Elektroenerģijas ražotājiem, kas plāno pārvades vai sadales sistēmai pieslēgt jaunu ražošanas iekārtu ar jaudu, kas lielāka par 50 kilovatiem (kW), turpmāk jaudas rezervēšanas maksa būs 21,63 eiro par kW, paredz šodien Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes sēdē apstiprinātā AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) aprēķinātā jaudas rezervēšanas maksa.
Jaudas rezervēšanas maksa stājas spēkā no 12.janvāra. Jaudas rezervēšanas maksa attieksies arī uz tiem ražotājiem, kas jau ir rezervējuši sistēmas jaudu, bet vēl nav noslēguši sistēmas pakalpojumu līgumu.
SPRK skaidro, ka šogad 1.janvārī stājās spēkā SPRK apstiprinātie noteikumu grozījumi, pēc kuriem tiek aprēķināta sistēmas jaudas rezervēšanas maksa, kā arī noteikta kārtība, kā šo maksu izlieto pieslēguma maksas segšanai. Lai noteiktu maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu, apstiprinātie noteikumu grozījumi paredz AST aprēķināt maksu par vienu jaudas rezervēšanas vienību, iesniedzot maksas aprēķinu un pamatojošos dokumentus SPRK izvērtēšanai. Šādu maksu pārvades sistēmas operators SPRK iesniedz vienu reizi piecos gados.
Minētajos grozījumos noteikts, ka maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu nosaka, ievērojot faktiskās izbūves izmaksas, kas saistītas ar jaudas palielināšanu 110 kilovoltu (kV) apakšstacijās. Attiecīgi AST veikusi atbilstošu aprēķinu par laika periodu no 2018. līdz 2022.gadam un iesniegusi to SPRK apstiprināšanai.
Izvērtējot AST iesniegto aprēķinu un to pamatojošo informāciju, SPRK secinājusi, ka maksa par vienu jaudas rezervēšanas vienību aprēķināta atbilstoši SPRK apstiprinātajiem noteikumiem, un tās vērtība ir 21,63 eiro par kW.
Saskaņā ar apstiprinātajiem grozījumiem noteikumos ražotājs jaudas rezervēšanas maksu varēs nodrošināt vai nu depozīta iemaksas veidā, to ieskaitot sistēmas operatora kontā, vai finanšu iestādes garantijas veidā. Sistēmas operators piecu darba dienu laikā pēc sistēmas pakalpojuma līguma noslēgšanas atmaksās to daļu no sistēmas jaudas rezervēšanas maksas, kas pārsniedz pieslēguma ierīkošanas izmaksas.
SPRK priekšsēdētājā Alda Ozola norāda, ka sistēmas operators brīdī, kad izsniegs elektroenerģijas ražotājam pieslēguma tehniskās prasības, rezervēs sistēmā noteikto jaudu, kas nepieciešama ražotājam, un nosūtīs ražotājam rēķinu par jaudas rezervēšanas maksu. Katram elektroenerģijas ražotājam kopējās jaudas rezervēšanas izmaksas būs atkarīgas no plānotā projekta, proti, no pieprasītās jaudas.
Ozola norāda, ka apstiprinātā jaudas rezervēšanas maksa par vienu vienību Latvijā ir zemāka nekā Lietuvā, kur tā ir 50 eiro par kW. Vienlaikus šādu maksu ir paredzēts ieviest arī Igaunijā, to plānojot 38 eiro par kW apmērā. Līdz ar to, no konkurences viedokļa raugoties, situācija elektroenerģijas ražotājiem Latvijā projektu attīstīšanā būs labvēlīgāka.
Piemērojot jaudas rezervēšanas maksu minētajiem ražotājiem, tiks novērstas situācijas, kurās ražotāji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, neveicot faktiskās darbības pieslēguma izbūvei, kamēr citi attīstītāji nevar īstenot savus projektus sistēmas jaudas trūkuma dēļ.
Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumos iekļautajiem pārejas noteikumiem, tiem ražotājiem, kuri līdz 1.janvārim saņēmuši sistēmas operatora tehniskās prasības sistēmas pieslēguma ierīkošanai vai vienojušies par pieslēguma procesa īstenošanas nosacījumiem, bet nav noslēguši pieslēguma līgumu, jaudas rezervēšanas maksa jāveic trīs mēnešu laikā no 1.janvāra, proti, līdz 31.martam.
SPRK atgādina, ka 2022.gada 11.augustā spēkā stājās Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi. Tie paredz sistēmas jaudas rezervēšanas maksas piemērošanu elektroenerģijas ražotājam, kuri plāno pieslēgt jaunu ražošanas iekārtu ar jaudu, kas lielāka par 50 kW, pārvades vai sadales sistēmai. Ņemot vērā likuma grozījumos noteikto deleģējumu, SPRK 2022.gada decembrī apstiprināja noteikumu grozījumus, pēc kuriem tiek aprēķināta sistēmas jaudas rezervēšanas maksa, kā arī noteikta kārtība, kā šo maksu izlietos pieslēguma maksas segšanai. Plašāk ar noteikumu grozījumiem var iepazīties SPRK publicētajā ziņā.