Neizgulēšanās kā kaitīgs ieradums ir katram ceturtajam Latvijas iedzīvotājam

Veselība
LETA 22:42, 11.02.2023 0

Neizgulēšanās kā regulārs kaitīgs ieradums ir raksturīga 25% respondentu jeb katram ceturtajam Latvijas iedzīvotājam, liecina "Mana aptieka & Apotheka" Veselības indeksa pētījuma rezultāti.

 

Pētījuma dati liecina, ka miegam ieteicamās vismaz septiņas stundas diennaktī velta mazāk nekā puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju.

Neizgulēšanās biežāk raksturīga tiem, kuri kopumā piekopj neveselīgu dzīvesveidu. Vīrieši ar neizgulēšanos grēko nedaudz biežāk nekā sievietes, attiecīgi 27% un 24%. Turklāt šis kaitīgais ieradums ir raksturīgs iedzīvotājiem teju visās vecuma grupās, vidēji katrā vecuma grupā uz šo paradumu norāda 27 līdz 29% respondentu. Izņēmums ir vienīgi seniori vecumā 64 līdz 75 gadi, kuriem neizgulēšanās nav aktuālākā problēma - viņu vidū neizgulēšanos kā savu kaitīgo ieradumu min tikai 15%.

Aptieku tīkla "Apotheka" izpilddirektors Māris Lūks norādīja, ka arī jauniešu vecumā 18 līdz 24 gadi vidū neizgulēšanās ir aktuāla problēma, un gada laikā šajā vecuma grupā respondentu skaits, kuri atzīst, ka guļ par maz, ir pieaudzis par 6%. 2022.gadā jau 27% jauniešu atzina, ka izjūt miega trūkumu. Turklāt, ņemot vērā, ka 18% respondentu Veselības indeksa pētījumā kā savu kaitīgo paradumu ir minējuši arī pārmērīgu aizraušanos ar virtuālo vidi, ar ko jo īpaši aizraujas gados jaunāki cilvēki, arī šis kaitīgais ieradums nenāk par labu miega higiēnai.

Pētījuma dati ļauj noprast, ka daļai Latvijas iedzīvotāju regulāra neizgulēšanās radījusi papildu veselības problēmas - bezmiegu un miega traucējumus. Uz jautājumu "Vai pēdējā laikā jums ir bijuši kādi no veselības traucējumiem?" 30% respondentu jeb teju katrs trešais Latvijas iedzīvotājs norādīja, ka sūdzas par bezmiegu vai un miega traucējumiem, turklāt šis skaits salīdzinājumā ar 2021.gadā veiktā pētījuma rezultātiem pieaudzis par 6%.

Salīdzinot 2020.gada datus ar 2022.gada datiem, no miega traucējumiem arvien biežāk cieš ekonomiski aktīvie cilvēki darbspējīgā vecumā. Pērn 35 līdz 44 gadu vecuma grupā uz miega traucējumiem norādīja teju katrs trešais respondents - 31%, kas ir par 11% vairāk nekā 2020.gadā, bet vecumā 25 līdz 34 gadi - katrs piektais respondents - 19%, kas ir par 8% vairāk nekā 2020.gadā.

Tāpat pērn veiktajā pētījumā par 4% vairāk respondentu nekā 2020.gadā norādīja, ka krākšana miegā ir viņiem zināma problēma. To apgalvo katrs ceturtais jeb 25% no visiem aptaujātajiem vīriešiem un 12% no visām aptaujātajām sievietēm.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts 2022.gada aprīlī - maijā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā regulāra mutes higiēna ietekmē zobu veselību

Mutes higiēna ir svarīga ne tikai zobu izskatam, bet arī to veselībai un kopējai labklājībai. Regulāra un rūpīga zobu kopšana palīdz novērst dažādas problēmas, piemēram, zobu bojāšanos, smaganu slimības un sliktu elpu. Turklāt mutes veselība ir tieši saistīta ar vispārējo veselību, jo nepietiekama zobu kopšana var izraisīt nopietnas infekcijas un ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu.

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Veselība Vai ķirurgija palīdz diabēta gadījumā: ekspertu atzinumi (+VIDEO)

Farmaceits ir pieejamākais veselības speciālists, un bieži vien pirmais redz "sarkanos karogus".

Veselība Ko un kā ēst Latvijā ziemā: speciālistu padomi (+VIDEO)

Imūnsistēmai noderīgs būs C vitamīns, kas ir viens no populārākajiem un pētītākajiem vitamīniem.

Lasiet arī

Veselība Aicina antibiotikas lietot piesardzīgi

Šonedēļ, Pasaules Antibiotiku nedēļas laikā, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina iedzīvotājus antibiotikas lietot tikai pēc ārsta norādījumiem un ievērot pareizu lietošanas kārtību, lai novērstu antimikrobiālās rezistences attīstību un saglabātu šo zāļu efektivitāti nākotnē.

Sabiedrība Aicina prezidentu nepieļaut atteikšanos no obligātā eksāmena dabaszinātnēs

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) kopā ar sadarbības partneriem nosūtījusi oficiālu vēstuli valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam.

Ekonomika Meža nozares produkcijas eksports deviņos mēnešos sarucis par 0,1%

Meža nozares produkciju Latvija šogad deviņos mēnešos eksportēja 2,529 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Zemkopības ministrijas publiskotā informācija.

Sabiedrība Valsts kancelejā apvienos departamentus; protestā darbinieki amatus pametīs

Valsts kancelejas direktors nolēmis apvienot Komunikācijas departamentu un Stratēģiskās komunikācijas departamentu, plānojot, ka darbu neviens nezaudēs, tomēr, izmaiņām nepiekrītot, daļa cilvēku darbu atstās, aģentūrai LETA sacīja Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs.