Vairāki farmācijas nozares pārstāvji nosūtījuši vēstuli Veselības ministrijai (VM), aicinot kāpināt farmāciju studējošo skaitu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un dubultot par valsts budžeta līdzekļiem pirmajā kursā uzņemamo skaitu, norādīja Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Patlaban RSU par valsts budžeta līdzekļiem farmāciju studēt var 26 cilvēki, savukārt nozare vēlas studējošo skaitu palielināt līdz 52.
Jučkoviča skaidro, ka viedā reindustrializācija pieprasa augsti izglītotu personālu, tostarp farmaceitus. Vienlaikus arvien aktuālāks kļūst jautājums par kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes pieejamību iedzīvotājiem, tāpat pieaug nepieciešamība organizēt farmācijas rūpniecību Eiropā un Latvijā.
"Šis viss skaidri apliecina, ka ir nepieciešams arvien vairāk augsti izglītotu profesionāļu, kuri var un spēj mācīties, un vēlāk arī strādāt farmācijas nozarē mūsu valstī," uzsver Jučkoviča.
Pēc vēstules autoru paustā, patlaban nepietiekamo jauno speciālistu sagatavošanas apjomu ilustrē aptieku nozare - jaunākie dati liecina, ka no aptiekās strādājošajiem aptuveni 22% farmaceitu ir vecumā virs 60 gadiem, bet vecumā no 51 līdz 60 gadiem ir 33%.
Laikus nenodrošinot farmaceitu ataudzi, var rasties arvien lielākas problēmas ar farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, it īpaši attālākos reģionos, pauž nozares pārstāvji.
Vēstules autori uzsver, ka atšķirībā no citām nozarēm, kur dažkārt trūkst studētgribētāju, farmācija ir pieprasīta - 2022./2023. mācību gadā uz 26 budžeta vietām RSU pieteicās 275 pretendenti.
Arī vieta, kur farmaceiti iegūst izglītību - RSU Farmācijas fakultāte - ir jauna, moderna un aprīkota ar dažādām iekārtām, kas sniedz iespēju pilnvērtīgi un mūsdienīgos apstākļos piedāvāt jauniešiem vislabāko izglītību Latvijā, neļaujot studējošajiem aizplūst uz citām valstīm, skaidrots vēstulē.
Vēstulē norādīts, ka farmācijā izglītību ieguvušie rada augstu pievienoto vērtību, strādājot ne tikai kā aptieku farmaceiti un rūpējoties par pacientu kā primārās veselības aprūpes komandas sastāvdaļa, bet arī profesionāli darbojoties ražošanā farmācijas, kosmētikas un citās rūpniecības nozarēs, laboratorijās, pētniecības uzņēmumos, modernās ārstniecības iestāžu aptiekās un citur.
Vēstuli, kas adresēta veselības ministrei Līgai Meņģelsonei, parakstījuši aptieku un farmācijas nozares profesionālo organizāciju un uzņēmēju pārstāvji no Latvijas Farmaceitu biedrības, Aptieku biedrības, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas, Aptieku attīstības biedrības, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas, Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas, "Apotheka", "Benu aptieka", "Latvijas aptieka", "Mēness aptieka", "Euroaptieka", "Olainfarm", "Grindeks" un "Rīgas farmaceitiskās fabrikas".
LFAA ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2008.gadā kā Aptieku īpašnieku asociācija. Kopš 2021.gada maija tā darbojas kā LFAA. Asociācijā darbojas "Benu aptieka Latvija", "Apotheka", "Sentor Farm aptiekas" un "Latvijas aptieka".