Ceturtdien Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji piedalījās Lietuvas lauksaimnieku nevalstisko organizāciju (NVO) rīkotā protestā pie Lietuvas Seima ēkas, informē LOSP.
Kā norāda LOSP, protestā Lietuvas lauksaimnieku NVO pieprasīja atbalstu piena nozarei krīzes pārvarēšanā un nozares dzīvotspējas saglabāšanā.
LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis atzīmē, ka Latvija ir teju vienādā krīzes situācijā ar Lietuvas piena nozari un, sadarbojoties ar Zemkopības ministriju (ZM), tiek aktīvi strādāts pie iespējamajiem risinājumiem kā Latvijas, tā arī Eiropas Savienības (ES) līmenī.
Viņš gan skaidro, ka tas aizņem laiku, un laiks patlaban strauji izsīkst. Nozarei steidzami nepieciešams nekavējošs atbalsts un ilgtermiņa risinājumi nepieciešami.
"Viennozīmīgi esam gatavi protestēt - Latvijas piena nozarē ir krīze, un diemžēl dati rāda skumju ainu - labāk nepaliek. Strādāt zem pašizmaksas ilgstoši nav iespējams - tie ir ievērojami zaudējumi un risks iekļūt nebeidzamā parādu jūgā," norāda Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis (ZZS).
Melnis atzīmē, ka piena ražošanas pašizmaksa ir aptuveni 0,42 eiro litrā, iepirkuma cena - aptuveni 0,34 eiro litrā, bet plaukta cena - aptuveni 1,50 eiro litrā un vairāk. Ja situācija nemainīsies, arī Latvijas lauksaimnieki būs spiesti īstenot plašus protestus visā Latvijā, lai saglabātu piena nozari.
Vienlaikus LOSP informē, ka pirms dalības protesta akcijā LOSP pārstāvji tikās ar Lietuvas Zaļo un zemnieku savienības pārstāvjiem, lai diskutētu par krīzi piena nozarē. Ar partijas pārstāvjiem tika pārrunāti iespējamie risinājumi, kā arī kopīgi meklētas iespējas mazināt krīzes ietekmi, veicinot krīzes pārvarēšanu sadarbībā ar valsts un ES līmeņa institūcijām.
Jau ziņots, ka zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) un Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ķēstutis Navicks aicināja Eiropas Komisijas (EK) lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski sniegt atbalstu piena nozarei, piešķirot Latvijai 11 miljonus eiro no Eiropas Savienības (ES) krīzes rezerves fonda.
EK iepriekš jau ir noraidījusi Navicka lūgumu piešķirt steidzamu atbalstu Lietuvas piensaimniecības sektoram saistībā ar neseno piena iepirkuma cenu kritumu un piena ražotāju grūtībām valstī.
Vojcehovskis atbildē Navickam pauda, ka piena iepirkuma cenas ir kāpušas divus gadus un vienubrīd tās ES un arī Lietuvā pat sasniedza rekordaugstu līmeni, tādēļ pašreizējā situācija neatbilst "nopietnai tirgus nestabilitātei".
Kā informēja ZM, divu mēnešu laikā vidējā svaigpiena iepirkuma cena ir samazinājusies par 32%, savukārt ražošanas izmaksas pieaugušas par 50%, salīdzinot ar gadu iepriekš.
LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.