Ārēji tās bija draudzīgas parrunas, taču attiecībās ar Šveici Latvija ir identificējusi vismaz divas problēmzonas.
Vēlas draudzēties ar Eiropas Savienību, bet bloķē piegādes Ukrainai«Lai veicinātu ekonomisko izaugsmi, Latvija ir ieinteresēta rast jaunus sadarbības veidus ar Šveici, īpaši jomās ar augstu pievienoto vērtību. Mums ir jābūt ilgtspējīgiem, tostarp atbalstot Ukrainu», - teica šonedēļ Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, parlamentā tiekoties ar Šveices Konfederācijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Martēnu Mišlē.
Masu mediji Eiropā vairākkārt ziņojuši, ka Šveice bloķē moderno ieroču piegādi Ukrainai, kas cīnās pret Putina karaspēku, jo to sastāvdaļas tiek ražotas Alpu republikā. Šveices Ekonomikas lietu sekretariāts vakar, 10. februārī, aizliedza Spānijai eksportu Ukrainai Šveicē ražotus ieročus – divu 35 milimetru zenītlielgabalu. Iepriekš Šveice noraidīja Vācijas lūgumu atļaut tai nosūtīt Ukrainai zenītieroču munīciju, kas ražota Šveicē. Šveice arī atteica Dānijai, kura vēlējās nosūtīt Ukrainai 22 Šveicē ražotus tankus Piranha III.
Šveices likums nosaka, ka eksporta atļauja nevar tikt izdota, ja saņēmēja valsts atrodas starptautiskā bruņotā konfliktā. Krievijas iebrukums Ukrainā un Šveices lēmums pievienoties ES sankcijām pret Krieviju ir aktualizējis jautājumu par Šveices neitralitāti. Šveices parlamentā ierosinātas vairākas iniciatīvas reeksporta noteikumu atvieglošanai, lai atļautu Šveices ieroču nodošanu Ukrainai caur trešajām valstīm.
Viss ekonomikā iet caur Briseli, Meroni mantu nedod
Šveice nekad nav atzinusi Latvijas inkorporāciju PSRS. 2014. gada 26. maijā abas valstis noslēdza vīzu pārstāvības līgumu. Saskaņā ar līgumu Latvija pārstāv Šveici Šengenas vīzu izsniegšanā Uzbekistānā. Šveice pārstāv Latviju Ganā, Senegālā, Palestīnas pašpārvaldē, Kirgizstānā, kā arī Nepālā un Ekvadorā.
Kā VS.LV uzzināja Latvijas Ārlietu ministrijas oficiālajā mājaslapā, tirdzniecību starp Latviju un Šveici regulē 1972. gadā parakstītais Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Šveices Konfederāciju, kas paredz brīvu rūpniecības preču tirdzniecību. Lauksaimniecības preču tirdzniecību regulē 2002. gadā Bilateral I ietvaros parakstītais Līgums starp ES un Šveici par tirdzniecību ar lauksaimniecības precēm.
Spriežot par ekonomiskā dialoga potenciālu, īpaši izcelta viedo tehnoloģiju joma. Tāpat E.Smiltēns un M.Mišlē sprieda par Latvijas virzību uz digitālo transformāciju un iespējamo sadarbību šajā jautājumā.
Tiešām, Latvijai un Šveicei ir labas sadarbības iestrādes augstajās tehnoloģijās, biomedicīnā, pētniecībā. 2021. gada janvārī darbu uzsācis Swisscom DevOps centrs Rīgā (dibināts 2020. gada oktobrī). Pie kopīgiem projektiem veiksmīgi strādā Organiskās sintēzes institūts, Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs un Šveices uzņēmums Roche. Latvijas vadošais mākslīgā intelekta tehnoloģiju izstrādātājs Tilde attīsta mākslīgā intelekta tehnoloģijās balstītas tulkošanas tehnoloģijas, kā arī digitālos asistentus. Tilde ir Šveicē reģistrētās organizācijas European Association of Machine Translation (EAMT) biedrs. Tai ir cieša sadarbība ar vairākiem Šveices uzņēmumiem, kā arī sadarbība pētniecībā ar Cīrihes Universitāti.
Tajā pašā laikā Šveices advokāts Rūdolfs Meroni joprojām nav izpildījis pirmās instances tiesas spriedumu un nav nodevis Nodrošinājuma valsts aģentūras (NVA) pārvaldībā bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga, viņa dēla Anrija un meitas Līgas īpašumus.
Krišs Ziverts