Jāsakārto normatīvais regulējums par cūkkopības nozarei būtisko biogāzes ražošanu, ceturtdien Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) kopsapulcē uzsvēra asociācijas biedri.
Pasākuma laikā biedri vērsa uzmanību uz nepieciešamību sakārtot zaļās enerģijas iegūšanas metodes, tostarp saules paneļu uzstādīšanu un biogāzes ražošanu.
Zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) atzina, ka zaļās enerģijas jautājums nav sakārtots un Klimata un enerģijas ministrijai trūkst stratēģijas. Vienlaikus viņa ieskatā, vispirms ir jāsakārto patstāvīgās jaudas.
LCAA valdes priekšsēdētāja Dzintra Lejniece skaidroja, ka patlaban biogāzes ražošanas attīstīšana nav atbalstāmo investīciju sarakstā, bet vienlaikus Eiropas Komisija (EK) iesaka cūkkopības nozarei biogāzi kā rekomendējamo risinājumu mēslu apsaimniekošanā.
Lauku atbalsta dienesta (LAD) direktors Ģirts Krūmiņš informēja, ka no EK puses biogāzes ražošana ir atļauta, bet Latvijā pēdējo atbalsta periodu nemaz nelaida. Tādējādi no regulas un attīstības programmas puses biogāzes ražošana ir atļauta, bet no Latvijas puses ierobežojums ir Ministru kabineta noteikumos.
Vienlaikus Šmits atzīmēja, ka arī cūkkopības nozarei liels atbalsts būs viņa plānotā ēdināšanas programma skolās, kur patlaban ir aplēses, ka tā izmaksās vienu miljardu eiro gadā. Viņš uzsvēra, ka nozarei tiks piedāvāts ievērojams tirgus, un tas būs pilnvērtīgāks atbalsts nekā 50 miljoni eiro, kas patlaban lauksaimniekiem tiek izdalīti subsīdijās.
Viņa ieskatā, nepieciešamais finansējums ēdināšanas programmai būs nevis izdevumi, bet gan investīcijas.
LCAA mērķis ir labvēlīgas ekonomiskās un politiskās vides izveidošana cūkkopības nozares attīstībai Latvijā, ievērojot starptautiskās integrācijas aspektus. Tās uzdevumi ir pārstāvēt cūku audzētāju intereses valsts institūcijās un organizācijās, kā arī nevalstiskajās organizācijās un ārvalstīs un veidot un attīstīt kautuvju un pārstrādes jaudu, panākot maksimāli iespējamo ietekmi tās pārvaldē.