Omega-3 taukskābes labvēlīgi ietekmē nieru darbību gadījumos, kad tā ir traucēta.
Vai esi kādreiz domājis, kādas papildvielas varētu padarīt tava suņa uzturu pilnvērtīgāku? Suņu saimnieki bieži jautā veterinārārstiem, kā varētu uzlabot sava mīluļa veselību un labsajūtu. Viena no populārākajām un vērtīgākajām barības piedevām ir zivju eļļa - bagāta ar omega-3 taukskābēm, tā piedāvā virkni ieguvumu no veselīgas ādas un spoža apmatojuma līdz locītavu elastībai un stiprai imunitātei. Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa, skaidro zivju eļļas ietekmi uz mājdzīvnieka veselību.
Zivju eļļa suņa uzturā
"Lai gan mēdzu teikt, ka brīnumlīdzekļi neeksistē, zivju eļļai ir daudz pozitīvu efektu uz cilvēka un arī dzīvnieka organismu. Tā ir bagātīgs omega-3 taukskābju avots, kuras ne cilvēka, ne arī suņa organisms pats neproducē, tāpēc tās ir svarīgi uzņemt ar uzturu. Omega-3 taukskābes ir atrodamas tādās treknās zivīs kā lasis, skumbrija un forele, kā arī vēžveidīgajos, mīdijās un dažos augu izcelsmes produktos, piemēram, kaņepju sēklās. Zivju eļļā ir atrodamas divas galvenās omega-3 taukskābes - dokozaheksaēnskābe un eikozapentaēnskābe, ko saīsināti apzīmē kā DHA un EPA, tāpēc nevajag samulst, ieraugot šos apzīmējumus uz zivju eļļas iepakojuma," skaidro veterinārārste.
Ja suns regulāri saņem zivis uzturā, papildu omega piedevas var nebūt tik aktuālas. Tomēr, barojot suni ar komerciālo vai mājās gatavotu uzturu, omega piedevas var būt pat nepieciešamas un noteikti vērtīgas. Pieprasījums pēc šīm piedevām nudien ir liels, tāpēc zivju eļļu ražotāju piedāvājums ir plašs, un tās pieejamas dažādos formātos - kā eļļa, ko var uzliet uz ēdiena, vai kapsulas. Izvēle ir atkarīga no tā, ko saimniekam ir ērtāk ikdienā pievienot suņa barībai.
Omega-3 taukskābju ietekme uz veselību
Zivju eļļai bieži tiek piedēvētas pretiekaisuma īpašības, kas sniedz pozitīvu ietekmi uz dažādām orgānu sistēmām. "Suņiem šī piedeva bieži tiek nozīmēta ādas saslimšanu gadījumos, jo palīdz atjaunot ādas aizsargslāni un mazina niezi. Tomēr ādas un apmatojuma kvalitātes uzlabošana nebūt nav vienīgā vai galvenā zivju eļļas pozitīvā ietekme. Pētījumos ir apstiprināta omega-3 taukskābju labvēlīgā ietekme uz sirds un asinsvadu veselību kā cilvēkiem, tā arī dzīvniekiem, šo piedevu nozīmējot gan profilaktiski, gan kā papildu terapiju sirds saslimšanu gadījumā," norāda Anete Kalniņa.
Omega-3 taukskābes labvēlīgi ietekmē nieru darbību gadījumos, kad tā ir traucēta. Tās īpašības palīdz arī locītavu veselībai, uzlabojot locītavu šķidruma kvalitāti, kas ir būtiski locītavu slimību gadījumā. Turklāt omega-3 taukskābes ir efektīvas triglicerīdu līmeņa pazemināšanā asinīs, kas veicina sirds un asinsvadu veselību.
Tomēr mājdzīvnieku veselības eksperte atgādina, ka no saslimšanas nav pasargāts neviens, un zivju eļļas lietošana profilaktiskos nolūkos negarantē, ka dzīvnieks savas dzīves laikā nesaskarsies ar sirds, locītavu, nieru, ādas un citām problēmām.
Kāpēc izvēlēties omega-3, nevis omega-6 kā barības papildvielu?
Komerciālajās suņu barībās parasti ir pietiekami daudz omega-6, kas iegūts no gaļas un augu sastāvdaļām, taču omega-3, kas nāk no zivīm, bieži vien pietrūkst. "Lai gan tā notiek reti, dažkārt, uzsākot omega-3 lietošanu, sunim var rasties šķidrāka vēdera izeja vai vemšana - šādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar veterinārārstu, kas tālāk lems par atbilstošajām darbībām.
Atceries rūpīgi izlasīt zivju eļļas lietošanas instrukciju un izvēlies devu atbilstoši dzīvnieka svaram, jo vielu koncentrācija dažādu ražotāju produktos var atšķirties, " uzsver veterinārārste Anete Kalniņa.