Projekta mērķis ir radīt jaunu formātu, kā iepazīt tradicionālo kultūru.
Kādā Latgales ciemā laika ritējums atšķiras no pārējās pasaules - Ambeļos katra gada augustā sākas 19.gadsimts, kurā meitenes staigā garos brunčos, bet puiši, viens otru satiekot, sveicienā paceļ cepures. Arī šogad no 1.līdz 4.augustam Augšdaugavas novada Ambeļos notiek "Pi ombomīšu"- tradicionālās muzicēšanas nometne ar eksperimentālās etnogrāfijas un lomu spēles elementiem, kuras laikā Ambeļos iestāsies 1898.gads.
Nometni "Pi ombomīšu" organizē folkloras kopa "SPEIGA" Augšdaugavas novada Ambeļos jeb Ombu muižā tradīciju mājā "SKREINE", katru gadu vairākas dienas izdzīvojot 19.gadsimta ikdienu Latgales lauku sētā - ne bagātā, ne nabagā, bet gaišu domu, spraigu notikumu un daudz tradicionālās mūzikas pilnā.
Nometne notiek jau trešo gadu, šoreiz ar "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas" un biedrības "Latgales reģiona attīstības aģentūra" atbalstu. Projekta mērķis ir radīt jaunu formātu, kā iepazīt tradicionālo kultūru - caur pieredzi, caur darbu, caur imitētu 19.gadsimta ikdienu izjust un saprast latgaliešu senās dziesmas, dančus, dzīves uzskatu. Ierodoties "Skreinē", dalībnieki pārtop par kādu 1898.gadam piemērotu personāžu - vai tā būtu ģimnāziste, lauku sieva, amatnieks vai students no Pēterpils - ikviens pamet 21.gadsimtu ārpusē un cenšas visu nometnes laiku runāt, darīt un pat domāt tā, kā to darīja pirms 125 gadiem.
Ko tas dod? Apjausmu, ko nozīmē tautas dziesma. Cik daudzi no mums ar saviem muskuļiem un cīpslām ur sapratuši "ūdentiņš, akmentiņš - manas varas ņēmējiņš"? Vai kādam ir personīgā pieredze ar "tumša nakte, zaļa zāle, lauka laidu kumeliņu"? "Pi ombomīšu" pa vienam vien pavedienam aužam šo izjušanas un saprašanas audeklu, kas klājas pamatā ikvienai dzīves piespēlētai Latgales tautasdziesmai.
Nometnes laikā viena diena ir atvērta ikvienam interesentam un viesim - šogad 3.augustā no 14:00 līdz 20:00 aicinām piedalīties seno deju darbnīcās un ballē, ko saskaņā ar stāstu, organizē Ombu muižas īpašnieki Plāteri. Balles ideja ņemta no reāla notikuma, par kuru saglabājušies nostāsti vietējās dzimtās.
Folklorys kopa "Speiga", deju grupa "1812", deju meistars Valdis Putniņš, amatu pratēji Virgīnija Mūrniece, Oskars Mežnieks, Edvards Putāns, Inese Bikše gaida nometnē "Pi ombomīšu" no 1.līdz 4.augustam, kā arī "Lelajā Plāteru balā" 3.augustā Ombu muižā jeb Ambeļūs. Nepalaid garām iespēju sajust gadsimtu, kad bija dzīvas un pilnveidojās tās autasdziesams, kuras zinām un mīlam mūsdienās.