Programmā iesaistīto uzņēmumu Valsts kasē nomaksāto nodokļu apjoms sasniedza 47,1 miljonu eiro.
Jaunā cikla inkubācijas programmā visā Latvijā uzņemti 96 komersanti, kuru uzdevums būs trīs gadu laikā attīstīt savus inovatīvos produktus vai pakalpojumus, apliecinot to eksporta potenciālu.
"Inkubācijas programmā esam uzņēmuši 52 inovatīvus un 44 eksportspējīgos un tehnoloģiju jomā strādājošos uzņēmumus. Uzņēmumi darbojas cilvēka dzīves kvalitātes un veselības uzlabošanas, aprites ekonomikas un klimata jautājumu risinājumu jomā. Ir arī vairāki biofarmācijas produktu ražotāji un uzņēmumi, kuri strādā pie zināšanās balstītu informācijas tehnoloģiju risinājumu attīstības. Mēs novērtējam, kā mainās uzņēmējdarbības vide un to, ka uzņēmumi domā par ilgtspējīgu produktu ražošanu un pakalpojumu sniegšanu. Tas nozīmē, ka ekonomikā notiek pārmaiņas un pakāpeniski virzāmies uz augstākas pievienotās vērtības produktiem un pakalpojumiem," stāsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Raivis Bremšmits.
Daži Inkubācijas programmā uzņemto uzņēmumu produktu spilgtākie piemēri ir gudrie noliktavas skapji, mūsdienīgas auto nojumes ar saules paneļiem, akustisko sistēmu konstruktori, ierīce acu kustību muskuļu relaksācijai, aparatūras un programmas cilvēkiem ar runas traucējumiem, lai uzlabotu komunikācijas iespējas, apģērbs, kas paredzēts personām ar kustību traucējumiem, vertikāli stādu audzēšanas konteineri, mākslīgā intelekta asistents radošajām aģentūrām, mākslīgā intelekta rīks latviešu valodas stila un gramatikas uzlabošanai teksta materiālos un viedierīce produktivitātes celšanai.
Uzņēmumi pie savas attīstības strādās ciešā sadarbībā ar LIAA reģionālajām pārstāvniecībām, kuras atrodas Jūrmalā, Tukumā, Valmierā, Cēsīs, Smiltenē, Madonā, Gulbenē, Alūksnē, Siguldā, Liepājā, Saldū, Ventspilī, Kuldīgā, Talsos, Jelgavā, Bauskā, Ogrē, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Savukārt Rīgā atbalsts būs pieejams Tehnoloģiju un Radošo industriju pārstāvniecībās.
Visvairāk uzņēmumu uzņemti Rīgas Tehnoloģiju pārstāvniecībā - 10, Jūrmalas pārstāvniecībā - 9, bet Ogres, Siguldas un Ventspils pārstāvniecībās pa 8 uzņēmumiem.
Pēc līguma noslēgšanas ar LIAA par inkubācijas atbalsta piešķiršanu atbalsta saņēmējs var pretendēt uz atbalstu dažādām darbībām. Kopumā pretendents atbalstu var saņemt trīs gadus. Maksimālais atbalsta apmērs, uz kuru var pieteikties, ir atkarīgs no līguma darbības gada un tā, kāda veida atbalstu komersants saņems. Pirmajā darbības gadā eksportspējīgie komersanti var piesaistīt atbalstu līdz 25 tūkstošiem eiro, bet inovatīvie uzņēmumi līdz 55 tūkstošiem eiro.
Ar ES struktūrfondu atbalstu īstenotā programma "Biznesa inkubācijas atbalsts" ietver dažādus finanšu un nefinanšu atbalsta pasākumus, kas mērķēti jauniem uzņēmumiem, lai stiprinātu Latvijas inovatīvo, tehnoloģisko, radošo un eksportspējīgo uzņēmumu dzīvotspēju, palielinātu izaugsmes potenciālu un veicinātu Latvijā ražoto preču un pakalpojumu eksportu.
Nākošais Inkubācijas atbalsta programmas uzsaukums plānots no 16. līdz 30.septembrim, bet pirmsinkubācijas atbalsta programmā, kur nodrošināsim augsta līmeņa apmācības esošajiem un topošajiem uzņēmējiem, varēs pieteikties no 28.oktobra līdz 8.novembrim.
Jaunā Inkubācijas un Pirmsinkubācijas atbalsta programma ir veidota kā turpinājums LIAA reģionālo biznesa inkubatoru projektam, kura gaitā no 2016.- 2023.gadam atbalstu grantu veidā saņēmuši 685 komersanti. Dažāda veida nefinanšu atbalstu saņēmuši 1044 jaunizveidoti komersanti, radot 2568 jaunas darba vietas. Radošo industriju jomā tika atbalstīti 92 uzņēmumi. Savukārt vēl 3173 fiziskas personas un komersanti saņēmuši nefinanšu atbalstu pirmsinkubācijas programmā.
Projektā izlietotais finansējums iepriekšējā plānošanas periodā bija 35,2 miljoni eiro, bet programmā iesaistīto uzņēmumu Valsts kasē nomaksāto nodokļu apjoms sasniedza 47,1 miljonu eiro.
LIAA īstenotā inkubācijas programma un reģionālo pārstāvniecību darbība tiek nodrošināta ar ERAF līdzfinansējumu.