Eksperti: Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas

Ekonomika
LETA 21:11, 09.03.2023 0

Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas, šodien AS "Olainfarm" rīkotajā konferenci "Veselība. Drošība. Farmācija" atzina visi diskusijas paneļa "Drošība: Farmācijas un medicīnas loma X stundā" pieaicinātie eksperti.

 

Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns sacīja, ka līdz Covid-19 krīzei Latvija nebija gatava krīzes situācijām, taču patlaban gatavība ir uzlabojusies. Ja notiktu krīzes situācija jeb "X stunda", patlaban visveiksmīgāk varētu strādāt infrastruktūra un sadarbība starp publisko un privāto sektoru, kur pandēmijas laikā investēts visvairāk.

Vienlaikus grūtāk ir ar cilvēkresursiem, atzina Kasparāns, piebilstot, ka pandēmijā ieguldītie resursi cilvēkkapitālā medicīnas jomā nenesīs stabilitāti ilgtermiņā.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis minēja, ka patlaban Latvija ir gatavāka dažādām sarežģītām situācijām, ko ietekmējusi pandēmijas un Krievijas karadarbības Ukrainā pieredze. "Vissvarīgākais, ko parādīja Covid-19 un karš Ukrainā, ir, ka ir svarīga decentralizācija un sabiedrības izpratne par gatavību "X stundai"," atzīmēja Rostovskis.

AS "Repharm" valdes loceklis Jānis Vanags papildināja, ka jautājumā par gatavību "X stundai" medicīnas jomā nozīmīgas ir piegāžu ķēdes, rezerves un tas, kam tās pieder, kā arī vietējo ražotāju stiprība. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka jābūt arī skaidram skatam uz visiem ārējiem aspektiem, piemēram, izejvielu piegādi un pieejamību, enerģētiku un citiem.

"Mēs esam stipri pārtikas ražošanā [..], bet zāļu ražošanā mums ir tikai 4% vietējās izcelsmes medikamentu pa visiem ražotājiem kopā. Tas nenosedz visu medikamentu spektru," pauda Vanags, piebilstot, ka Latvijas gatavība "X stundai" ir atkarīga no mājasdarbu izpildes iepriekšējos gados, ne dienās vai nedēļās."

atbildot uz jautājumu par pašreizējām medikamentu rezervēm, Kasparāns minēja, ka ir atsevišķas slimnīcas un organizācijas, kurās tiek veidots medikamentu rezerves populārākajām zālēm, lai tās pietikti aptuveni trim mēnešiem. Viņš atzīmēja, ka lielākoties medikamenti Latvijā atrodas tekošai lietošanai.

Tikmēr "Repharm" vadītājs papildināja, ka problēma ar medikamentu rezervēm esot, taču pie tās tiek strādāts. Tostarp uzņēmēji sadarbībā ar Veselības ministriju pērn septembrī izstrādājuši plānu, lai uzlabotu pašreizējo situāciju.

Diskusijas dalībnieki arī bija vienisprātis, ka medikamentu rezervju jautājumu ietekmē arī finansējuma pieejamība un aktualitāte politiskajā dienaskārtībā.

Ceturtdien zāļu ražotāja "Olainfarm" rīkoja konferenci "Veselība. Drošība. Farmācija" par farmācijas nozīmi valsts ekonomikā.

Tāpat vēstīts, ka "Olainfarm" koncerna apgrozījums 2021.gadā bija 137,747 miljoni eiro, kas ir par 12,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 34,1% - līdz 12,712 miljoniem eiro.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" koncernā ietilpst SIA "Klīnika DiaMed", "OlainMed", SIA "Latvijas aptieka", SIA "Silvanols", SIA "Olainfarm enerģija", SIA "Farmācijas, biomedicīnas un medicīnas tehnoloģiju Kompetences centrs", SIA "Global Lux" un SIA "Tonus Elast".

"Olainfarm" reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 30 079 109 eiro. Kompānijas īpašniece ir AS "Repharm" grupas māteskompānija AS "AB City".

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Pasaule ES jāizmanto visas iespējas, lai samazinātu ienākumus Krievijas budžetā

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže piedalījās Eiropas Savienības tirdzniecības politikas sanāksmē.

Sabiedrība Vasaras iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies 782 Latvijas pilsoņi

Trešdien noslēdzās pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta 2025.gada jūlija iesaukumam, kuram brīvprātīgi pieteicās 782 Latvijas pilsoņi, informēja Aizsardzības ministrija.

Sabiedrība Atklāta jaunā LU klīnisko studiju bāze Stradiņa slimnīcā

Ēkas rekonstrukcijā investēti vairāk nekā 2 miljoni euro.

Pasaule Lielbritānija par korupciju nosaka sankcijas Lembergam un viņa meitai Līgai

Lielbritānija ceturtdien noteikusi sankcijas pret astoņām personām - dažādu valstu pilsoņiem -, kurus varasiestādes apsūdz plaša mēroga starptautiskā korupcijā, un viņu vidū ir bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs un viņa meita Līga.