"Latvijas Banka komunikācijā ir ļoti atvērta", - pauž eksperti.
Kopš šī gada 30.jūnija spēkā ir Kriptoaktīvu pakalpojumu likums, taču pārejas periods līdz likuma pilnīgai darbībai būs vēl viens gads. Likums faktiski stāsies spēkā 2025.gada 30.jūnijā. Pa šo laika posmu esošajiem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kuru uzraudzību zināmā mērā veica Valsts ieņēmumu dienests, būs iespēja sagatavoties darbības atļaujas iegūšanai no Latvijas Bankas. Eksperts skaidro veicamos soļus, kā kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem sagatavoties un saņemt darbības atļauju.
Pašu kapitāls 50 000-150 000 eiro apmērā
Viens no soļiem ir pašu kapitāla nodrošināšana - tam ir jābūt 50 000-150 000 eiro apmērā atkarībā no izvēlēto pakalpojumu veidiem. Ja, piemēram, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējs veic rīkojumu izpildi klientu vārdā, pašu kapitālam jābūt vismaz 50 000 eiro. Ja tiek veikta arī kriptoaktīvu glabāšana un pārvaldīšana, tad pašu kapitālam jābūt vismaz 125 000 eiro apmērā, bet kriptoaktīvu tirdzniecības platformas uzturēšanas gadījumā - vismaz 150 000 eiro. Pēc kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēja atļaujas saņemšanas būs jāmaksā arī gada maksa robežās līdz 0,6% no bruto ieņēmumiem, bet ne mazāka par 3000 eiro.
Jāatklāj apjomīga un detalizēta informācija
Lai iegūtu atļauju, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējam jāsagatavo informācija par uzņēmuma vadību, dalībniekiem, kā arī kapitāla jeb līdzekļu izcelsmi. Turklāt būs arī jāsagatavo informācija par pašu pakalpojumu, tā sniegšanas aprakstu un atbilstošas pakalpojumu sniegšanas politikas un procedūras. "Šajā sakarā būtiski norādīt, ka Latvijas Bankai virspusīga informācija nebūs pietiekama. Būs nepieciešams iesniegt un atklāt plašu un detalizētu informāciju, lai pēc izvērtēšanas Latvijas Bankai rastos pietiekama pārliecība par attiecīgā pakalpojuma sniedzēja finanšu stabilitāti, profesionalitāti un sniedzamā pakalpojuma drošu un pienācīgu sniegšanu, kā arī klientu tiesību aizsardzību. Nepietiks ar formāli uzrakstītām politikām vai procedūrām, kurās pārrakstītas normatīvo aktu prasības un nav aprakstītajos procesos vai kārtībā ņemta vērā attiecīgā biznesa specifika. Kā arī procesu aprakstiem, kuri nav pielāgoti attiecīgā pakalpojuma sniedzēja darbības modelim," stāsta zvērināts advokāts Valters Diure.
Panākumu atslēga - aktīva komunikācija ar Latvijas Banku
Latvijas Banka ir noteikusi maksu atļaujas saņemšanai - tie ir 2500 eiro, bet izskatīšanas termiņš ir 40 darba dienas pēc visu dokumentu iesniegšanas. Minētais termiņš var tikt pagarināts, ja iesniegtā informācija nav pilnīga vai pastāv citi objektīvi apstākļi, kas Latvijas Bankai traucē pieņemt lēmumu par darbības atļaujas izsniegšanu. Izvērtēšanas gaitā ļoti rekomendējami ir aktīvi komunicēt ar Latvijas Banku un sniegt papildu informāciju un skaidrojumus vai labojumus iesniegtajos dokumentos, lai iegūtu cerēto atļauju.
Gan pirms, gan pēc veiksmīgi iegūtās atļaujas kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējs var izvērtēt iespēju arī sniegt pārrobežu pakalpojumus - tā sauktās Eiropas Savienības (ES) pases jeb "pasportēšanās" uzsākšanu, izmantojot tiesības veikt uzņēmējdarbību citās ES valstīs. Ja ir vēlme sniegt pārrobežu pakalpojumus, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēja darbības programmā jābūt ietvertai šādai pārrobežu pakalpojumu sniegšanai, un Latvijas Banka, cita starpā, izvērtēs arī šīs plānotās darbības.
"Šobrīd Latvijas Banka komunikācijā ir ļoti atvērta un aicina ikvienu pretendentu vērsties bankā pirmslicencēšanas stadijā, lai izvērtētu un kopīgi diskutētu par plānoto licencēšanas un pakalpojumu sniegšanas prasību izpildi. Lai šāda komunikācija un dokumentācijas prasību izpilde būtu pēc iespējas saturiskāka un rezultatīvāka, otrs ieteikums ir uzrunāt profesionālus konsultantus, kas palīdzēs gatavot juridiskos un ar pakalpojumu saistītos dokumentu projektus. Cerams, ka Latvijas Bankas darbības, turpinot iesākto atvērtības un pirmslicencēšanas komunikācijas labo tradīciju, sekmēs jaunu tirgus spēlētāju ienākšanu mūsu tirgū un inovatīvu pakalpojumu piedāvāšanu, ļaujot Latvijai kļūt par vienu no Eiropas valstu līderiem, piesaistot jaunus investorus un piedāvājot kriptoaktīvu pakalpojumus," uzsver V. Diure.