Plānotie grozījumi vērsti uz modernu, caurspīdīgu un uz klientu orientētu apdrošināšanas izplatīšanas vidi Latvijā, kas atbilst gan vietējām, gan ES normām un tendencēm.
Lai veicinātu apdrošināšanas tirgus attīstību, konkurenci un uzlabotu klientu interešu aizsardzību, Finanšu ministrija ir sagatavojusi grozījumus "Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas izplatīšanas likumā", kas ir spēkā kopš 2019.gada 23.maija. Tajā ietverti priekšlikumi gan uzraudzības pilnveidošanai un profesionālo prasību noteikšanai apdrošināšanas un pārapdrošināšanas izplatītājiem, gan reģistrācijas kārtības precizēšanai, tirgus caurskatāmības uzlabošanai un uzraudzības maksas pārskatīšanai. Plānotie grozījumi vērsti uz modernu, caurspīdīgu un uz klientu orientētu apdrošināšanas izplatīšanas vidi Latvijā, kas atbilst gan vietējām, gan ES normām un tendencēm.
Kopš likuma pieņemšanas ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi, kuru laikā apdrošināšanas izplatītāju tirgus ir būtiski mainījies - pieaug apdrošināšanas produktu pārdošana, izmantojot digitālos kanālus, kā arī ir stājušies spēkā jauni un grozīti tieši piemērojamie Eiropas Savienības (ES) tiesību akti. Īpaši būtiskas izmaiņas ir ilgtspējas jomā, kas paredz papildu prasības apdrošināšanas ieguldījumu produktu pārdošanā un informācijas atklāšanā. Šie apstākļi prasa arī likuma pilnveidošanu, lai tas atbilstu mūsdienu tirgus attīstības tendencēm un nodrošinātu augstāku klientu aizsardzību.
Plānoto grozījumu mērķis ir sekmēt konkurenci apdrošināšanas izplatītāju vidū, vienlaikus novēršot nepamatotus šķēršļus to darbībai un veicinot tirgus attīstību. Tāpat grozījumi paredz veidot finansiāli stabilu un caurspīdīgu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas brokeru sektoru, kā arī uzlabot prasības darbiniekiem, kuri tieši iesaistīti apdrošināšanas vai pārapdrošināšanas produktu izplatīšanā. Likumprojekts paredz nodrošināt, ka šiem darbiniekiem ir pilnvērtīgas zināšanas un prasmes, kas tiem dod tiesības izplatīt dzīvības, nedzīvības vai pārapdrošināšanas produktus un vienlaikus ļauj klientiem sniegt precīzu, saprotamu un kvalitatīvu informāciju. Tiks precizētas arī apdrošināšanas brokeru un apdrošināšanas aģentu reģistrācijas prasības, kā arī uzraudzības procesā iesniedzamo ziņu apjoms, lai stiprinātu uzraugošo iestāžu spēju nodrošināt efektīvu un mērķtiecīgu finanšu tirgus dalībnieku uzraudzību.