Par GPS traucējumiem Baltijas valstīs nosūtīta vēstule ANO ģenerālsekretāram

Kriminālziņas
VS.LV 17:56, 11.04.2025 0

Baltijas valstis sadarbībā ar vairākām starptautiskām institūcijām nosūtījušas vēstuli ANO ģenerālsekretāram Antoniu Gutērrešam, vēršot viņa uzmanību uz arvien plašākiem GPS signāla traucējumiem reģionā un to negatīvo ietekmi uz telekomunikācijām, jūras un gaisa satiksmi, piektdien paziņoja Igaunijas Patērētāju tiesību aizsardzības un tehniskās uzraudzības pārvalde (TTJA).

 

Pēc vairāk nekā pusotru gadu ilgiem globālās navigācijas satelīta sistēmu (GNSS/GPS) traucējumiem vēstuli Gutērrešam nosūtījusi Igaunija, Latvija, Lietuva, Starptautiskā Telekomunikāciju savienība (ITU), Starptautiskā Jūrniecības organizācija (IMO) un Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija (ICAO).

Kā informēja TTJA, tā kopā ar Igaunijas Ārlietu ministriju vairākkārt atbildīgajās Krievijas institūcijās ir vērsusies saistībā ar GPS traucējumiem Igaunijas gaisa telpā, kas radīti no Krievijas Ļeņingradas apgabala. Tā kā šāda saziņa rezultātu nedeva, TTJA kopā ar kolēģiem no Latvijas un Lietuvas vērsās ITU, kuras dalībvalsts ir arī Krievija. Lai norādītu uz GNSS traucējumu ietekmi uz civilo aviāciju, Igaunijas Klimata ministrija par to vērsusies atbildīgajās starptautiskajās institūcijās.

ITU statūtu 45.pants noteic, ka neviena no dalībvalstīm nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus kaimiņvalstīm un tai ir jārīkojas, lai novērstu tādu ietekmi. ITU izteica stingru atbalstu Baltijas valstu kopīgajai pozīcijai, nosodīja Krievijas īstenoto GPS bloķēšanu un kopā ar IMO un ICAO nosūtīja kopīgu vēstuli ANO ģenerālsekretāram.

Krievijas iejaukšanās satelītu navigācijā ir traucējoša un ietekmē civilo aviāciju.

Kopš 2023.gada jūnija TTJA ir novērojusi GPS traucējumu pieaugumu. Šādi traucējumi tiek konstatēti Igaunijas gaisa telpā lielākos augstumos, sākot no 5000 pēdu augstuma, un tie var ietekmēt gaisa transportlīdzekļu pozicionēšanas precizitāti. Arī 2024.gadā parādījās ziņojumi no Somu līča, kur kuģiem bija GPS traucējumi. Vienīgais veids, kā novērst traucējumus, ir izslēgt avotu, tādēļ tehniski nav iespējams neitralizēt šo ietekmi pāri robežai.

Traucējumi turpinās arī pašlaik, taču tie lielākoties tiek novēroti konkrētos augstumos Igaunijas gaisa telpā. Uz zemes ikdienas navigācijas ierīces, piemēram, mobilie tālruņi vai automašīnu navigācijas sistēmas, parasti netiek ietekmētas. Ietekme var būt jūtama, lidinot dronus austrumu robežas tuvumā, bet mazāk - Igaunijas centrālajā vai rietumu daļā.

TTJA radiofrekvenču uzraudzība 2023.gadā reģistrēja 307 ziņojumus par traucējumiem. No šiem oficiālajiem ziņojumiem 85% jeb 261 gadījums bija saistīts ar GPS sistēmām.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Rīgā pie jauna vīrieša atrod plašu klāstu narkotiku (+FOTO)

Strādājot narkotiku aprites apkarošanas jomā, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Ziemeļu pārvaldes likumsargi šā gada 3. aprīlī aizturēja 2001. gada dzimušu vīrieti.

Kriminālziņas KNAB aicina pieteikties pretkorupcijas jomas tālākizglītotāju programmā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina valsts un pašvaldību institūcijas pieteikt pārstāvjus KNAB pretkorupcijas jomas tālākizglītotāju programmā, aģentūru LETA informēja KNAB.

Kriminālziņas AT priekšsēdētāja amatam virza līdzšinējo tiesas vadītāju Strupišu

Augstākās tiesas (AT) plēnumā šodien nolemts AT priekšsēdētāja amatam atkārtoti izvirzīt Aigaru Strupišu.

Lasiet arī