ZM uzsver, ka tīkli un zivju svars tiks pārbaudīti rūpīgāk.
Zivsaimniecības nozare Latvijā gaida pārmaiņas, kas nāca no Briseles. ES Komisārs Virginijus Sinkevičius parakstīja Eiropas Komisijas īstenošanas lēmumu, ar ko apstiprina paraugu ņemšanas plānu un kontroles plānu, kurus Latvija iesniegusi attiecībā uz zvejas produktu svēršanu.
Latvijas Zemkopības ministrija vērš uzmanību, ka ar minēto Komisijas lēmumu Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumu Nr. 94 “Nozvejoto zivju izkraušanas kontroles un zivju tirdzniecības un transporta objektu, noliktavu un ražošanas telpu pārbaudes noteikumi’’ 3. pielikums “Izkrauto zvejas produktu paraugu ņemšanas plāns” tiks aizstāts ar jauno paraugu ņemšanas plānu, kas ir apstiprināts ar minēto Komisijas lēmumu.Balstoties uz zvejnieku priekšlikumiem, lai saglabātu nozvejas kvalitāti, izvērtējot iespējamos nozveju svēršanas riskus, tika samazināts minimālais sveramo kastu vai konteineru skaits, ko izmanto paraugu svēršanai.
Vienlaikus tiks ieviests jauns kontroles plāns nozvejas svēršanai pēc tās transportēšanas no izkraušanas vietas kas piemērojams Latvijas piekrastes ūdeņos iegūto nozveju svēršanai (turpmāk – Kontroles plāns), ja to ieguvei izmantoti reņģu un salaku tīkli (linuma acs izmērs 28-50 mm), reņģu stāvvadi (linuma acs izmērs no 20 līdz 50 mm, sētas garums ne lielāks par 600 m), kā arī apaļo jūrasgrunduļu tīkli (linuma acs izmērs 60-70 mm) un apaļo jūrasgrunduļu murdi (linuma acs izmērs no 24 līdz 36 mm, sētas garums ne lielāks par 150 m).
Nepieciešamību Kontroles plāna ieviešanai pamato norādīto piekrastes zvejas rīku izmantošanas specifika, tehniskais aprīkojums un piekrastes zvejniekiem pieejamā infrastruktūra, kas apgrūtina nozvejas izņemšanu no zvejas rīkiem un tās svēršanu izkraušanas laikā.
Rezultātā šī plāna piemērošana ļaus Latvijas piekrastē nozvejoto zivju svēršanu veikt pēc to transportēšanas no izkraušanas vietas līdz galamērķim Latvijas Republikas teritorijā, kas nav tālāk par 20 km no izkraušanas vietas un šim svēršanas vietas galamērķim jābūt reģistrētam valsts informācijas sistēmā “Latvijas Zivsaimniecības integrētā kontroles un informācijas sistēma”.