Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) "kosmosa ķieģeļi" būs apskatāmi atsevišķos "Lego" veikalos visā pasaulē.
Zinātnieki no EKA, iedvesmojoties no slavenajiem Lego konstruktoriem, radījuši savus "kosmosa ķieģeļus", lai nākotnē veidotu bāzes uz Mēness, ziņo Space. EKA aktīvi strādā pie bāzes un infrastruktūras projektēšanas uz Mēness, kas tiks īstenotas NASA "Artemis" programmas ietvaros. Zinātnieki izmantoja Lego elementus kā modeli un 3D printerus, lai izgatavotu līdzīgus “ķieģeļus” no meteorīta materiāla un polimēra.
EKA pārstāvji norāda, ka ideja ir veidot “ķieģeļus” no kosmosa materiāliem, līdzīgi kā "Lego" konstrukciju daļas, lai uz Mēness varētu izmēģināt dažādas būvniecības metodes. Rezultāts ir izturīgs celtniecības bloks, kas trīs mēnešus, sākot no 24. jūnija, būs pieejams atsevišķos "Lego" veikalos visā pasaulē.
Zinātnieki uzskata, ka Mēness regolīts, tas ir, klinšu un putekļu slānis, kas klāj Mēness virsmu, varētu būt noderīgs bāzu un infrastruktūras veidošanai uz Mēness. Uz Zemes ir ļoti maz īsta Mēness regolīta, kuru pirms vairāk nekā 50 gadiem atveda Apollo astronauti un Ķīnas misija "Chang'e-5" 2020. gada beigās. Drīzumā vēl viens regolīta paraugs no Mēness tālākās puses tiks nogādāts uz Zemes "Chang'e-6" misijas ietvaros 25. jūnijā.
Lai aizstātu Mēness regolītu, izstrādājot savus "kosmosa ķieģeļus", EKA zinātnieki izmantoja putekļus no 4,5 miljonus gadu veca meteorīta, kas uz Zemes tika atklāts pirms 24 gadiem. Šim materiālam tika pievienots bioloģiski noārdāms polimērs - polilaktīds, lai izveidotu Mēness regolīta imitāciju. Šo maisījumu izmantoja “ķieģeļu” izgatavošanai ar 3D printeriem.
EKA ir noslēgusi līgumu ar NASA par "Artemis" programmu, kuras mērķis ir pirmo reizi kopš "Apollo" programmas atgriezt cilvēkus uz Mēness. Pēdējo reizi astronauti pastaigājās pa Mēness virsmu 1972. gada beigās.
EKA sadarbībā ar ASV, Kanādas, Japānas un Apvienoto Arābu Emirātu kosmosa aģentūrām plāno uzbūvēt pirmo orbitālo staciju netālu no Mēness, ko sauks par "Gateway".