Vēja enerģijas infrastruktūras attīstībai ir jānotiek atbildīgi un tā nedrīkst notikt "uz dabas vērtību rēķina", šādu nostāju aģentūrai LETA pauda Latvijas Dabas fonda (LDF) interešu aizstāvības koordinatore Madara Merle.
Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS), ņemot vērā publiskajā telpā paustos viedokļus par AS "Latvijas valsts meži" (LVM) īstenotajām izsolēm vēja parku ierīkošanai valstij piederošās meža zemēs, uzdeva uzņēmumam pārtraukt jaunu zemes apbūves tiesību piešķiršanu vēja parku attīstītājiem un jaunu līgumu slēgšanu.
Krauze norāda, ka vēja parku izbūve valsts mežos ir jāīsteno, uzklausot sabiedrības viedokli un ņemot vērā vēja elektroenerģijas vajadzības, piebilstot, ka mežs ir Latvijas nacionālā bagātība, ko jāapsaimnieko atbilstoši sabiedrības un valsts interesēm.
LDF spriež, ka vēja enerģijas loma Latvijas ceļā uz enerģētisko neatkarību un klimata mērķu sasniegšanu ir nenoliedzama. Atjaunīgie energoresursi, tostarp vēja enerģija, Latvijas gadījumā ir kritiski svarīgi enerģētiskajai pašpietiekamībai. Vēja enerģijas attīstība veicina ekonomisko un politisko neatkarību, kā arī valsts drošību, stiprinot noturību gan militārās, gan klimatiskās krīzēs.
Taču pēdējā laikā strauji pieņemtie vērienīgie lēmumi vēja enerģijas infrastruktūras attīstībā, nepārdomāta un īstermiņā plānota infrastruktūras attīstība apdraud gan dabas vērtības un ekosistēmu stabilitāti, gan sabiedrības uzticēšanos pārejai uz atjaunīgo enerģiju, uzskata LDF.
Šādai pozīcijai pievienojoties arī Pasaules dabas fonds, "Zaļā brīvība", Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un Latvijas Ornitoloģijas biedrība, kuru skatījumā, ir pietiekami daudz iespēju nodrošināt atjaunīgo resursu izmantošanu, vienlaikus nekaitējot Latvijas dabai. Šī brīža vēja parku attīstības virziens mežos, vides organizāciju ieskatā, esot viens no sliktākajiem variantiem.
Organizācijas izvirza vairākus priekšlikumus vēja enerģijas attīstībai, tostarp, nepieļaut vēja parku būvniecību aizsargājamās dabas teritorijās, tostarp "Natura 2000" teritorijās, Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamos biotopos, īpaši aizsargājamo sugu atradnēs un dzīvotnēs, putniem nozīmīgās vietās, dabiskos meža biotopos un citās bioloģiski vērtīgās ekosistēmās, kā arī tām piegulošajās teritorijās, kurās ir sagaidāma tieša, nelabvēlīga ietekme no elektrostaciju izbūves.
Vides organizācijas aicina attīstīt projektus galvenokārt degradētās vai antropogēni ietekmētās teritorijās, piemēram, intensīvās lauksaimniecības platībās. Pašreizējā situācijā vēja parku būvniecību meža zemēs vides organizācijas neatbalsta.
Vides organizācijas prasa nodrošināt caurspīdīgu lēmumu pieņemšanas procesu - nodrošināt publisku pieejamību visiem plānošanas un ietekmes uz vidi novērtējuma dokumentiem, lai lēmumu pieņemšana būtu skaidra un uzticama.