Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) priekšsēdētājs Zbigņevs Rau piektdien konferencē Polijā apšaubījis EDSO nākotni, ņemot vērā nesaprašanos starp Krieviju un pārējām dalībvalstīm.
EDSO tika dibināta 1975.gadā - Aukstā kara kulminācijā -, lai sekmētu attiecības starp Rietumu un Austrumu blokiem. Pašlaik organizācijā ir 57 dalībvalstis, tai skaitā NATO valstis un Maskavas sabiedrotie.
Organizācija ir nonākusi strupceļā saistībā ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu un vairs nespēj normāli funkcionēt.
"Šis ir bijis visgrūtākais gads organizācijas vēsturē," žurnālistiem ikgadējā EDSO ministru konferencē atzina Rau.
"Mums jāmeklē risinājums, kas ļaus organizācijai turpināt darbu," norādīja Rau.
Problēma slēpjas apstāklī, ka visi organizācijas lēmumu jāpieņem vienprātīgi, un Krievija bloķē EDSO darbu.
Maskava ir nobloķējusi EDSO pastāvīgās misijas atjaunošanu Ukrainā, kā arī liegusi pagarināt misiju, kas izmeklē konfliktus starp valdību un prokrieviskajām bandām Austrumukrainā kopš 2014.gada.
"Mūsu organizācija ir balstīta uz vienprātību. Mēs esam atraduši (..) veidus, kā organizācijai turpināt darbu, bet instrumentiem ir tikai pagaidu raksturs. Un tas noved mūs punktā, kas neatkarīgi no tā, vai mēs to gribam vai nē, noved pie diskusijas par organizācijas nākotni," sacīja Rau.
Vienprātības trūkuma dēļ šogad EDSO konferencē, kas norisinās Lodzā, ar visu valstu atbalstu nav izdevies pieņemt nevienu rezolūciju, norādīja Rau.