidojot "bērnības garšu", kas jauno paaudzi pavadīs tālāk dzīvē - nepieciešamība ikdienas uzturā lietot veselīgus produktus būs kļuvusi par ieradumu un pamatvajadzību," skaidroja ministrs.
Vienlaikus ministrijā norāda, ka ZM mērķis ir veidot sistēmu, kas skolēnu ēdienkartē pēc iespējas vairāk iekļautu vietēji ražotu pārtiku, veidojot sadarbību ar vietējiem zemniekiem, zivsaimniekiem un pārstrādātājiem.
Savukārt otrs ieguvums iniciatīvai būtu vietējās izcelsmes pārtikas patēriņa pieaugums, kam būtu tieša pozitīva ietekme uz ekonomisko noturību un attīstību reģionos.
Vienlaikus ZM informē, ka diskusijas laikā dalībnieki identificēja pašreizējas ēdināšanas sistēmas skolās problēmas un nepilnības, kā arī vienojās par to, ko nepieciešams mainīt, lai uzturs izglītības iestādēs kļūtu veselīgāks un skolēnu garšas izvēlēm atbilstošāks. Tāpat tika mudināts izmantot vietējo lauksaimnieku un pārtikas ražotāju saražoto produkciju.
ZM norāda, ka pasākumā piedalījās vairāk nekā 100 pārstāvji no Latvijas pašvaldībām, izglītības iestādēm, lauksaimnieku un pārtikas ražotāju nevalstiskajām organizācijām un valsts institūcijām, kā arī uzņēmēji, kas nodrošina ēdināšanas pakalpojums izglītības iestādēs.
Dialogu par bērnu ēdināšanas sistēmas maiņu organizēja Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centru un Siguldas novada domi.