• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Okupācijas muzejs izveidojis izstādi par jauniešu cīņu pret okupācijas režīmu

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
LETA 13:09, 14.11.2023


Latvijas Okupācijas muzejs 16.novembrī plkst.14 atklās vides izstādi "…Brīvības garu nevar nokaut!".


Foto: LETA

Izstādes nosaukumā ietverta doma no 17 gadīgā Valmieras Ekonomiskā tehnikuma audzēkņa Gundaba Putniņa uzrakstītā uzsaukuma "Patrioti! Komunisti nokauj miesu, bet brīvības garu tie nevar nokaut! Lai dzīvo 18.novembris!", kuru viņš izplatīja Valmierā 1948.gada 18.novembrī.

Izstāde atspoguļo Latvijas jauniešu cīņu pret komunistisko okupācijas režīmu 1940. un 1941.gadā un no 1944. līdz 1949.gadam. Tie ir 17 stāsti par 14 līdz 25 gadu jaunu skolu jauniešu un studentu darbību - pretošanās organizāciju izveidošanu, nacionālu proklamāciju sagatavošanu un izplatīšanu, nacionālas un patriotiskas pārliecības saglabāšanu. Lielākai daļai dalībnieku piesprieda sodu - brīvības atņemšanu ieslodzījumā nometnēs Padomju Savienībā, bet dažiem jauniešiem piesprieda augstāko soda mēru - nošaušanu.

Viens no stāstiem ir par piecām Alūksnes vidusskolas skolniecēm - Līviju Eglīti, Intu Eglīti, Rēziju Lauci, Annu Prinduli un Lūciju Sāgamežu. 1945.gada oktobrī viņas izveidoja Latvju Nacionālās jaunatnes apvienības grupu Tālavas sili. Savus nacionālos uzskatus meitenes pauda žurnālā "Kokle", kurā publicēja pašu sacerētus rakstus un dzejoļus.

Padomju Savienības okupācijas vara apcietināja jaunietes 16 līdz 19 gadu vecumā 1946.gada februārī un martā. Tā paša gada oktobrī Rīgā LPSR Iekšlietu ministrijas karaspēka kara tribunāls piesprieda jaunietēm brīvības atņemšanu uz astoņiem un desmit gadiem, bet Sāgamežai un Līvija Eglītei vēl arī tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem. Inta Eglīte nomira Rīgas Centrālcietuma slimnīcā 1947.gada martā.

Izstādē izmantoti Latvijas Okupācijas muzeja krājumā saglabātās vēsturiskās liecības un Latvijas Valsts arhīva politisko tiesu procesa lietu materiāli.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Jūrmala saņems muzikālo «Oskaru» (+VIDEO)

Latvija kļuvusi par vienu no pasaules prestižākā kormūzikas konkursa Eiropas Grand Prix posmiem.

Kultūra Piemineklis Annai Vērmanei atjaunots par 160 000 EUR, bet ne pilnībā (+VIDEO)

Šīs ģimenes nesavtīgā mīlestība pret Rīgu ir dāvājusi paliekošas vērtības pilsētai, viena no tām ir Vērmaņdārzs.

Kultūra Latvijā noritēs viens no kormūzikas konkursa «Eiropas Grand Prix» posmiem

Jūrmalā organizētais Starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss izcīnījis iespēju rīkot Eiropas "Grand Prix" koru konkursu.

Kultūra Popularitāti gūst Baltijas valstu kopīgi ražotās filmas (+VIDEO)

"Mūsu savstarpējā sadarbība ar Lietuvu un Igauniju ir ļoti nozīmīga – esam finansiāli līdzvērtīgi partneri un mums ir arī daudz kopīga vēsturē un pasaules redzējumā".

Lasiet arī