Situācija pasliktinās visā eirozonā. Kas tālāk?

Ekonomika
EKSKLUZĪVI! 17:45, 29.12.2022 0

Pagaidām prognozes ir diezgan drūmas.

 

Pirms nedēļas Finanšu ministrija iepazīstināja valdību ar valsts makroekonomisko rādītāju prognozēm un makroekonomiskās attīstības scenārijiem.

“Pasaules ekonomika pēc Covid-19 pandēmijas izraisītā 3,1% krituma 2020. gadā, pērn visai strauji atguvās, sasniedzot 6,1% izaugsmi, bet 2022. gadā situāciju pasaulē jau pilnībā nosaka Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, energoresursu cenu straujais kāpums un centrālo banku uzsāktais procentu likmju paaugstināšanas cikls, cenšoties ierobežot arvien augošo inflāciju» - secināja eksperti.

Šā gada laikā gan pasaules ekonomikas, gan ASV un Eiropas Savienības (ES) valstu ekonomikas izaugsmes prognozes ir tikušas pastāvīgi samazinātas, un samazinājumus veikušas visas vadošās starptautiskās institūcijas. Starptautiskais Valūtas fonds jūlijā samazināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi 2022. gadam līdz 3,2%, salīdzinot ar janvārī prognozētajiem 4,4%. ASV ekonomikas izaugsmes prognoze attiecīgi samazināta no 4,0% līdz 2,3%. Eiropas Komisija (EK) jūlijā samazināja 27 ES valstu ekonomikas izaugsmes prognozi 2022. gadam līdz 2,7%, salīdzinot ar februārī, pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, prognozētajiem 4,0%.

“Latvijas ekonomikas attīstību visbūtiskāk ietekmē situācija eirozonā un atsevišķās tās galvenajās ārējās tirdzniecības partnervalstīs, no kurām liela daļa ir starp Krievijas kara un cenu kāpuma visvairāk skartākajām valstīm. Desmit Latvijas lielāko eksporta partnervalstu – Lietuvas, Igaunijas, Apvienotās Karalistes, Vācijas, Krievijas, Zviedrijas, Dānijas, Polijas, Nīderlandes un Somijas – kopējā vidēji svērtā ekonomikas izaugsmes prognoze 2022. gadam jūlijā par 2,1 procentpunktiem zemāka nekā pirms Krievijas uzsāktā kara, veidojot 1,4%. Šis samazinājums ir lielāks nekā ES valstīm kopumā un arī prognozētā izaugsme ir par 1,3 procentpunktiem zemāka nekā ES kopā. Līdzīgi arī 2023. gadam Latvijas galveno ārējās tirdzniecības partnervalstu ekonomikas izaugsmes prognoze ir samazināta par 1,9 procentpunktiem līdz 1,1%, kamēr ES kopumā prognoze ir nedaudz pozitīvāka – tā ir samazināta par 1,3 procentpunktu līdz 1,5%” - uzsvērusi Finanšu ministrija.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Ko patērētājiem nozīmē cenu svārstības NordPool biržā (+VIDEO)

Ziemeļvalstīs cenu kāpumu galvenokārt noteica par 31% zemāka vēja staciju izstrāde.

Ekonomika Vairāki kandidāti izteikuši vēlmi kļūt par «airBaltic» valdes priekšsēdētāju

Vairāki kandidāti jau izteikuši vēlmi kļūt par Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" nākamo valdes priekšsēdētāju, ceturtdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja "airBaltic" pagaidu padomes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs.

Ekonomika Rīgas centrā darījumu skaits ar dzīvokļiem pērn pieaudzis par 11,5%

Rīgas centrā darījumu skaits ar dzīvokļiem pagājušajā gadā pieauga par 11,5%, trešdien jaunākā tirgus pārskata prezentācijā sacīja nekustamo īpašumu uzņēmuma "Arco Real Estate" valdes loceklis un Vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs.

Ekonomika Mēģinās pārdot 49,99% "Rīgas starptautiskās autoostas" daļu

SIA "Rīgas acs", kuras īpašniece ir "Rīgas satiksme", sākusi tai piederošo 49,99% AS "Rīgas starptautiskā autoosta" (RSA) akciju pārdošanas procesu, informēja "Rīgas satiksme" Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Lasiet arī

Ekonomika Kazāks: Valsts parāda audzēšana nav risinājums Latvijas problēmām

Valsts parāda audzēšana nav risinājums Latvijas problēmām, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Ekonomika Gaisma tuneļa galā? Ekonomists vērtē IKP datus

Latvijas ekonomikas 1. pusgada veikums ir bijis vājš, taču perspektīvas kļūst pozitīvākas.

Ekonomika Finanšu ministrija: cenu līmenis joprojām ir augsts

Šā gada pirmajā pusgadā mazumtirdzniecības apjomu dinamika ir ar lejupvērstu virzienu, taču, saglabājoties zemai inflācijai un pieaugot algu līmenim, kā arī samazinoties kredītu dārdzībai, mazumtirdzniecības apjomi šā gada otrajā pusgadā atkal varētu sākt pieaugt.

Ekonomika Ekonomiste: jaunākie dati par ekonomikas attīstību nenes nekādu prieku

Jau tā piesardzīgās prognozes par šī gada izaugsmi, visdrīzāk, var nākties vēl samazināt.