Jaunām māmiņām pirmām kārtām nepieciešama emocionāla uzmanība.
Viens no izaicinošākajiem laikiem katras ģimenes dzīvē ir laiks, kad tajā ienāk mazulis. Tas ir prieka, bet bieži vien arī noguruma pilns laiks, kurā katrs no ģimenes locekļiem cīnās par savu pamatvajadzību apmierināšanu. Diemžēl, statistika nav iepriecinoša - ap 20% jauno vecāku saskaras ar pēcdzemdību depresiju. Turpat blakus ir arī izdegšana un postraumatiskā stresa sindroms pēc mazāk veiksmīgām dzemdībām…
Dūla un instagram konta @divasabeles un podkāsta "Pēcdzemdību stāsti" autore Marta Ābele norāda "Parasti ar gatavošanos pēcdzemdībām izprotam fiziskas un tehniskas lietas - rati, palīgierīces, gultiņa.. Bet milzīgu daļu no pēcdzemdībām sastāda pašu jauno vecāku pamatvajadzības (un ierobežotas iespējas tās apmierināt), emocionālās šūpoles un nervu sistēmu izturības robežu pārbaudes."
Jauno vecāku atbalsta platformas mombee un fonds mammamammai.eu dibinātāja, dzemdību dūla Katja Zilpauša stāsta "Es neesmu satikusi nevienu ģimeni, kura savas pēcdzemdības raksturotu kā vieglas".
"Šis laiks allaž nāk ar kādu izaicinājumu un īpaši tam jāgatavojas tiem pāriem, kas kļūst par vecākiem pirmo reizi - jo bez pratiskas un emocionālas sagatavošanās un atbalsta pēcdzemdību depresijas un izdegšanas riski palielinās - labāk ir rīkoties preventīvi, kā dzēst ugunskurus!"
Pēcdzemdību nomāktību jeb tā sauktās raudamās dienas izjūt līdz pat 85% jauno māmiņu. Depresiju bieži veicina izjūta, ka savās problēmās un pieredzē esam vieni.