Pieprasa paskaidrot, kādēļ tiek pieļauta miastēnijas pacientu diskriminācija

Veselība
VS.LV 20:25, 03.07.2023 0

Atkārtoti vēršoties Veselības ministrijā (VM), Nacionālajā veselības dienestā (NVD) un Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā, retās slimības miastēnijas pacientu organizācija prasa atbildīgajām valsts institūcijām skaidrojumu, kādēļ šīs diagnozes pacientiem, kuriem ir hroniska, dzīvību apdraudoša slimība un kuras ārstēšanā ir nepieciešama pastāvīga zāļu lietošana, lai uzturētu pacienta dzīvības funkcijas, medikamentu kompensācija no valsts budžeta tiek nodrošināta tikai 75% apmērā, tādējādi pieļaujot šīs diagnozes pacientu diskrimināciju salīdzinājumā ar citiem reto slimību un hronisko diagnožu pacientiem, informēja Biedrības "Motus Vita" Miastēnijas projekta vadītāja Marija Krūmiņa.

 

Latvija ir izveidota speciāla kārtība, kā valsts kompensē medikamentu izdevumus retajām slimībām - ir izveidots tā saucamais R saraksts, kurā iekļautās retās diagnozes saņem 100% zāļu kompensāciju no valsts budžeta. Taču miastēnijas šajā sarakstā nav. Savukārt Ministru kabineta noteikumos "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība" miastēnijai ir paredzēta tikai 75% kompensācija, kaut arī diagnoze kvalificējas tā saucamajai 1. kompensācijas kategorijai, kas paredz 100% valsts apmaksātas zāles.

"Mēs esam nostādīti nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar citiem reto diagnožu pacientiem, un šī valsts attieksme apdraud mūsu veselību un dzīvību. Tādēļ esam izveidojuši miastēnijas pacientu organizāciju - Miastēnijas projektu biedrībā "Motus Vita", lai cīnītos par savām tiesībām dzīvot. Ja Veselības ministrija mūs nesadzird, vērsīsimies arī pie Tiesībsarga, jo šajā situācijā saredzam tiešu savu tiesību aizskārumu," sacīja Marija Krūmiņa.

Miastēnijas pacienti cer, ka medikamentu kompensācijai nepieciešamā summa varētu tikt atrasta jau šogad Veselības ministrijai papildus piešķirtajos 140 miljonos eiro. Diemžēl precīzus aprēķinus, kāda ir nepieciešamā papildu summa no valsts zāļu kompensācijas budžeta miastēnijas medikamentu apmaksai, pacienti ne no VM, ne no NVD nav saņēmuši.

Pašlaik miastēnijas zāļu un papildus nepieciešamo medikamentu izmaksas pacientam mēnesī var sasniegt pat 600 eiro. Ņemot vērā Latvijas sabiedrības kopējo zemo labklājības līmeni un arvien pieaugošās izmaksas visās dzīves jomās, tas ir nopietns šķērslis dzīvībai svarīgās terapijas saņemšanai.

Tāpat fakts, ka miastēnijas ārstēšanai nepieciešamie medikamenti tiek kompensēti tikai 75% apmērā, jau tagad rada būtiskas sekas ne tikai pacientam, bet visai Latvijas sabiedrībai kopumā:

• finansiālu apstākļu dēļ nesaņemot sev nozīmēto medikamentozo terapiju nepieciešamajā apmērā, pacients nereti nonāk stacionāra intensīvās terapijas nodaļā ar miastēnisko krīzi, un tad ārstēšanas izmaksas var sasniegt pat 10 000 eiro dienā;

• zāļu finansiālā nepieejamība apdraud efektīvu ārstēšanu, samazina pacientu dzīves kvalitāti un ilgumu, palielina stacionēšanās, smagas invaliditātes un letālu gadījumu risku. Valstij šādu pacientu ārstēšana stacionārā, rehabilitācijas process, invaliditātes un cita veida sociālo pabalstu izmaksas ilgtermiņā rada būtiskas finansiālās izmaksas ne tikai veselības aprūpes budžetā, bet arī, piemēram, labklājības nozares budžetā;

• liela daļa miastēnijas pacientu ir gados jauni cilvēki, pārsvarā sievietes, kas, saņemot atbilstošu medikamentozo terapiju, spēj turpināt savu profesionālo darba dzīvi, studēt, maksāt nodokļus valstij, veidot ģimenes, radīt un audzināt bērnus kā pilnvērtīgi Latvijas sabiedrības locekļi.

Tādēļ miastēnijas pacientu organizācija lūdz VM un NVD sniegt skaidrojumu, kādēļ joprojām tiek pieļauta vienas retās diagnozes pacientu diskriminācija, ko tieši VM un tās padotības institūcijas ir izdarījušas līdz 01.01.2023., lai nodrošinātu, ka miastēnijas pacientiem nepieciešamās zāles tiek kompensētas 100% apmērā un iekļautas R sarakstā, kā arī, kādus pasākumus VM un tās padotības institūcijas ir izstrādājušas un īstenos, lai miastēnijas ārstēšanai nepieciešamās zāles nekavējoši (vismaz no 01.01.2024.) pacientiem būtu 100% kompensētas.

Miastēnija ir reta, hroniska, autoimūna neiromuskulārā slimība, kurai raksturīgs mainīgs dažādu muskuļu grupu vājums. Latvijā ir apmēram 250 pacientu ar šo diagnozi. Slimība būtiski samazina pacientu dzīves kvalitāti, smagākos gadījumos vājums skar arī elpošanas muskulatūru, un pacients faktiski nespēj pats elpot - bez hospitalizācijas un intensīvās terapijas iestājas nāve.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā Latvijas iedzīvotāji var glābt savu ādu aukstā laikā (+VIDEO)

Līdz ar laikapstākļu maiņu nepieciešams ieviest izmaiņas arī ikdienas kopšanas rituālā, skaidro farmaceite.

Veselība Kā rīkoties līdzatkarīgajam: eksperta padoms (+VIDEO)

Iznāk, ka azartspēles, alkohols vai narkotikas kontrolē un nosaka tieši tavu dzīvi.

Veselība Kā regulāra mutes higiēna ietekmē zobu veselību

Mutes higiēna ir svarīga ne tikai zobu izskatam, bet arī to veselībai un kopējai labklājībai. Regulāra un rūpīga zobu kopšana palīdz novērst dažādas problēmas, piemēram, zobu bojāšanos, smaganu slimības un sliktu elpu. Turklāt mutes veselība ir tieši saistīta ar vispārējo veselību, jo nepietiekama zobu kopšana var izraisīt nopietnas infekcijas un ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu.

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Lasiet arī

Ekonomika Jelgava būvē 58 modulāro konstrukciju dzīvokļus (+VIDEO)

Jauno ēku kompleksu veidos divas modernas un energoefektīvas piecstāvu dzīvojamās mājas ar klusiem ātrgaitas liftiem.

Kultūra Ģimenes diena Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (+VIDEO)

Pastāvīgā ekspozīcija piedāvā doties aizraujošā ceļojumā pagātnē.

Ekonomika Kurzemes lielākā pilsēta saņems perspektīvus industriālos projektus (+VIDEO)

Kopējais plānotais ieguldījumu apjoms varētu pārsniegt 4 miljardus eiro laika posmā līdz 2035. gadam.

Veselība Tiks piedāvāta iespēja veikt HIV eksprestestu anonīmi un bez maksas (+VIDEO)

Cilvēks, pats nezinot, var būt inficēts, dzīvot bez nekādiem simptomiem un pazīmēm un tādējādi inficēt citus.