Eksperti prognozē, ka ģeomagnētiskās vētras turpināsies līdz nedēļas beigām.
Šonedēļ gaidāmas dažādas intensitātes ģeomagnētiskās vētras, kuru stiprums svārstīsies no G1 līdz G3, ziņo SpaceWeather.
29. un 31. jūlijā iespējamas G1 klases (vājas) ģeomagnētiskās vētras, kas var pieaugt līdz G2 (mērenas). 30. jūlijā gaidāma spēcīga G3 klases vētra. Zinātnieki norāda, ka no 27. līdz 28. jūlijam notikušas vairākas koronālās masas izsviedes no Saules, kas sasniegs Zemi laikā no 29. jūlija līdz 1. augustam, izraisot virkni ģeomagnētisko vētru.
Pēdējās dienās Saules aktivitāte bijusi mērena, ar vairākiem lieliem uzliesmojumiem Saules dienvidaustrumu apgabalā un vēl vienu uzliesmojumu zvaigznes lielākajā aktīvajā reģionā dienvidrietumos.
Pašlaik Saules diskā ir 11 reģioni ar saules plankumiem, no kuriem sarežģītākais atrodas dienvidrietumu kvadrantā. Tajā pašā laikā saules plankumu kopa, kas pārvietojas caur Saules dienvidaustrumu kvadrantu, turpina pieaugt, radot samezglotas magnētiskās cilpas, kas destabilizē reģionu.
Tumši plankumainajā dienvidrietumu reģionā aktivitāte ievērojami palielinājusies.
Koronālās masas izmešana, kas atbildīga par ģeomagnētiskajām vētrām, notika saules plankumā M9.9. Zinātnieki uzskata, ka tā sakrita ar izmešanu no citiem tumšo plankumu apgabaliem uz Saules, radot vairāku dažādas intensitātes ģeomagnētisko vētru ietekmi uz Zemi šonedēļ.
Speciālisti atgādina, ka magnētiskās vētras ir strauju magnētisko pārmaiņu periodi, kas var ilgt no vairākām stundām līdz vairākām dienām.
Magnētiskajām vētrām ir divi galvenie cēloņi. Pirmkārt, Saule dažreiz izšauj spēcīgu saules vēja uzliesmojumu, ko sauc par koronālās masas izmešanu. Šādas spēcīgas saules vēja poras ietekmē Zemes magnētisko lauku, radot sarežģītas svārstības un elektriskās strāvas tuvējā Zemes telpā, kas savukārt rada papildu izmaiņas magnētiskajā laukā - tas viss veido "magnētisko vētru".
Otrkārt, Saules magnētiskais lauks dažkārt tieši savienojas ar Zemes magnētisko lauku. Šis tiešais savienojums nav biežs, bet kad tas notiek, uzlādētas daļiņas var iekļūt magnetosfērā, radot strāvas un izraisot magnētiskā lauka izmaiņas.
Dažreiz Saule izstaro koronālās masas izmešanu laikā, kad Zemes un Saules magnētiskā lauka līnijas ir tieši saistītas. Šādos gadījumos uz Zemes var notikt īpaši spēcīgas magnētiskās vētras.