Starptautiskā pieredze rāda, ka šos jautājumus iespējams risināt mērķtiecīgi.
Ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju Eiropā un pieaugošo drošības risku fonu, arvien svarīgāks kļūst jautājums par to, cik gatava civilās aizsardzības sistēma ir nodrošināt informāciju un atbalstu arī cilvēkiem ar invaliditāti un citām īpašām vajadzībām - tiem, kuru vajadzības krīzes situācijās nereti netiek ņemtas vērā.
Pārskatot Latvijas pašvaldību civilās aizsardzības plānus, Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO secina, ka informācijas un palīdzības pieejamība dažādām sabiedrības grupām krīzes situācijās tiek risināta nevienmērīgi. Vairākās pašvaldībās, tostarp Rīgā, Ādažos un Aizkrauklē, ir iekļauti pasākumi, kas vērsti uz brīdinājumu saprotamību plašākam iedzīvotāju lokam. Tomēr kopumā vēl ir nepieciešams darbs, lai informācija būtu patiesi pieejama arī cilvēkiem ar atšķirīgām uztveres iespējām - piemēram, izmantojot vieglo valodu, subtitrus vai zīmju valodas tulkojumus.
Tāpat redzams, ka cilvēku ar kustību traucējumiem vajadzības ne vienmēr tiek atspoguļotas - civilās aizsardzības plānos reti ir aprakstīta evakuācijas kārtība vai atbalsta nodrošināšana situācijās, kad nepieciešama palīdzība ar pārvietošanos. Atsevišķos gadījumos, piemēram, Jelgavā un Līvānos minēta iepriekšēja vajadzību apzināšana, kas var būt noderīgs priekšnoteikums praktiskas palīdzības sniegšanai.
Analizējot dokumentus, iezīmējas arī jautājums par līdzdalību - cilvēku ar invaliditāti organizācijas pārsvarā nav iesaistītas plānošanā, un nav atrodama konkrēta informācija par to, kā šāda sadarbība tiktu organizēta. Tas attiecas arī uz informācijas pielāgošanu un apmācību nodrošināšanu dažādām mērķgrupām.
Atsevišķa uzmanība būtu pievēršama patvertņu pieejamībai. Patlaban tikai neliels skaits plānu iekļauj informāciju par to piemērotību cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām.
Starptautiskā pieredze rāda, ka šos jautājumus iespējams risināt mērķtiecīgi - piemēram, Nīderlandē tiek izstrādāti evakuācijas plāni cilvēkiem ar invaliditāti, Vācijā tiek veikti pieejamības pārbaudes pasākumi patvertnēs, bet Igaunijā civilās aizsardzības informācija tiek nodrošināta arī vieglajā valodā.
Lai gūtu labāku priekšstatu par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām krīzes situācijās, SUSTENTO veica aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 respondentu no visām pašvaldībām. Šobrīd turpinās fiziski aizpildīto anketu saņemšana no reģioniem un iegūtās informācijas apkopošana un analīze. Rezultāti būs zināmi jau pavisam drīz!
Projektu "Drošībā Ikviens: Iekļaujoša civilās aizsardzības sistēma valstī un pašvaldībā" Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SISTENTO īstenos līdz 2026.gada 31.oktobrim, lai pēc informācijas un aptaujā iegūto datu analīzes varētu sniegt priekšlikumus Latvijas civilās aizsardzības sistēmas pilnveidei, padarot to pieejamu un iekļaujošu visiem iedzīvotājiem, īpaši cilvēkiem ar invaliditāti.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.