Arheologu amatieru sezona ir sākusies: iestādes skaidro noteikumus (+VIDEO)

Interesanti fakti
VS.LV 10:36, 07.04.2024 0

Atsaucoties uz Civillikumu, atrastais likumīgi pieder zemes īpašniekam.

 

Līdz ar pavasara atnākšanu Latvijā ik gadu aktīvi atsākas apslēpto dārgumu meklēšana ar metāla detektoriem. Pati par sevi nodarbe nav aizliegta, taču meklētājiem jāņem vērā Latvijā spēkā esošie normatīvie akti.

Saskaņā ar Civillikumu, aizliegts meklēt apslēptu mantu svešā īpašumā. Likumu pārkāpjot, atrastais pieder zemes īpašniekam. Taču valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu teritorijā un aizsardzības zonā jāņem vērā arī likums Par kultūras pieminekļu aizsardzību, kas aizliedz izmantot metāla detektorus bez Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) atļaujas. Piederības jautājumā svarīgs atrastās mantas datējums - senlietas, kas vecākas par 1701.gadu, pieder valstij. Par atrastu senlietu, vai iespējamu senlietu, neatkarīgi no atrašanas vietas, piecu dienu laikā jāziņo NKMP.

Martā NKMP saņēma ziņu par atrastām monētām. Senlietu atradējs, Edijs Haberkorns dalās, ka bija dzirdējis par pienākumu senlietas nodot valstij, taču ar likumiem iepazinies salīdzinoši nesen. Sākotnēji mēģinājis sazināties ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, taču pēcāk, meklējot informāciju kā rīkoties, atradis norādes uz NKMP. Sadarbību ar iestādi E. Haberkorns vērtē kā raitu un pretimnākošu. Atradumus uz Trīs Brāļiem atvedis pats, kur saticis Kultūras priekšmetu aprites daļas ekspertu, arheologu Mārci Kalniņu. Eksperts arī pastāstījis sīkāk par to, ko tieši gadījies atrast:

Kopumā atradumu veido desmit senlietas - deviņas monētas un viens no sudraba šiliņa izgatavots monētpiekariņš. Vairums monētu datējamas ar 1662. - 1665.gadu un kaltas Rīgā, Zviedrijas valdnieku Kārļa XI un Kārļa Gustava valdīšanas laikā, bet viens vara solīds Žečpospolitas valdnieka Jana Kazimira II Vāsas valdīšanas laikā kalts Viļņā. Nedaudz vecāks ir atrastais Rīgas brīvpilsētā kaltais šiliņš - datējams ar 1575.gadu. Uz šiliņa aversā attēlots Rīgas pilsētas ģerbonis - pilsētas vārti ar diviem torņiem un lauvas galvu vārtos, ģerboni aptver leģenda CIVITATIS RIGENSIS (latv. Rīgas pilsētas). Reversā redzams Rīgas pilsētas mazais ģerbonis - sakrustotas pilsētas atslēgas virs kurām krusts ar ciparu 7 kreisajā pusē un ciparu 5 labajā pusē, kuru aptver leģenda MONE NOVA ARGENTEA (latv. Jaunā sudraba monēta). Savukārt monētpiekariņš izgatavots no monētās, kas datējama ar laiku no 1509. - 1524.gadam un ir Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga un Rīgas arhibīskapa Jaspera Lindes kopkalums. Monētas aversā centrā aplī redzams Valtera fon Pletenberga dzimtas ģerbonis, bet reversā centrā aplī esošais attēls, kurā vajadzētu būt Jaspera Lindes dzimtas ģerbonim - vairogam ar liepu centrā, korozijas dēļ nav saskatāms.

Atradumus nododot, tika sastādīts pieņemšanas - nodošanas akts, un monētas, pēc to kultūrvēsturiskās vērtības izvērtēšanas, tiks nodotas glabāšanā Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, kurā tās būs pieejamas visiem interesentiem un tiks uzglabās atbilstošos apstākļos. Savukārt atradējs no NKMP saņems ekspertu veidotus detalizētus atrasto senlietu aprakstus un foto.

Jautāts, vai nav bijis vēlmes atrastās monētas paturēt sev, E. Haberkorns atzīst, ka, lai arī zināmu kārdinājumu jutis, saprotot atraduma nozīmi vēstures izpētes kontekstā, par vajadzību monētām nonākt muzejā, nešaubījies. Kā apliecinājis arī M. Kalniņš, nereti vērtīgākā ir nevis pati senlieta, bet gan informācija par to kur un kā tā tikusi atrasta. Ārpus zināmām senvietām atrastas senlietas arvien palīdz atklāt jaunus kultūras pieminekļus un var būt par aizsākumu būtiskiem atklājumiem par mūsu vēsturi. E. Haberkorns gan pauž viedokli, ka, lai veicinātu senlietu nonākšanu muzejos, valstij būtu nopietni jāapdomā iespēja atradējam piešķirt kompensāciju, vai arī, gadījumos, kad atrastā senlieta pati par sevi nav pārāk vērtīga, pēc informācijas dokumentēšanas, to varētu atdot atradējam.

Jāpiebilst, ka, ja par 17. gs. (ieskaitot) vecākas senlietas atrastas ārpus senvietas, pēc atradumu uzrādīšanas NKMP un to kultūrvēsturiskās vērtības izvērtēšanas, atradējs priekšmetus var paturēt, saņemot no NKMP apliecinājumu par senlietu likumīgu izcelsmi. Tiesa, jāatgādina, ka, atsaucoties uz Civillikumu, atrastais likumīgi pieder zemes īpašniekam. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde pateicas visiem senlietu atradējiem, kuri godprātīgi, atbilstoši likumam, ziņo par atradumiem, sekmējot Latvijas vēstures izzināšanu.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Latvijā reģistrētas šopavasar pirmās zibens izlādes

Latvijā reģistrētas pirmās zibens izlādes šajā pavasarī, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Interesanti fakti Naktī vietām gaidāms lietus un migla

Naktī uz otrdienu vietām Latvijā - galvenokārt valsts dienvidaustrumu daļā - gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti Rīga Zooloģiskajā dārzā piedzimuši tīģerēni

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā 16.decembrī Amūras tīģeru (Panthera tigris altaica) pārim, Taigai un Augustam, piedzimuši mazuļi, aģentūru LETA informēja zoodārzā.

Interesanti fakti Svētdien gaiss varētu iesilt līdz +16 grādiem

Svētdien gaiss Latvijā varētu iesilt līdz +16 grādiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sinoptiķi.

Lasiet arī

Ekonomika Lielākie mazumtirgotāji baltās vistu olas šogad iepirkuši pamatā no Somijas

Lielākie mazumtirgotāji baltās vistu olas šogad iepirkuši pamatā no Somijas, aģentūrai LETA pauda aptaujātie tirgotāji.

Sabiedrība Piektdiena un sestdiena būs mēneša siltākās dienas

Lieldienu brīvdienu pirmās divas dienas - Lielā piektdiena un Klusā sestdiena - Latvijā būs mēneša siltākās dienas, prognozē sinoptiķi.

Kriminālziņas Rīgā pie jauna vīrieša atrod plašu klāstu narkotiku (+FOTO)

Strādājot narkotiku aprites apkarošanas jomā, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Ziemeļu pārvaldes likumsargi šā gada 3. aprīlī aizturēja 2001. gada dzimušu vīrieti.

Sabiedrība Valsts kontrole revīzijās ministrijās atklāj «finanšu kabatiņas»

Valsts kontrole ir pabeigusi 2024.gada finanšu revīzijas ministrijās un centrālajās valsts iestādēs, un arī šogad visi sniegtie atzinumi par gada pārskata sagatavošanas pareizību ir bez iebildēm, savukārt vērtējot atbilstības jautājumus, Klimata un enerģētikas ministrijai (KEM) un Ekonomikas ministrijai (EM) sniegts attiecīgi negatīvs atzinums un atzinums ar iebildēm, jo tur atklāta "finanšu kabatiņu" veidošana jeb nepamatoti lieli valsts budžeta līdzekļu pieprasījumi.