Aptauja: Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ēd neveselīgi

Veselība
VS.LV 15:31, 25.02.2023 0

Katrs piektais jeb 20% Latvijas iedzīvotāju ēd neveselīgi, savukārt 42% ikdienā mēģina pieturēties pie veselīga uztura principiem, liecina pērn "Mana aptieka & Apotheka" veiktā Veselības indeksa aptauja.

 

Veselības indeksa 2021. un 2022.gada aptauju dati rāda, ka gada laikā tikai par pāris procentpunktiem palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri cenšas ēst veselīgi. Saskaņā ar pērn veiktā pētījuma rezultātiem, lai uzlabotu savus uztura paradumus, lielākoties cilvēki cenšas ierobežot cukura patēriņu - tā rīkojušies 44% respondentu. Vēl 37% mēģinājuši samazināt sāls daudzumu uzturā, bet 31% - izvairīties no pusfabrikātu lietošanas.

Vienlaikus, salīdzinot ar 2021.gadu, pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri cenšas savā ikdienā ieviest vismaz kādu no veselīgiem ieradumiem. Piemēram, par sešiem procentpunktiem, līdz 48%, pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri ik dienas izdzer pietiekami daudz ūdens, par pieciem procentpunktiem, līdz 44%, pieaudzis iedzīvotāju skaits, kuri ierobežo cukura patēriņu, un vēl par pieciem procentpunktiem, līdz 37%, pieaudzis arī to cilvēku skaits, kuri cenšas samazināt sāls patēriņu uzturā.

Rūpējoties par savu veselību, par septiņiem procentpunktiem vairāk iedzīvotāju sākuši lietot uztura bagātinātājus.

Neveselīgas ēšanas paradums biežāk raksturīgs vīriešiem - 25% - nekā sievietēm - 16%, kā arī cilvēkiem, kuri kopumā savu dzīvesveidu vērtē kā neveselīgu un mazkustīgu. Pie saviem kaitīgajiem ieradumiem daudzi pieskaita arī aizraušanos ar miltu produktiem uzturā - 15%, saldumu lietošanu lielos daudzumos - 15%, un biežu pārēšanos - 10%.

Saskaņā ar Veselības indeksa 2022.gada aptaujas datiem, ar biežu pārēšanos biežāk grēko vīrieši - 12% jeb katrs desmitais vīrietis, kamēr sievietēm šis rādītājs ir zemāks - 8%. Turpretim sievietes biežāk - 17% - nekā vīrieši - 12% - norādījušas, ka aizraujas ar pārmērīgu saldumu lietošanu.

Dati liecina, ka gados jauni cilvēki vecumā no 18 līdz 24 gadiem veselīga uztura lomu vispārējās veselības profilaksē nevērtē pietiekami augstu. Lai gan, salīdzinot ar 2021.gadā veiktā pētījuma datiem, par diviem procentpunktiem vairāk jauniešu ierobežoja cukura patēriņu (30%) un par 11 procentpunktiem pieaudzis gados jaunu cilvēku skaits, kuri uzturā centušies lietot mazāk sāls (33%), kopumā tendences nav iepriecinošas. Salīdzinot ar 2021.gadu, pērn par pieciem procentpunktiem sarucis to jauniešu skaits vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kuri cenšas ēst veselīgi (37%), un par pieciem procentpunktiem samazinājies to gados jaunu respondentu skaits, kuri izvairās no pusfabrikātu lietošanas (21%). Tas liecinot, ka jaunākajai paaudzei aizvien trūkst izpratnes par veselīgu uzturu un produktu sastāvu.

Arī saldinātie dzērieni aizvien ieņem būtisku lomu jauno cilvēku ikdienas uzturā. Gāzētos un saldinātos dzērienus lieto 27% jauniešu, kas ir par 11 procentpunktiem vairāk nekā 2021.gadā. Jauniešu vidū pieaudzis arī to respondentu skaits, kuri pārmērīgā daudzumā lieto miltu produktus - no 12% 2021.gadā līdz 22% pērn.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS". Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā regulāra mutes higiēna ietekmē zobu veselību

Mutes higiēna ir svarīga ne tikai zobu izskatam, bet arī to veselībai un kopējai labklājībai. Regulāra un rūpīga zobu kopšana palīdz novērst dažādas problēmas, piemēram, zobu bojāšanos, smaganu slimības un sliktu elpu. Turklāt mutes veselība ir tieši saistīta ar vispārējo veselību, jo nepietiekama zobu kopšana var izraisīt nopietnas infekcijas un ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu.

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Veselība Vai ķirurgija palīdz diabēta gadījumā: ekspertu atzinumi (+VIDEO)

Farmaceits ir pieejamākais veselības speciālists, un bieži vien pirmais redz "sarkanos karogus".

Veselība Ko un kā ēst Latvijā ziemā: speciālistu padomi (+VIDEO)

Imūnsistēmai noderīgs būs C vitamīns, kas ir viens no populārākajiem un pētītākajiem vitamīniem.

Lasiet arī

Veselība Aicina antibiotikas lietot piesardzīgi

Šonedēļ, Pasaules Antibiotiku nedēļas laikā, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina iedzīvotājus antibiotikas lietot tikai pēc ārsta norādījumiem un ievērot pareizu lietošanas kārtību, lai novērstu antimikrobiālās rezistences attīstību un saglabātu šo zāļu efektivitāti nākotnē.

Sabiedrība Aicina prezidentu nepieļaut atteikšanos no obligātā eksāmena dabaszinātnēs

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) kopā ar sadarbības partneriem nosūtījusi oficiālu vēstuli valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam.

Ekonomika Meža nozares produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 0,1%

Meža nozares produkciju Latvija šogad deviņos mēnešos eksportēja 2,529 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Zemkopības ministrijas publiskotā informācija.

Sabiedrība Valsts kancelejā apvienos departamentus; protestā darbinieki amatus pametīs

Valsts kancelejas direktors nolēmis apvienot Komunikācijas departamentu un Stratēģiskās komunikācijas departamentu, plānojot, ka darbu neviens nezaudēs, tomēr, izmaiņām nepiekrītot, daļa cilvēku darbu atstās, aģentūrai LETA sacīja Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs.