Valdība otrdien atbalstīja ārkārtējās situācijas pagarināšanu Baltkrievijas pierobežā līdz 10.augustam.
Valdības 2021.gadā 10.augustā nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju Ludzas un Krāslavas novados, kā arī Daugavpilī. Tā vairākkārt pagarināta, un pēdējais pagarinājums noteikts līdz 10.maijam. Iepriekš vairākkārt ticis debatēts, ka ārkārtējās situācijas vietā pierobežā varētu noteikt kādu citu regulējuma veidu, taču nekādas izmaiņas nav sekojušas.
Ministru prezidenta pienākumu izpildītājs, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka ārkārtējā situācija pagarināta, jo situācija nav uzlabojusies, bet tā atkal pasliktinās.
"Pavasarim iestājoties un vasarai tuvojoties, arvien vairāk nelegālo migrantu cenšas šķērsot mūsu valsts robežu, un ir pieaudzis darbs un slodze Valsts robežsardzei," norādīja Rinkēvičs.
Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS) preses konferencē sacīja, ka situācija uz Latvijas un Baltkrievijas robežas joprojām ir nemierīga. Iepriekšējā naktī vairāk nekā 90 cilvēki mēģināja šķērsot robežu, savukārt trīs no tiem aizturēti.
Lai arī ārkārtējā situācija uz robežas bija jāpagarina, tomēr Kučinskis norādīja, ka Ministru kabinetam apspriešanā tuvākajā laikā tiks nodots regulējums, kas paredz ārkārtējo situāciju uz robežas aizstāt ar robežapsardzības sistēmas pastiprinošu režīmu, jo "ir jāgatavojas, ka tas nav dažu mēnešu jautājums, bet šis process būs ilgstošs, jo to atbalsta arī Baltkrievijas oficiālā vara".
Tāpat arī Kučinskis norādīja, ka tuvojas brīdis, kad robežsargiem būs nepieciešama lielāka Zemessardzes iesaiste.
Runājot par patvēruma meklētājiem, Kučinskis norādīja, ka šī nav ierastā situācija.
"Latvijas likumdošana paredz, ka, ja kādam ir vajadzīga valsts aizsardzība, mums ir oficiālie robežsardzes punkti, caur kuriem patvēruma meklētāji var ierasties valstī," sacīja iekšlietu ministrs.
Šogad no nelikumīgas Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsošanas atturēti 1870 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ Latvijā uzņemti 144 cilvēki.
Pērn kopumā novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.
Tuvojoties vasarai, nelegālās imigrācijas riski uz robežas ar Baltkrieviju, visticamāk, pieaugs, pagājušajā nedēļā atzina Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.
Iekšlietu ministrija (IeM) norādījusi, ka Krievijas sāktais un Baltkrievijas atklāti atbalstītais karš pret Ukrainu ir vērtējams kā papildu riska apstāklis un iespējama motivācija Baltkrievijai turpināt centienus destabilizēt situāciju uz valsts robežas ar Latvijas, tas ir, izdarīt spiedienu uz ES un NATO.
Arī no Lietuvas un Polijas kompetentajām institūcijām joprojām tiekot saņemta informācija par nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu no Baltkrievijas teritorijas.