Ārējā veidolā ir saglabājamas vērtības, tādēļ atjaunošana notiks saskaņā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes norādēm.
Saskaņā ar lietotāja vajadzībām ēkā tiks izbūvētas gan apmeklētāju pieņemšanai atbilstošas telpas, gan telpas darbam, kā arī specifiski drošības risinājumi, ķīmiskās testēšanas laboratorijas un seifi, kas piemērotas dārgmetāla izstrādājumu pieņemšanai, uzglabāšanai un testēšanai. Par darbu veikšanu noslēgts līgums par 2,27 miljoniem eiro.
"Soli pa solim, bet mērķtiecīgi veicam vēsturisko ēku atjaunošanu un esam gandarīti, ka vēl viens īpašums Vecrīgā ir atradis sev pielietojumu un tajā sev jaunu mājvietu radīs Latvijas proves birojs, tādēļ, veicot atjaunošanu, ēka tiks pielāgota lietotāja vajadzībām. Esam veikuši ēkas arhitektoniski māksliniecisko izpēti, secinot, ka tās ārējā veidolā ir saglabājamas vērtības, tādēļ ēkas atjaunošana un pārbūve notiks saskaņā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes norādēm," atklāj VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova. Namu plānots atjaunot gada laikā, ja izmaiņas neradīs pārbūves gaitā radušies neparedzēti apstākļi vai atklājumi.
"Mums svarīgi atrasties pilsētas centrā, kur juvelieriem un nozares uzņēmējiem būtu ērta piekļuve. Esam priecīgi, ka mums būs iespēja apdzīvot vēsturisko ēku un tā tiks pilnībā pielāgota mūsu īpašajām vajadzībām gan juvelieru uzņemšanai, gan ikdienas darbam. Ēkas rekonstrukciju veicam sadarbībā ar VNĪ, kas nodrošina profesionālu rekonstrukcijas projekta vadību, kā arī ļauj mums koncentrēties darba organizācijas plānošanai jaunajās telpās. Telpas ļaus gan uzlabot klientu apkalpošanas kvalitāti, gan ieviest jaunus pakalpojumus un nodrošināt ciešāku sadarbību ar nozari. Mums šis projekts ir īpašs, jo pēc 200 gadiem, kad bijām spiesti strādāt pielāgotās telpās, mums pirmo reizi būs iespēja strādāt īpaši projektētās un modernās telpās, kuras būs tehniski aprīkotas atbilstoši modernām darba vides prasībām, energoefektīvas un, kas nav mazsvarīgi, estētiski kvalitatīvas," atklāj VISA "Latvijas proves birojs" valdes priekšsēdētājs Pēters Brangulis.
Ēka ar MK rīkojumu 2022.gadā tika nodota VSIA "Latvijas proves birojs" īpašumu kapitālsabiedrības funkciju veikšanai ar nosacījumu, ka, ja ēka lietotāja vajadzībām vairs nebūs nepieciešama, tā atgriezīsies valsts īpašumā. Patlaban VSIA "Latvijas proves birojs" atrodas turpat netālu Vecrīgā, valstij piederošajā īpašumā Teātra ielā 9, kas secīgi gaida savu atjaunošanas kārtu.
Ēka Vecpilsētas 7, Rīgā būvēta 1905.gadā pēc pazīstamā arhitekta V. Bokslafa projekta kā noliktava. Tajā savulaik atradusies kafijas grauzdētava, padomju laikā tehnikas noliktava, vēlāk Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas darbnīcas, kuras 2019.gada nogalē tika pārceltas uz Latvijas muzeju vajadzībām celto muzeju krātuvi Pulka ielā 8, Rīgā.
Ēka ir plānā trapecveida trīsstāvu mūra māja ar pagrabu un pagalma fasādei piebūvētu atsevišķu kāpņu telpas apjomu. Ēkā visos stāvos saglabājies oriģinālais "prūšu" velvju pārsegums, kas sākotnēji bijis eksponēts. Kopumā ēkai ir saglabājies sākotnējais veidols, izņemot 20.gs. 2.pusē divos piegājienos pārbūvēto jumtu pagalma pusē. Pašreizējais ēkas plānojums un izskats pilnībā saistīti ar 1980.gadu 2. puses pārbūvi, kas veikta, ēku pielāgojot Restaurācijas darbnīcu vajadzībām.
Īpašums atrodas kvartālā, kuru ietver Audēju, Mārstaļu, Reformātu un Vecpilsētas ielas, un Vecrīgas apbūvei netipiski tam ir izeja uz trijām ielām. Šī teritorija ietilpst vienā no vecākajām pilsētas daļām, kas vēstures avotos pazīstama ar nosaukumu "Alksnājs". Tas atradies blakus lībiešu amatnieku-tirgotāju apmetne, kas apdzīvota jau 11., 12.gadsimtā, pirms tā ieslēgšanas Rīgas pilsētas aizsardzības mūros. Namam ir kopējs pagalms ar Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijas mājvietu Mārstaļu ielā 6, kas vērs durvis apmeklētājiem 2025.gadā.