Ekonomisti stāsta, kā Trampa ievēlēšana ietekmēs Latvijas ekonomiku

Ekonomika
LETA 20:27, 06.11.2024 0

Pēc ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā sagaidāmie "tarifu kari" ar Eiropu, Ķīnu un citiem reģioniem var atstāt negatīvu ietekmi uz Latvijas ekonomiku, stāsta banku ekonomisti.

 
Foto: twitter

"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis skaidro, ka no Latvijas skatu punkta svarīgākie aspekti ir tas, cik plaši ASV izvērsīs "tarifu karus" gan ar Eiropu, gan citiem reģioniem, īpaši Ķīnu. "Tarifu karš" liktu centrālajām bankām vienlaikus cīnīties ar zemāku izaugsmi un inflācijas spiedienu. Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) lēš, ka plaša mēroga "tarifu kara" izvēršanās negatīvi atsauktos uz starptautisko tirdzniecību un būtiski samazinātu izaugsmes perspektīvas.

Tieši un netieši caur tirdzniecības partneru izaugsmes iespēju sarukumu, mazinātos arī Latvijas izaugsmes izredzes, skaidro Gašpuitis. Viņš uzsver, ka būtiskākais aspekts mums būs jaunās administrācijas drošības politika attiecībā pret Ukrainu un NATO. Jebkuri soļi, kas palielinās reģiona drošības situācijas nenoteiktību, ietekmēs arī Latvijas ekonomisko aktivitāti. Ja Tramps spēs situāciju stabilizēt vai pat uzlabot, noskaņojuma stiprināšanās uzlabos ekonomikas asinsriti, pauž Gašpuitis.

Ekonomists informē, ka finanšu tirgi uz Trampa ievēlēšanu ir reaģējuši kā gaidīts - ar spēcīgāku dolāru, augošu akciju tirgu un augstāku ienesīgumu. Tādējādi nodokļu un ierobežojumu mazināšanas attiecībā uz uzņēmumu peļņu perspektīvas atsver tarifu un augstākas inflācijas negatīvās ietekmes riskus, vismaz pagaidām.

Šobrīd nav skaidrs, cik lielā mērā tiks īstenoti vēlēšanu kampaņā Trampa izteiktie priekšlikumi par tarifiem, nodokļu samazināšanu un imigrāciju, norāda Gašpuitis. Tāpat jautājums ir, kā ASV tirdzniecības partneri reaģēs uz augstākiem ASV tarifiem un attiecībā uz nodokļiem, gan tas, vai visi izvirzītie Trampa priekšlikumi tiks akceptēti kongresā.

Pēdējos mēnešos ASV ekonomikas īstermiņa perspektīva ir uzlabojusies, skaidro Gašpuitis, vienlaikus norādot, ka liela mēroga imigrantu deportācijas varētu būt viens no riskiem izaugsmei, taču nav skaidrs, kā un vai tas notiks. Savukārt tarifu ieviešana rada augšupvērstu inflācijas risku, brīdina Gašpuitis. Tomēr ekonomists uzskata, ka spēcīgāks dolārs un tas, ja uzņēmumi izmaksu pieaugumu absorbēs, samazinot peļņu, varētu šo risku mazināt.

ASV jārēķinās, ka valstu pretpasākumi nozīmēs tās eksporta kritumu un negatīvas blaknes, skaidro Gašpuitis, piebilstot, ka Jēlas universitātes pētnieki lēš, ka ASV mājsaimniecībām Trampa politika izmaksātu pat 7600 ASV dolārus. Tāpat ekonomists norāda, ka federālais parāds turpinās strauji pieaugt, jo Trampa nodokļu reforma, visticamāk, tiks pagarināta un iespējami jauni nodokļu samazinājumi.

Vēl pirms vēlēšanām Trampa uzvaras izredžu pieaugums paspēja skart no eksporta atkarīgo Eiropas uzņēmumu, piemēram, automobiļu ražotāju un luksusa preču grupu, akcijas, vērš uzmanību Gašpuitis. To kritums atspoguļoja tirdzniecības kara iespējamo spiedienu uz nozarēm, kuras jau cīnās ar vājo iekšzemes ekonomiku un eksporta pieprasījuma palēnināšanos.

Ekonomists norāda, ka Eiropas akciju tirgi šogad ir atpalikuši no tehnoloģiju uzņēmumu balstītā ASV tirgus rallija. Gašpuitis sagaida, ka Trampa nodokļu samazināšanas programma veicinās ASV akciju tirgu un atšķirības ar Eiropu palielināsies.

Bankas "Citadele" ekonomists Kārlis Purgailis uzskata, ka Trampa uzvarai ir sagaidāma jaukta ietekme uz Eiropas un līdz ar to arī Baltijas ekonomiku, potenciāli redzēsim gan negatīvus, gan arī pozitīvus faktorus.

Skaļākie Trampa izteikumi, kas ietekmēs globālos ekonomikas procesus, ir saistīti ar iespējamiem "tarifu kariem", nosakot drastiskus tarifus ASV importam no Ķīnas (līdz pat 60%) un mērenākus tarifus no pārējām valstīm (10%), informē Purgailis. Ekonomists skaidro, ka augstāku ASV tarifu ietekme uz ES automobiļu un tērauda importu būs negatīva, tomēr ierobežota, jo lielākajai daļai ES automobiļu ražotāju jau ir rūpnīcas ASV. Purgailis domā, ka novērosim ES automašīnu ražošanas aizplūšanu uz ASV, taču prognozējams, ka tā būs ierobežota. Tas viennozīmīgi atstās arī noteiktu negatīvu ietekmi uz Baltijas apstrādes rūpniecību.

Ķīnai nāksies īstenot iepriekš izziņotos masveida stimulus, kas noteikti būs vērsti uz iekšzemes pieprasījuma atbalstu. Purgailis apgalvo, ka tas kopumā ir labi Eiropai, kamēr Ķīna ielaiž ES eksportu. Tomēr jāsaprot, ka Ķīna centīsies stimulēt vietējo ekonomiku, nevis importu.

Tāpat Purgailiz uzskata, ka varam cerēt uz potenciāli zemāku naftas cenu, jo jaunajai ASV administrācijai būs jāmeklē veidi, kā kompensēt tarifu negatīvo ietekmi uz ASV inflāciju. Zemākas naftas cenas nozīmēs arī lētākus alternatīvos enerģijas veidus, piemēram dabasgāzei. Lētāka enerģija kopējo inflāciju turpinās samazināt arī Eiropā, tostarp Latvijā, skaidro Purgailis. Šāda izpausmi novērota jau septembrī, kad eirozonas inflācija sabremzējās, nokrītot līdz 1,8%, kur lielākā ietekme bija energoresursu deflācijai 6% apmērā.

Purgailis domā, ka samērā iespējama ir atšķirība starp Federālo rezervju sistēmas (FED) un Eiropas Centrālās bankas (ECB) monetārajām politikām, proti, procentu likmju izmaiņu scenārijiem. FED būs ierobežotas iespējas ātri samazināt likmes spēcīgās tautsaimniecības un tarifu inflācijas ietekmes dēļ, savukārt ECB būs jāsamazina likmes ne tikai dabiskās inflācijas palēnināšanās dēļ, bet arī tāpēc, ka Eiropu skars lētāks imports no Ķīnas.

Tāpat Purgailis uzskata, ka Trampa paustā attieksme ģeopolitiskajos jautājumos, visticamāk, ievērojami palielinās nenoteiktību Austrumeiropas un Baltijas reģionā, kas negatīvi ietekmēs gan vietējo, gan ārvalstu investīciju apjomus arī Latvijā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika VID vēstuļu rezultātā iedzīvotāji deklarējuši 5,7 miljonu eiro papildu nodokļos

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izsūtītajām vēstulēm personām ar būtiskām neatbilstībām starp viņu bankas kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem līdz šim ir papildus deklarēti maksājamie nodokļi 5,7 miljonu eiro apmērā, otrdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Ekonomika VK: ES fondu ieguldījumi nav veicinājuši uzņēmējdarbības attīstību reģionos

Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma izlietojums iepriekšējā plānošanas periodā nav sniedzis labāko pienesumu uzņēmējdarbības attīstībai un veicinājis privāto investīciju piesaisti reģionos, jaunākajā revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Ekonomika «Walmart» atsakās no DEI politikas

ASV un pasaulē lielākā mazumtirdzniecības veikalu ķēde "Walmart" ir sākusi atteikties no daudzveidības, vienlīdzības un iekļaušanas (DEI) politikas, pievienojoties lielo uzņēmumu sarakstam, kas šādi rīkojas konservatīvo aktīvistu spiediena dēļ.

Ekonomika Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,5% (+VIDEO)

Paaugstinoša ietekme bija pārtikas ražošanā, atkritumu savākšanā, kokrūpniecībā.

Lasiet arī

Pasaule Tramps izraugās Masku Valdības efektivitātes departamenta vadīšanai

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps otrdien paziņoja, ka pasaules bagātākais cilvēks Īlons Masks vadīs Valdības efektivitātes departamentu - jaunu grupu, kurai tiks uzdots samazināt federālās valdības līdzekļu izšķiešanu.

Pasaule Kremlis noliedz, ka būtu notikusi Putina un Trampa telefonsaruna

Kremlis pirmdien noliedza ASV medijos izskanējušo informāciju, ka pagājušajā nedēļā būtu notikusi Krievijas diktatora Vladimira Putina un jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa telefonsaruna, kuras gaitā spriests par karu Ukrainā.

Pasaule Laikraksts: Trampam jau ceturtdien bijusi telefonsaruna ar Putinu

Jaunievēlētajam ASV prezidentam Donaldam Trampam jau ceturtdien bijusi telefonsaruna ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, atsaucoties uz informētiem avotiem, svētdien vēsta laikraksts "The Washington Post".

Pasaule Vācijas opozīcijas līderis Mercs gatavs darījumam ar Trampu

Opozīcijā esošo Vācijas kristīgo demokrātu (CDU) līderis Frīdrihs Mercs paziņojis, ka gadījumā, ja viņš būtu kanclers, viņš censtos panāk vienošanos ar jaunievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu, kas nostādītu Vāciju līdztiesīgākās pozīcijās.