• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tautieši Aizputē atstāja labu piemiņu par Mārtiņu Freimani (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 18:03, 10.11.2023


Viņa dziesmas vairākkārt ir kvalificējušās Eirovīzijas nacionālajai atlasei.


Populārais dziedātājs un mākslinieks Mārtiņš aizgāja pārāk agri.

Mārtiņdienā, 10. novembrī, Aizputē visas dienas garumā norisināsies tradicionālā Freimaņa Mārtiņdiena, pieminot mūziķi, komponistu, dzejnieku, aktieri un aizputnieku Mārtiņu Freimani, informē Dienvidkurzemes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Elbere.

“Kā ierasts šajā dienā Aizputes pilsētu pieskandinās Mārtiņa dziesmas – tik tuvas, mīļas un zināmas, kas gan priecē, jo skaņdarbi devuši neatņemamu pievienoto vērtību latviešu mūzikā, gan skumdina, jo vēl tak Mārtiņš būtu varējis tik daudz. Tāpēc jau kā tradīcija ir kļuvusi Freimaņa Mārtiņdiena, kad īpaši pieminām gan pašu mākslinieku, gan viņa daiļradi,” dalās Aizputes pilsētas kultūras pasākumu organizatore Inta Rudzīte.

Aizputes Misiņkalna kapsētā pulksten 15 pie Mārtiņa Freimaņa piemiņas akmens piemiņas brīdis, bet no pulksten 15 līdz 17 Aizputes Skolēnu jaunrades centrā apskatei atvērta Mārtiņa Freimaņa piemiņai veltītā istaba. Freimaņa Mārtiņdienu noslēgs grupas “pēc TUMSAs” koncerts.

“Koncertā atskaņosim gan skaņdarbus, sākot no grupas “Tumsa” pirmā albuma līdz Valča (Valters Frīdenbergs) laikam, kā arī šajā posmā – pēc Tumsas – radītos un ieskaņotos darbus. Būs viss – vecie labie un jaunie labie gabali, kurus šim koncertam izvēlējās katrs grupas dalībnieks,” par koncertu stāsta grupas dalībnieks Jānis Daugalis.

Mārtiņš Freimanis (dzimis 1977. gada 7. februārī Liepājā, miris 2011. gada 27. janvārī Rīgā) bija latviešu mūziķis, grupas "Tumsa" vokālists, arī komponists, aktieris, dzejnieks un televīzijas raidījumu vadītājs. Sadarbojies ar vairākiem Latvijā pazīstamiem māksliniekiem, tai skaitā Lauri Reiniku, "Putnu balle", PeR, Kristīnu Zaharovu. Viņa dziesmas vairākkārt ir kvalificējušās Eirovīzijas nacionālajai atlasei. Bērnību pavadījis Aizputē, kur beidzis vidusskolu. Pēc tam studēja angļu filoloģiju Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, tomēr to nepabeidza.

1994. gada nogalē Mārtiņš Freimanis kļuva par grupas "Tumsa" solistu, aizvietojot Fēliksu Ķiģeli. Kopā ar grupu ir iznākuši 6 albumi. 21. gadsimta sākumā, kad grupa jau bija nostabilizējusies Latvijas mūzikā, Mārtiņš Freimanis sāka komponēt dziesmas un rakstīt dziesmu tekstus arī citiem izpildītājiem. 2002. gadā viņš uzsāka sadarbību ar Lauri Reiniku, kad Mārtiņš Freimanis sarakstīja vārdus viņa komponētajām un izpildītajām dziesmām latviešu valodā.

2003. gadā Mārtiņš Freimanis kopā ar Lauri Reiniku un Yanu Kay izveidoja grupu F.L.Y., kas ar dziesmu Hello From Mars uzvarēja Latvijas Eirovīzijas nacionālajā atlasē. Lielajā finālkoncertā, kas norisinājās Rīgā, grupa ieguva 24. vietu. 2004. gadā viņš iesāka sadarbību ar grupu "Putnu Balle", komponējot viņu dziesmas. 2005. gada Eirovīzijā ar Mārtiņa Freimaņa dziesmu The War Is Not Over piedalījās "Putnu Balles" dalībnieki Valters & Kaža, kas konkursā ieguva 5. vietu. Šo dziesmu Dānijas grupa "Michael Learns to Rock" iekļāva septītajā studijas albumā Eternity.

Kā aktieris M. Freimanis uzmanību izpelnījās titullomā Liepājas teātra izrādē "Kaupēn, mans mīļais". 2005. gadā M. Freimanis piedalījās Arvīda Krieva kinofilmā "Man patīk, ka meitene skumst". 2007. gada 15. novembrī debitēja Latvijas Televīzijas seriālā "Neprāta cena", piedalījies arī seriāla turpinājumā TV3 "UgunsGrēks". Piedalījies 2011. gadā iznākušajā dokumentālajā filmā "Kaupēns".

M. Freimaņa nozīmīgāko kinolomu skatītāji ieraudzīja jau pēc viņa nāves 2011. gada iznākušajā A. Krieva filmā "Dancis pa trim", kur M. Freimanis spēlēja divas galvenās lomas — Otrā pasaules kara vācu virsnieku Ginteru Hartvigu un mūsdienu jaunieti Ati.

2004. gadā klajā nāca Mārtiņa Freimaņa dzejas krājums "Zālīte truša dvēselei", kurā līdzās dzejoļiem atradās arī viņa dziesmu teksti. 2007. gadā kopā ar ierakstu kompānijas "Mikrofona Ieraksti" vadītāju Elitu Mīlgrāvi piedalījās šovā "Dziedi ar zvaigzni". 2010. gada rudenī bija TV3 šova "Dziedi ar zvaigzni. Milžu cīņas" žūrijas loceklis.

2011. gada 18. janvārī Freimanis smagas elpceļu saslimšanas dēļ tika ievietots Latvijas Infektoloģijas centrā, kur 2011. gada 27. janvārī plkst. 1.20 mira. Kā sākotnējie nāves iemesli tika minēta elpceļu saslimšana, bet vēlāk atklājās, ka Freimanis miris no vispārējas organisma intoksikācijas, kuras galvenais cēlonis bija akūts toksiskais hepatīts.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Nedēļas nogalē Rīgā notiks mākslas un mūzikas pasākums jauniešiem un ne tikai

Izstādes tiek rīkotas, lai pieteiktu sevi, kā jaunos nozares profesionāļus.

Kultūra Lūznavas muiža tika izvēlēta pasaulslavenā Petreiķa Adventa koncertam (+VIDEO)

Veca māja Rēzeknes novadā ir labākā vieta pārsteidzošai mūzikai.

Kultūra Jūrmala saņems muzikālo «Oskaru» (+VIDEO)

Latvija kļuvusi par vienu no pasaules prestižākā kormūzikas konkursa Eiropas Grand Prix posmiem.

Kultūra Piemineklis Annai Vērmanei atjaunots par 160 000 EUR, bet ne pilnībā (+VIDEO)

Šīs ģimenes nesavtīgā mīlestība pret Rīgu ir dāvājusi paliekošas vērtības pilsētai, viena no tām ir Vērmaņdārzs.

Lasiet arī

Kultūra Rīgā norisināsies starptautiskais vokālais festivāls «Riga Symphony»

Nākamajā mēnesī, no 14.decembra līdz 17.decembrim, Rīgā norisināsies starptautiskais vokālais festivāls "Riga Symphony," kurā uzstāsies 250 dalībnieki no dažādām valstīm.

Kultūra Decembrī Rīgā notiks festivāls «Eiropas Ziemassvētki»

Festivāls "Eiropas Ziemassvētki" norisināsies no 9.decembra līdz 29.decembrim.

Kultūra «Rīga-Nica»: LOBODA Baltijas iedzīvotājiem prezentēja sava hita versiju - VIDEO

Ukraiņu māksliniece laidusi klajā savas jaunākās dziesmas "Kijeva - Nica" īpašo versiju, veltot to Latvijas iedzīvotājiem.

Sabiedrība NEPLP nevērtēs krievu mūziķu skaņdarbu atskaņošanu Latvijā

Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) nav tiesību iejaukties Latvijā krieviski raidošo radiostaciju lēmumos par noteiktas mūzikas atskaņošanu, komentējot diskusijas par sankcijām pakļauto Krievijas mūziķu daiļrades atskaņošanu Latvijā, norādīja padomē.