Medikamentu cenu reforma radījusi negaidītas problēmas.
Nesen kļuva zināms, ka Daugavpils reģionālā slimnīca bijusi spiesta pārtraukt atklātu konkursu par dažādu medikamentu iepirkšanu. Iemesls – “ņemot vērā izmaiņas, kas stājās spēkā ar 2025. gada 1. janvāri”.
Vai tas neapdraudēs slimnīcas pacientu pamatfunkciju un tiesību izpildi saņemt savlaicīgu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību?Uz portāla bb.lv jautājumiem atbildēja Edgars Labsvīrs, “Daugavpils reģionālā slimnīca” valdes loceklis
– Kādēļ konkrēti nācās pārtraukt konkursu?
– Zāļu iepirkuma konkursu Daugavpils reģionālā slimnīca izsludināja jau 2024. gadā – attiecīgi konkursa noteikumi tika izstrādāti, vadoties no tajā periodā spēkā esošās likumdošanas.Tomēr no 2025. gada 1. janvāra nosacījumi ir mainījušies: izmaiņu būtība ir tāda, ka medikaments tiek pārdots ne augstāk par cenas “griestiem”, ko ražotājs deklarē valsts līmenī. 2024. gadā uzsāktā iepirkuma ietvaros dažās pozīcijās tika piedāvātas cenas, kas izrādījās augstākas par “griestiem”, kas noteikti no 2025. gada 1. janvāra.
Es runāju ar kolēģiem: arī citas ārstniecības iestādes saskārās ar līdzīgu situāciju, kad konkursa noteikumi tika izstrādāti atbilstoši 2024. gadā spēkā esošās likumdošanas prasībām, taču, iestājoties 2025. gada 1. janvārim, rezultātus nācās atsaukt.Attiecībā uz mūsu slimnīcu es nedramatizētu situāciju: tiek ieviesta reforma, kas skar gan zāļu vairumtirdzniecību, gan mazumtirdzniecību, un tās ieviešanas procesā dzīvē, tāpat kā jebkuras citas reformas ieviešanas procesā, rodas zināmi sarežģījumi. Konkrētais atceltais iepirkums jau tika izsludināts no jauna, piedāvājumi saņemti un šobrīd tiek izvērtēti.
– Iepirkšanas process aizņem laiku. Vai nevar gadīties tā, ka kādu laiku slimnīcā var nebūt kādi nepieciešamie medikamenti?
– Teorētiski tas ir iespējams. Bet, pirmkārt, slimnīcās ir noteikti zāļu krājumi uz trim mēnešiem, otrkārt, pagaidām ir spēkā līgumi, kas tika noslēgti iepriekš, un šo līgumu ietvaros nodrošinājums ar medikamentiem turpinās. Tāpat ministrijas pārstāvji tiekas ar vairumtirgotājiem un pārrunā jautājumus, par kuriem rodas domstarpības. Tāpēc atbildēšu tā: riski, ka kādas medikamentu pozīcijas kādā brīdī kļūs mazāk pieejamas vai vispār nepieejamas, pastāv, tomēr šos riskus var pārvaldīt.
Skaidrs, ka neviena reforma nevar noritēt perfekti, īpaši tik jūtīgā jomā kā veselības aprūpe. Svarīgākais ir, lai starp ministriju un komersantiem turpinātos komunikācija un lai vienā vai otrā sarežģītā situācijā puses meklētu un rastu kompromisu.
– Tātad ārstniecības iestādei ir noteikti “griesti”, kurus tā nevar pārsniegt, iepērkot tās vai citas zāles. Nu un ja par to cenu, par kādu slimnīca var nopirkt vajadzīgās zāles, komersantam izrādīsies neizdevīgi tās pārdot? Sanāk, ka slimnīca paliks bez šī pacientiem vajadzīgā preparāta?
– Problēma nodrošināt slimnīcas ar dažiem medikamentiem pastāv vienmēr. Bet, uzsvēršu, runa nav par totālu deficītu, bet gan par atsevišķām pozīcijām.
Taču kam nevar nepiekrist – ka tirgus mehānismus nav iespējams ne atcelt, ne apmānīt. Skaidrs, ka, jo lielāka ir marža, jo lielāka ir piegādātāju interese. Tā ka pieļauju, ka līdz ar jaunu nosacījumu ieviešanu piegādātājiem tiešām varētu kļūt neizdevīgi piedāvāt slimnīcām kādus noteiktus medikamentus. Kad notiek mēģinājums regulēt cenas ar administratīvas iedarbības svirām, medikamentu pieejamība var samazināties.Mums vēl ir jāanalizē un jāizdara secinājumi par to, kā ir mainījies piedāvājums no piegādātāju puses. Ļoti iespējams, ka ar tiem nosacījumiem, kādus slimnīca varētu piedāvāt pēc reformas stāšanās spēkā, piegādātājiem kļūs mazāk izdevīgi piegādāt dažu nosaukumu preparātus. Nevar izslēgt, ka attiecībā uz dažiem preparātiem piegādes ķēde var izrādīties pārtraukta.
Jāteic, ka problēma nodrošināt slimnīcas ar zālēm ir aktuāla arī citās valstīs. Komersanta interese ir viens no nozīmīgiem faktoriem; ja mēs šo interesi samazinām, tad samazinās arī to uzņēmēju loks, kuri ir ieinteresēti piegādāt slimnīcām medikamentus.Var samazināties arī atsaucība, kad mums kaut kas jāpasūta atsevišķi, papildus pamatpiegādēm līguma ietvaros. Tādējādi mēģinājums ietekmēt zāļu cenu var negatīvi ietekmēt to pieejamību. Reformas kontekstā, kas mums sākās ar 1. janvāri, mums ir jāizrāda liela piesardzība šajā jautājumā.
- Ja vadās pēc tirgus likumiem, tad perspektīva rādās visai satraucoša. Komersanta piespiešana samazināt cenas var mazināt ieinteresētību un līdz ar to sašaurināt piegādātāju loku. Kas savukārt samazina konkurenci – viens no galvenajiem cenu pazemināšanās faktoriem; jo mazāk pretendentu uz viena vai otra pakalpojuma sniegšanu, jo lielākas iespējas katram no viņiem diktēt savus noteikumus. Vai pēc kāda laika reforma nevar dot rezultātu, kas ir pretējs tam, kā dēļ ir iecerēta?
– Ja skatāmies uz situāciju kopumā, tad tiešām: jo augstāka konkurence, jo zemāka cena. Tomēr šajā jomā ir ne mazums nianšu. Piemēram, ir dažas pozīcijas, ko piedāvā tikai divi piegādātāji, un tie zināmā mērā kontrolē tieši šo preparātu tirgu. Cita nianse – Latvijas iedzīvotāju mazuma dēļ ne vienmēr esam interesanti lielajiem ārvalstu ražotājiem un vairumtirdzniecības kompānijām.Taču, lai kā arī būtu, vienmēr jāatceras: komersants ir spējīgs atrisināt ļoti daudzas problēmas, taču ar vienu svarīgu nosacījumu – ja viņam ir iespēja nopelnīt. Ja viņš redz, ka jūsu sadarbības ietvaros nevar gūt peļņu, viņš zaudē par jums interesi un aiziet tur, kur iespēja nopelnīt ir, – vai pie izdevīgāka partnera, vai vispār pārslēdzoties uz citu, ienesīgāku darbības sfēru. Kā saka, nekā personīga, tikai bizness. Un tas attiecas uz pilnīgi jebkuru jomu, arī uz medikamentu piegādi.
Pēc jauno prasību ieviešanas no 1. janvāra reformas ietvaros gan ārstniecības iestādes, gan komersanti patiešām saskaras ar jauniem izaicinājumiem. Manā subjektīvajā skatījumā, liekot komersantam ar administratīvām metodēm samazināt cenu, mēs riskējam zaudēt šī komersanta interesi par mums kā klientiem. Un piedāvājums ilgtermiņā tiešām var sašaurināties. Un tas, ka valsts Veselības ministrijas personā cenšas regulēt zāļu iepirkšanas procesu medicīnas iestādēm, var radīt gan pozitīvu, gan negatīvu efektu. Kāds tas izrādīsies, rādīs laiks.