Šogad vairāk Latvijas iedzīvotāju uzticēs savu naudu bankām (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 12:30, 14.01.2024 0

Ieradums ātri šķirties no naudas, kas raksturīgs inflācijas kāpumam, kļūst par pagātni.

 

Ir pamats cerēt, ka par vienu no 2024.gada tendencēm kļūs krāšanas ieraduma atgriešanās un nostiprināšanās, pauž finanšu eksperte Jeļena Novaka.

Uzkrājumi kompensē inflāciju

Iedzīvotāju uzkrātā nauda ir galvenais resurss, kas palīdz kompensēt iepriekšējo divu gadu augsto inflāciju. Latvijā veiktā aptauja liecina, ka 28% iedzīvotāju ir sākuši tērēt savus uzkrājumus, un šie tēriņi ir saistīti gan ar inflāciju, gan ar iedzīvotāju vēlmi ieguldīt naudu. Dažkārt rezerves tiek izmantotas, lai ātrāk atmaksātu saistības. Pamatā uzkrājumu tērētāji ir gados jauni cilvēki (18-35 gadi), kuri ir krājuši salīdzinoši īsāku laika periodu un mazāks bijis starta kapitāls. Satraucoši ir tas, ka vairāk nekā piektdaļa cilvēku nekādus uzkrājumus neveic, bet 15% cilvēku uzkrājumu pietiktu ne vairāk kā vienam mēnesim. Aptuveni trešdaļai iedzīvotāju uzkrājuma līmenis ļautu kompensēt izdevumus trīs mēnešus un vairāk.

Trešdaļa jūtas stabili un sagaida ienākumu kāpumu

Cik finansiāli stabili šobrīd jūtas cilvēki? Pērn gada nogalē veiktā aptauja "Finanšu drošības indekss" rāda, ka ar savu finanšu situāciju neapmierināti ir 39% cilvēku, bet 35% to vērtē kā kopumā labu. Neitrāls vērtējums ir aptuveni ceturtajai daļai (24%) cilvēku, lielākoties tie ir 50 un vairāk gadus veci iedzīvotāji. Savukārt ļoti neapmierināti ir 12%.

Ja vērtē to, kā finansiālā situācija mainīsies šogad, 41% cilvēku pieļauj izdevumu pieaugumu, bet 28% ir optimisma pilni par to, ka augs arī viņu ienākumi. Pesimistu skaits attiecībā par saviem ienākumiem ir 17%, bet 14% cer uz izdevumu samazināšanos. 30% uzskata, ka izdevumi paliks nemainīgi, bet 39% attiecībā uz saviem ienākumiem nekādas izmaiņas nesagaida.

Noguldījumu likmes kāpj, bet noguldījumi kavējas

Pērn pavasarī bankas sāka būtiski paaugstināt likmes dažāda veida noguldījumiem (piemēram, mūsu bankas termiņnoguldījumam uz gadu likme šobrīd ir 3,7%). Tomēr uz krājkontiem un termiņnoguldījumiem savus brīvos līdzekļus pērn novirzīja vien aptuveni trešdaļa mūsu klientu, bet pārējiem brīvie līdzekļi aizvien glabājas parastajos kontos, tātad netiek izmantota banku piedāvātā iespēja kapitāla vairošanai. Arī kopumā termiņnoguldījumu un līdzīgu noguldījumu kāpums pagājušā gada nogalē bija ļoti gauss, liecina Latvijas Bankas dati.

Visticamāk, ar naudas noguldīšanu un krāšanu neveicas tik labi, jo ilgstošajā t.s. negatīvo likmju periodā cilvēkos ir zudis ieradums novirzīt naudu pelnošā noguldījumā, bet pavisam jauniem cilvēkiem šāda pieredze vispār nav bijusi. Var prognozēt, ka šogad pieredzēsim to, ka daļa no iedzīvotāju brīvajiem līdzekļiem pārceļos uz finanšu produktiem ar augstāku ienesīgumu, tostarp, ieguldot naudu finanšu tirgos. Turklāt, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas izteicienus un tirgus gaidas, šogad var gaidīt likmju samazināšanos, tāpēc var teikt, ka šobrīd ir vēl laba iespēja izmantot noguldījumu likmju augstāko vērtību.

Augstākas procentu likmes ir laba iespēja ne vien nopelnīt, liekot lietā brīvos līdzekļus, bet arī izveidot vērtīgu ieradumu - pamazām uzkrāt naudu nākamajam neparedzamajam krīzes brīdim.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Sabiedrība Bankomātos plānots aizliegt krievu valodas izmantošanu

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien galīgajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas aizliegs krievu valodas izmantošanu bankomātos.

Ekonomika Aptauja: visbiežāk vecāki krāj naudu bērnu izglītībai

Trešdaļa jeb 33% vecāku, kuri veic uzkrājumus bērnu nākotnei, visbiežāk to dara ar mērķi finansiāli atbalstīt izglītības iegūšanu, informēja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Ekonomika Finanšu ministrija plāno stingrāku skaidras naudas aprites uzraudzību

Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai efektīvāk uzraudzītu skaidras naudas apriti un veicinātu bezskaidras naudas izmantošanu darījumos.

Sabiedrība Latvijā kabatas nauda bērnam ir vidēji 34 eiro mēnesī

Kabatas nauda bērniem un pusaudžiem no sešu līdz 13 gadu vecumam ir vidēji 34 eiro mēnesī, informē "Swedbank" pārstāvji, atsaucoties uz apkopotajiem datiem ISIC karšu lietotājiem Latvijā.