Skolēni, studenti un pensionāri seansus varēs apmeklēt ar bezmaksas biļetēm.
Dokumentālo filmu forumā (Baltic Sea Docs) kinoteātrī "Splendid Palace Rīgā" no 3. līdz 8. septembrim izrādīs daudzveidīgu starptautiski atzītu dokumentālo filmu programmu, ko papildinās tikšanās ar filmu veidotājiem. Filmas izrādīs arī Talsos, Liepājā, Rēzeknē un Cēsīs, kā arī tiešsaistē Nacionālā Kino centra platformā filmas.lv.
Kamēr Baltijas jūras reģiona, Kaukāza un Austrumeiropas valstu filmu veidotāji Dokumentālo filmu foruma industrijas sadaļā starptautiskai profesionāļu auditorijai prezentē savu topošo filmu projektus, vietējiem skatītājiem forums ik gadu piedāvā iepazīties ar spilgtu pēdējo gadu pasaules dokumentālā kino izlasi.
Šogad filmu programmā atlasītas astoņas tematiski un stilistiski daudzveidīgas filmas, kas ļaus pietuvinājumā ielūkoties visnotaļ atšķirīgās dzīves pasaulēs un radoši šķetināt nozīmīgus jautājumus. Skolēni, studenti un pensionāri seansus varēs apmeklēt ar bezmaksas biļetēm, ko varēs izņemt kinoteātra kasē (ierobežotā skaitā).
Foruma filmu skati Splendid Palace 3. septembrī ievadīs filma "Kopš es sevi atceros" (2024), vizuāli poētiska apcere par izglītību un pēcpadomju sabiedrības mainīgajām vērtībām Gruzijā. Bērnībā līdz asarām spiesta spēlēt klavieres, režisore Maka Gogaladze sarunās ar savu māti vētī pagātni un mēģina saprast, kāda ir disciplīnas nozīme un atskaņas tālākajā dzīvē. Sarunas mijas ar trāpīgām mūsdienu ainām no Gruzijas mākslas, mūzikas un deju skolām. Filmas projekts 2019. gadā prezentēts Dokumentālo filmu foruma industrijas sadaļā. Režisore Maka Gogaladze kopā ar mammu viesosies forumā, lai tiktos ar skatītājiem.
Jau iepriekš ziņots, ka foruma programmā iekļauta Sandensas kinofestivālā godalgotā filma "Laimes aģents" (2024), kurā socioloģisko aptauju veicējs Ambers Himalaju valstī Butānā izvaicā dažāda dzīves gājuma ļaudis, lai izskaitļotu, cik laimīgi viņi īsti ir; tāpat skatāma būs dāņu režisores ar lietuviešu saknēm Siseles Morelas Dargis debijas filma "Balomānija" (2024), stāsts par viņas iefiltrēšanos Brazīlijas gaisa balonu veidotāju pagrīdes grupējumos, kā arī kontrastos balstītā Ukrainas filma "Pārtverts" (2024, režisore Oksana Karpoviča), kurā ekrānā lēni slīdošas kara laika ikdienas ainas pavada Ukrainas specdienestu pārtvertas Krievijas karavīru sarunas ar mājiniekiem.
Foruma programmu papildinās arī Amsterdamas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā (IDFA) par labāko režiju godalgotā filma "Dzīve ir skaista" (2023). Jaunais palestīniešu režisors Muhameds Džabalijs 2014. gadā viesojās kinofestivālā Norvēģijas pilsētā Trumsē, kad tika slēgtas robežas ar Gazu un viņš iestrēga Norvēģijā. Filmā viņš dalās savās ilgās pēc dzimtās pilsētas, draugiem un tuviniekiem un vienlaikus mēģina aiz polārā loka veidot sev jaunu dzīvi.
Ar savu jaunāko darbu 2Mūžīgi mūžos" (2024) forumā atgriezīsies vācu režisoru tandēms Hanss Bloks un Morics Rīzevīks. Līdzīgi kā abu debijas filmā "Tīrītāji", kas forumā izrādīta 2018. gadā, Mūžīgi mūžos pievēršas jauno tehnoloģiju ētiski pelēkajām zonām, pētot ar mākslīgo intelektu attīstītu pakalpojumu – iespēju veidot digitālus mirušo tuvinieku dubultniekus.
Ar asprātīgiem izteiksmes līdzekļiem savā filmā "Jau(n)radīts" (2023) spēlējas režisore Barbara Visere, kura pievēršas savulaik mākslas pasauli satricinājušā pisuāra, ietekmīgā mākslas darba Strūklaka vēsturei. Kopš darba parādīšanās 1917. gadā tas saistīts ar mākslinieka Marsela Dišāna vārdu, bet kāda loma tā tapšanā bija kontroversālajai māksliniecei Elzai fon Freitāgai-Loringhofenai?
Filmā "Holivudgeitas bāze" (2023) ēģiptiešu režisors Ibrāhīms Našats guvis nepieredzētu pieeju Taliban pēc ASV karaspēka aiziešanas no Afganistānas. Brīžam staigājot uz naža asmens, viņš veselu gadu sekojis dažāda ranga militārpersonām, lai novērotu režīma bruņošanos ar ASV “mantojumā” atstātajiem ieročiem.
Arī šogad Dokumentālo filmu forums turpina sadarbību ar kino izrādīšanas vietām dažādās Latvijas pilsētās. Papildus kinoteātru skatei foruma laikā Nacionālā Kino centra platformā filmas.lv tiešsaistē visā Latvijā bez maksas varēs noskatīties trīs filmas, kas citus gadus prezentētas foruma kino industrijas sadaļā. Starp tām būs spilgtās igauņu saksofonistes un džeza komponistes Marijas Faustas portrets Machina Faust, kas 2022. gadā saņēma Igaunijas Kino un televīzijas balvu kā gada labākā dokumentālā filma.