Iedzīvotāji atzinīgi novērtēja informāciju par projekta attīstības procesu un papildu ieguvumiem.
Norisinājās pirmās sabiedriskās apspriedes par ieceri attīstīt Vārmes vēja enerģijas parku Kuldīgas un Saldus novados. Patlaban norisinās projekta priekšizpēte, un pozitīva lēmuma gadījumā plānots būvēt Vārmes vēja enerģijas parku, kas potenciāli spēs saražot 400GWh zaļas elektroenerģijas gadā, kas pielīdzināma nepilniem 6% no visas Latvijas ikgadējā kopējā elektroenerģijas patēriņa.
Lai informētu vietējos iedzīvotājus par vēja enerģijas parka ieceri, šonedēļ Kuldīgas un Saldus novados tika organizētas sabiedriskās apspriedes, aicinot iedzīvotājus iepazīties ar projektu un saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.
"Esam pateicīgi iedzīvotājiem par aktīvo dalību un iesaisti, kā arī vērtīgajiem komentāriem sabiedriskās apspriešanas laikā. Tas ļauj mums precīzāk īstenot priekšizpētes darbu, lai nodrošinātu ilgtspējīgu līdzsvaru starp vides, sabiedrības un komerciālajām interesēm. Iedzīvotāji atzinīgi novērtēja informāciju par projekta attīstības procesu un papildu ieguvumiem, attīstot atjaunīgās enerģijas projektus. Tie ietver gan ieguldījumu vietējo novadu un kopienu izaugsmē, gan arī plašu vides aizsardzības programmu, tādējādi radot drošāku, sakārtotāku un ilgtspējīgāku vidi," norāda Kristīne Leontjeva, kopienu sadarbības vadītāja.
Vārmes vēja enerģijas parka iecere
Sabiedriskajā apspriedē prezentēja Vārmes vēja enerģijas parka ideju, norādot, ka šobrīd tiek veikts ietekmes uz vidi novērtējums. Projekta saskaņošanas gadījumā paredzēts izbūvēt Vārmes vēja enerģijas parku, kura ietvaros Kuldīgas novada Kabiles un Vārmes pagastos, kā arī Saldus novada Jaunlutriņu, Lutriņu un Šķēdes pagastos varētu uzstādīt līdz 20 jaunākās paaudzes vēja turbīnām ar kopējo jaudu līdz 150 MW.
Ieguvumi no vēja parka projekta attīstīšanas
Projekta īstenošanas laikā tiek plānotas vairākas sabiedriskās apspriedes, tādējādi iedzīvotājiem regulāri sniedzot informāciju par projekta attīstības gaitu un saņemot atgriezenisko saiti. Tikai uzņēmuma, pašvaldību un vietējo iedzīvotāju sadarbībā iespējams nodrošināt veiksmīgu projekta īstenošanu.
Ir svarīgi, lai tā realizētie atjaunīgās enerģijas projekti radītu papildu pievienoto vērtību visam reģionam, vietējām kopienām un uzņēmumiem. Papildus normatīvajos aktos noteiktajām vides aizsardzības prasībām uzņēmums īsteno plašu vides aizsardzības pasākumu programmu, kā arī atbalsta kopienu iniciatīvas, nodrošinot finansiālu atbalstu projektiem, kas tiek īstenoti saules vai vēja parku tuvumā.
Tikšanās laikā iedzīvotāji interesējās arī par papildu finansiāliem ieguvumiem no projekta īstenošanas. Papildus noteiktiem maksājumiem pašvaldībām un iedzīvotājiem par zemes nomu, tiek paredzēts arī finansiāls atbalsts vienas līdz trīs minimālo algu apmēra ik gadu iedzīvotājiem, kas dzīvo vēja enerģijas parku tuvumā. To paredz šogad pieņemtie Ministru kabineta noteikumi.
Vēja parku attīstīšana un būvēšana reģionā ir vērtīga ne tikai vietējām pašvaldībām un kopienām, bet arī uzņēmējiem, jo tie veicina ekonomisko aktivitāti un paver jaunas sadarbības iespējas.
Apjomīgas investīcijas zaļās enerģijas projektos visā Latvijā
Pašlaik Latvijā būvē vairākus saules enerģijas parkus. Aktīva būvniecības fāze norit Bauskas, Tukuma un Kuldīgas novados. Plānots, ka pirmo saules enerģijas parku Latvijā atklās jau 2025.gadā.
Tuvāko gadu laikā Latvijā plāno kopumā investēt ap 700 miljoniem eiro. Lielākā daļa investīciju tiks novirzīta atjaunīgās enerģijas projektiem ar nolūku līdz 2030.gadam sasniegt stratēģisko mērķi 4-5 gigavatu (GW) uzstādīto zaļās enerģijas ražošanas jaudu.