VMD brīdina: par notriektu dzīvnieku piesavināšanos draud sods (+VIDEO)

Kriminālziņas
VS.LV 07:32, 17.10.2024 0

Tapāt tās patvaļīga novākšana no ceļa var būt bīstama veselībai vai dzīvībai.

 

Rudens un ziemas periodā uz autoceļiem pasliktinās redzamība un pieaug sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Valsts meža dienests aicina sadursmē notriektos vai ievainotos dzīvniekus reģistrēt mobilajā lietotnē "Mednis", kas palīdzēs noteikt precīzu atrašanās vietu un pieņemt lēmumus par turpmāko rīcību ar dzīvnieku.

Valsts meža dienests līdz 2024.gada oktobrim reģistrējis 1216 uz ceļiem notriektus medījamos dzīvniekus, no tiem 722 stirnas, 129 staltbriežus un 128 aļņus. Salīdzinājumam - iepriekšējā gadā kopumā reģistrēts 2021 uz ceļiem notriekts medījamais dzīvnieks; lielākā daļa reģistrēta tieši gada pēdējos mēnešos - oktobrī, novembrī un decembrī.

Valsts meža dienests atgādina par rīcību, ja uz ceļa notikusi sadursme ar meža dzīvnieku:

Pēc sadursmes zvanīt 112 vai 110 un informēt par notikušo.

Ja cietuši cilvēki vai auto, sagaidīt Valsts policijas ierašanos.

Par notriekto dzīvnieku policija informēs Valsts meža dienestu, kas pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieku.

Ja nav cietuši cilvēki vai auto un pēc paziņošanas par negadījumu saņemta atļauja turpināt ceļu, lūgums reģistrēt notriekto dzīvnieku mobilajā lietotnē "Mednis".

Reģistrējot notriekto dzīvnieku mobilajā lietotnē "Mednis", informācija par tā precīzu atrašanās vietu tiek nosūtīta uz Meža valsts reģistru un novirzīta atbildīgajai Valsts meža dienesta amatpersonai, kas pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieku. Precīzi norādīta atrašanās vieta palīdz dzīvnieku atrast pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk organizēt tā savākšanu. Lietotnē "Mednis" var ziņot arī par atrastiem kritušiem dzīvniekiem.

Mobilā lietotne "Mednis" bez maksas ir pieejama gan "Android", gan "Apple iOS" ierīcēm. Valsts meža dienests iesaka jau laikus lejupielādēt lietotni mobilajos telefonos un apgūt tās lietošanu. Lai paziņotu par atrastu notriektu vai bojā gājušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa "Novērojumi", tālāk jāizvēlas veids "Bojā gājis", jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu.

Jāņem vērā, ka par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Tas nozīmē, ka mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai. Ja iesniegšanas brīdī nav pieejams interneta savienojums, par to nav jāuztraucas - lietotne nosūtīs ievadīto informāciju, tiklīdz savienojums atjaunosies.

Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties - šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods. Tāpat dienests brīdina, ka notriektā dzīvnieka patvaļīga novākšana no ceļa var būt bīstama veselībai vai dzīvībai. Par meža dzīvnieka savākšanu ir atbildīga pašvaldība, bet no ceļa braucamās daļas dzīvnieku var novākt ceļa pārvaldītājs. Ja notriektais dzīvnieks atrodas uz valsts autoceļa, par to var informēt VSIA "Latvijas Valsts ceļi", zvanot uz bezmaksas diennakts infolīniju 80005555.

Turpinājumā apkopota informācija, kas nosaka juridisko pamatojumu rīcībai ar notriektu medījamu dzīvnieku.

Saskaņā ar Civillikumu meža dzīvnieki ir bezīpašnieka priekšmeti (Civillikums, 931. p. Par piegūšanas priekšmetu var būt: 1) dzīvi bezīpašnieka priekšmeti, it sevišķi meža dzīvnieki;)

Medību likuma 4.p. nosaka, ka (1) Savvaļā dzīvojošie medījamie dzīvnieki kļūst par fizisko un juridisko personu īpašumu tikai pēc tam, kad tie ir nomedīti šajā likumā un citos medības reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Saskaņā ar Medību likumu piesavināties notriekto medījamo dzīvnieku ir aizliegts un par to ir piemērojams sods (Medību likums, 32.p. (24) Par medību produkcijas piesavināšanos piemēro naudas sodu fiziskajai personai no piecām līdz piecdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai - no divdesmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām.)

Tā kā Valsts meža dienests veic medījamo dzīvnieku populācijas uzskaiti, tad arī par notriektiem medījamajiem dzīvniekiem ir jāziņo dienestam, kas pieņem lēmumu par turpmāko rīcību ar notriekto dzīvnieku (22.07.2014. MK noteikumi Nr. 421 "Medību noteikumi", 105. p. Valsts meža dienesta amatpersona, saņemot informāciju par: 105.1. p. sadursmē ar motorizētu transportlīdzekli bojā gājušu medījamo dzīvnieku, reģistrē faktu un pieņem lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieka līķi;)

Kad Valsts meža dienesta amatpersona ir pieņēmusi lēmumu par notriektā medījamā dzīvnieka savākšanu, tad saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu dzīvnieks ir jānovāc pašvaldībai, kuras teritorijā tas atrodas (Veterinārmedicīnas likums, 21.1 p. Pašvaldības nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu savākšanu un iznīcināšanu.). To nosaka arī Medību noteikumi (22.07.2014. MK noteikumi Nr. 421 "Medību noteikumi", 107.p. To medījamo dzīvnieku līķu savākšana, kuri rada draudus sabiedrības drošībai un veselībai, notiek atbilstoši veterinārmedicīnas jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.)

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu dzīvnieka, kas notriekts uz valsts autoceļa, novākšanu var veikt ceļa pārvaldītājs (Ceļu satiksmes likums, 6. p. Ceļa pārvaldītāja pienākumi, (1) Ceļa pārvaldītājam ir pienākums: 3) nodrošināt, lai nekavējoties tiktu novērsti šķēršļi, kas traucē satiksmi un apdraud tās drošību, bet, ja tas nav iespējams, nodrošināt bīstamo vietu aprīkošanu ar atbilstošiem satiksmes organizācijas tehniskajiem līdzekļiem līdz šo šķēršļu likvidēšanai;)

Medījamo dzīvnieku uzraudzība atrodas Valsts meža dienesta kompetencē, savukārt nemedījamo un aizsargājamo dzīvnieku uzraudzība - Dabas aizsardzības pārvaldes kompetencē. Medījamo dzīvnieku sugu saraksts pieejams "Medību noteikumu" 3. punktā.

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Rīgā deg septiņstāvu dzīvojamās mājas jumts un augšējie stāvi

Šonakt Jeruzalemes ielā Rīgā aizdedzies septiņstāvu dzīvojamās mājas jumts un augšējie stāvi, aģentūru LETA noskaidroja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Kriminālziņas Par kukuļņemšanu no motociklistiem apsūdz policistu

Prokuratūra nodevusi tiesai krimināllietu, kurā par kukuļņemšanu apsūdzēts policists, bet kukuļa došanā - vairāki motociklisti.

Kriminālziņas Vilki šogad Latvijā nogalinājuši 335 mājdzīvniekus (+VIDEO)

Šosezon visvairāk vilku ticis nomedīts Madonas novadā - 30 dzīvnieki.

Kriminālziņas Tēvu un pamāti apsūdz par vardarbīgu apiešanos ar bērnu

Austrumzemgales prokuratūra nodevusi tiesai krimināllietu, kurā tēvs un pamāte apsūdzēti par vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgu meiteni vairāk nekā desmit gadu garumā.

Lasiet arī

Sabiedrība Vīrietim par aļņa buļļa nomedīšanu liek valsts labā samaksāt 10 540 eiro

Kurzemes rajona tiesa kādam vīrietim par aļņa buļļa nomedīšanu piespriedusi nosacītu cietumsodu un likusi valsts labā samaksāt 10 540 eiro, liecina publiski pieejamais spriedums.

Sabiedrība Migrējošās zosis nodara postījumus, Latvijā ļaus nogalināt līdz 1000 (+VIDEO)

"Letālo atbaidīšanu" var veikt tikai diennakts gaišajā laikā.

Sabiedrība Medniekiem visus nomedītos dzīvniekus būs jāreģistrē lietotnē «Mednis»

Medniekiem no šā gada 1.aprīļa visus nomedītos dzīvniekus būs jāreģistrē lietotnē "Mednis", liecina Valsts meža dienesta (VMD) tīmekļvietnē publicētā informācija.

Sabiedrība Vairākām medījamo putnu sugām turpmāk būs cits medību periods

Vairākām medījamo putnu sugām turpmāk būs cits medību periods, otrdien apstiprināja valdībā.