Kā vētras pasaules finanšu tirgos ietekmē uzkrājumus Latvijā (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 06:58, 07.08.2024 0

Ja līdz pensijai atlicis mazāk nekā 10 gadu, ieteicamāk ir atrasties konservatīvajā plānā.

 

Pastiprinoties bažām par potenciālu krīzi ASV ekonomikā, kā arī strauji izmainoties Japānas jenas vērtībai un procentu likmēm, kopš aizvadītās nedēļas beigām bija vērojami strauji kritumi pasaules lielākajos akciju tirgos un citās atsevišķās aktīvu klasēs. Kas jāņem vērā Latvijas pensiju plānu dalībniekiem?

"Norises pasaules finanšu tirgū ietekmē arī pensiju 2. un 3. līmeņa plānus Latvijā", - pauž finanšu eksperte Elīna Neimane.

Aktīvie jeb augsta riska plāni vienas dienas laikā piedzīvojuši lielāko korekciju pēdējos gados, vērtības zudumiem esot robežās no 1 līdz 4 %. Tas ir loģiski, ka šiem plāniem īstermiņa svārstības ir lielākas, jo šajos plānos ieguldījumi uzņēmumu akcijās var sasniegt līdz pat 100 % no kopējā apjoma. Vienlaikus gan jāuzsver, ka visiem aktīvajiem plāniem gan sešu mēnešu, gan piecu gadu periodā ienesīgums joprojām ir pozitīvs un tirgus atkopšanās gadījumā tieši šie plāni būs tie, kas savu vērtību atgūs visstraujāk.

Pat ja iedzīvotāji paši ikdienā seko līdzi norisēm finanšu tirgos un domā, vai nav nepieciešams veikt stratēģiskas izmaiņas izvēlētajā pensijas plānā, šobrīd nav īstais brīdis, lai, baidoties no tālāka krituma, pārliktu savus līdzekļus no aktīvā uz sabalansēto vai konservatīvo plānu. Ja vēl nav sasniegts 55-65 gadu vecums, aktīvais plāns joprojām būs piemērotākā izvēle sava uzkrājuma vairošanai ilgtermiņā. Ņemot vērā vēsturiskos datus un dažādās būtiskās tirgus korekcijas (10 – 20 % apmērā), ilgtermiņa ieguldītājiem pareizākais lēmums var šķist pilnībā kontraintuitīvs, proti, šādi brīži ir bijuši piemērotākie papildu iemaksu veikšanai, piemēram, pensiju 3. līmenī vai individuālu ieguldījumu veikšanai savas kompetences ietvaros.

Ja līdz pensijai atlicis mazāk nekā 10 gadu, ieteicamāk ir atrasties konservatīvajā plānā, kur lielāko daļu veido ieguldījumi valstu vai uzņēmumu obligācijas. Šādos plānos ienesīgums nekad nesasniegs aktīvo plānu apmērus, taču pirmspensijas vecumā nebūs jāuztraucas par to, ka paliksiet ar mazāku uzkrājuma apjomu, ja, piemēram, akciju tirgus pāris nedēļu laikā piedzīvos ievērojamas svārstības brīdī, kad jums ir jāpensionējas un jāizņem savi pensiju uzkrājumi no finanšu tirgiem.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Ekonomika Iedzīvotāji ir gatavi ieguldīt pensiju uzkrājumus tautsaimniecībā (+VIDEO)

Puse respondentu būtu gatavi samierināties vai būtu neitrāli pret nelielu ienesīguma samazinājumu.

Ekonomika Aptauja: Latvijā 20% iedzīvotāju neveido uzkrājumus vispār

Latvijā 20% jeb katrs piektais iedzīvotājs neveido uzkrājumus vispār, kamēr Lietuvā un Igaunijā cilvēku, kuri nekrāj, ir mazāk - attiecīgi 11% un 18%, informē apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" pārstāvji, atsaucoties uz pētījumu aģentūras "Norstat" veiktās aptaujas rezultātiem.

Ekonomika Aptauja: finanšu uzkrājumus veido 57% iedzīvotāju

Latvijā finanšu uzkrājumus veido 57% iedzīvotāju, informēja nebanku kreditētāja "4finance" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju

Ekonomika Eksperts paskaidro, kāpēc «‎krāšanas zeķē» Latvijā nav efektīva metode (+VIDEO)

Uzkrājot skaidras naudas līdzekļus, pastāv risks, ka ar laiku to vērtība inflācijas dēļ samazināsies.