Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī skatāma izstāde (+VIDEO)

Interesanti fakti / Vēsturiskie
VS.LV 12:39, 30.05.2025 0

Altāri 1641. gadā dāvināja hercoga Frīdriha sieva Pomerānijas princese Elizabete Magdalēna.

 

Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī skatāma izstāde, kas veltīta Torņa atjaunošanai. Jelgavas pilsētas augstākā un vecākā mūra celtne, ar vairāk kā 400 gadu senu vēsturi, tika atjaunota un pirms 15 gadiem vēra durvis apmeklētājiem. Šeit mājvietu radis Jelgavas reģionālais tūrisma Informācijas centrs, pilsētas vēstures ekspozīcijas, konferenču zāle, izstāžu zāle, skatu laukums, no kura paveras pilsētas panorāma, kā arī restorāns ar burvīgu interjeru. Kopš Torņa atvēršanas tajā, iegādājoties biļeti, paviesojušies 431 434 apmeklētāji, taču šim iespaidīgajam skaitlim papildus jāpieskaita arī restorāna viesi, konferenču un semināru dalībnieki, oficiālās delegācijas, kā arī izstāžu kuratori un mākslinieki, kuri ieejas biļetes neiegādājas.

Jelgavas reģionālā tūrisma centra (JRTC) veidotajā izstādē "Atjaunotajam Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornim - 15" skatāmas foto liecības un pieredzes stāsti par Torņa vēsturi, atjaunošanu, darbības pirmsākumiem un tajā iesaistītajām personībām. Ar savām atmiņām un pieredzes stāstiem dalījušies torņa vēstures izpētes un atjaunošanas procesā nozīmīgi cilvēki. Viņu vidū ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un grāmatas "Versija par Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcu" autors Ojārs Spārītis, Torņa atjaunošanas darbu pirmsākuma virzītājs un organizētājs, kā arī pēc atmodas atjaunotās Jelgavas Latviešu biedrības vadītājs Paulis Rēvelis, Torņa atjaunošanas projekta autors arhitekts Artūrs Lapiņš, atjaunošanas projekta vadītāja Ilga Līvmane, Jelgavas reģionālā tūrisma centra pirmā vadītāja Anda Iljina un Tūrisma informācijas nodaļas izveidotāja Vita Ziemele, kā arī Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase un Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis.

JRTC Torņa ekspozīciju un apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Vineta Reknere atzīst: "Šobrīd Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis ir pašsaprotama Jelgavas panorāmas dominante un viens no apmeklētākajiem tūrisma objektiem Jelgavā, taču tā atjaunošana no kara postījumiem un pēc padomju okupācijas aizmirstības nenotika nedz vienā dienā, nedz pati no sevis. Vērienīgajā un laikietilpīgajā rekonstrukcijas procesā piedalījās dažādu jomu pārstāvji. Tie bija cilvēki, kurus vienoja pārliecība, ka ir svarīgi saglabāt mūsu kultūrvēstures mantojumu, vienlaikus to veidojot par Jelgavas attīstības un izaugsmes simbolu."

Izstāde izvietota Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa kāpņu laukumos un ir apskatāma, iegādājoties ieejas biļeti tornī. Izstāde apmeklētājiem pieejama līdz 31.decembrim.

Jelgavas Svētās Trīsvienības Evaņģēliski luteriskā baznīca bija senākais dievnams un senākā mūra ēka Jelgavā. Pēc izpostīšanas Otrā pasaules karā saglabāts vienīgi Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis, kurā ierīkots tūrisma informācijas centrs, vēstures ekspozīcijas, skatu laukums 9. stāvā un restorāns. Arheoloģisko izrakumu laikā torņa austrumu pusē atsegta daļa no sākotnējā baznīcas joma, izveidojot iedziļinātu priekšlaukumu, un atsegti oriģinālie baznīcas ārsienu mūri. Atrodas Akadēmijas ielā 1, Jelgavā.

Zināms, ka Livonijas ordeņa valsts laikā 1522. gadā tagadējā Sv. Trīsvienības baznīcas torņa vietā atradusies neliela koka katoļu baznīca. Neilgi pēc tam, kad hercogs Gothards Ketlers izvēlējās Jelgavu par vienu no savām rezidencēm un piešķīra tai pilsētas tiesības, 1574. gadā viņš blakus vecajai baznīcai lika celt jaunu mūra baznīcu pilsētas luterāņu draudzei, par kura autoru tiek uzskatīts holandiešu būvmeistars Joriss Jorisons Frēze. Baznīcas pulkstenis un zvani tika izgatavoti 1575. gadā. Valsts sadalīšanas, Polijas-Zviedrijas kara un iekšējo cīņu dēļ baznīcu pabeidza celt tikai Frīdriha Ketlera valdīšanas laikā un iesvētīja 1615. gada 25. maijā. Baznīcas altāri 1641. gadā dāvināja hercoga Frīdriha sieva Pomerānijas princese Elizabete Magdalēna. Hercoga Frīdriha Kazimira valdīšanas laikā 1686.—1688. gadā pēc arhitekta Martina Knoha projekta uzbūvēja baznīcas torni, kas slējās 49,68 metru augstumā un bija augstākā celtne visā hercogistē. 1862. gadā arhitekta Emīla Strausa vadībā torni paaugstināja, tā augstums kopā ar apzeltīto krustu sasniedza 80,5 metrus un tā bija augstākā celtne pirmskara Jelgavā.

Jelgavas kaujas laikā pēc 1944. gada 27. jūlija PSRS aviācijas uzlidojuma Jelgavas Sv. Trīsvienības Evaņģēliski luteriskā baznīca nodega un vairs netika atjaunota. 1954. gadā Padomju armijas sapieri uzspridzināja baznīcas altāra daļu, bet vēlāk nojauca arī atlikušos baznīcas mūrus, militārajām vajadzībām kā augstāko ēku pilsētā atstājot vienīgi torni.

1958. gadā pēc pilsētas galvenā arhitekta Ādolfa Krūmiņa iniciatīvas uzsāka torņa remontu, kura laikā atjaunoja tā apmetumu, izveidoja kāpnes un salaboja jumta segumu, virsotnē ierīkojot skatu laukumu tūristiem. 1969. gada 29. decembrī ar Latvijas PSR Ministru padomes lēmumu Nr. 595. torni iekļāva republikas nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā.

1993. gadā baznīcas torni nodeva pašvaldībai, kas 1994. gadā izstrādāja tā atjaunošanas projektu, sākotnēji paredzot tur izvietot Jelgavas dzimtsarakstu nodaļu, tūrisma informācijas centru un suvenīru veikalu. 1998. gadā torni iekļāva Valsts Kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes kultūras pieminekli. 2004. gadā torni pārsedza ar stikla jumtu.

No 2009. līdz 2010. gadam torni pārbūvēja, tajā ierīkojot tūrisma un kultūrizglītības centru. 2011. gadā priekšlaukuma vidū atklāja tēlnieka Jāņa Aivara Karlova veidoto akmens skulptūru-strūklaku "Trīsvienība". Pašreizējais torņa augstums ir 50,17 metri, un tam saglabāta Martina Knoha veidotā sākotnējā forma.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Jaunmoku pilī notiek interesanta vēsturiska izstāde (+VIDEO)

Mežsarga tērps, dokumenti, darba rīki, kartes, norādes, apbalvojumi - ļauj ielūkoties profesijas daudzveidībā.

Interesanti fakti Latvijas mazpilsētā atcerēsies ebreju kopienu (+VIDEO)

Ir iespēja izstāstīt personisku stāstu par tukumniekiem un notikumiem.

Interesanti fakti Populārākajam aukstajam desertam ir nacionālās īpatnības (+VIDEO)

Jaunieši atzinuši, ka vislabprātāk saldējumu bauda pludmalē.

Interesanti fakti Valdībā vērtēs ieceri uzņēmumu vadībā prasīt nodrošināt dzimumu līdzsvaru

Otrdien, 15.jūlijā, valdība atkārtoti vērtēs likumprojektu, kas atsevišķu lielo uzņēmumu vadībā paredz prasīt nodrošināt dzimumu līdzsvaru.

Lasiet arī

Sabiedrība Jelgavā vienojas par koalīciju ar mēra kandidātu Daģi

Jelgavā politiskie spēki vienojušies par koalīcijas izveidi ar mēra amata kandidātu Mārtiņu Daģi ("Par"), ilgus gadus vietvarā vadošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un līdzšinējo mēru Andri Rāviņu (ZZS) atstājot opozīcijā.

Sabiedrība Ilggadējais Jelgavas mērs nekandidēs uz domes priekšsēdētāja amatu

Andris Rāviņš (ZZS) uzsver, ka vēlēšanas ir noslēgušās, un tagad pats svarīgākais ir nodrošināt nepārtrauktu pilsētas attīstību.

Interesanti fakti Atklājiet Jelgavas pils noslēpumus (+VIDEO)

Agrāk šeit valdīja hercogi, bet tagad te studē studenti.

Sabiedrība "Bite Latvija" Ozolniekos grib būvēt jaunu sakaru torni

"Bite Latvija" Ozolniekos grib būvēt jaunu telekomunikāciju sakaru torni, liecina Jelgavas novada pašvaldības informācija.