Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti trešdien, lemjot par strādājošo vecāku pabalsta palielināšanu, izteica bažas par sieviešu sociālo aizsardzību, norādot, ka visbiežāk šo pabalstu ģimenē kā lielākas algas saņēmējs saņem vīrietis.
Ar valsts budžetu saistītie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" paredz strādājošo vecāku pabalstu palielināt līdz 75% (pašlaik 50%) no piešķirtā vecāku pabalsta apmēra. Iecerei likumā noteikts terminēts laiks, proti, līdz 2025.gada beigām.
Komisijas vadītājs Jānis Reirs (JV) akcentēja, ka lielākās algas saņēmējs ģimenē parasti ir vīrietis, tāpēc viņš ir arī pabalsta saņēmējs, līdz ar to sievietes ir izslēgtas no jebkāda sociāla atbalsta. Pēc pieejamiem datiem, 70% vecāku pabalstu saņēmēji ir vīrieši.
Pēc politiķa vārdiem, vecāku pabalsts neveicinās dzimstību. Tas, viņaprāt, vērojams pēc iepriekšējo gadu pieredzes, kad pabalsts ir palielināts.
Deputāte Jana Simnaovska (P) piebilda, ka bažas ir ļoti pamatotas, jo tas ir jautājums par sievietes iekļaušanos darba tirgū, kā arī par pensiju.
Līdzīgi domā Labklājības ministrija (LM), atzīstot, ka tās bija ministrijas lielākās bažas, kad notika diskusijas par ieceri pabalstu palielināt. Visbiežāk sievietes turpina aprūpēt bērnus, bet viņas nesaņem sociālo nodrošinājumu, teica LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite.
Līdz nākamā gada oktobrim LM veiks izmaiņu novērtējumu, tostarp dzimumu griezumā. Ministrija vērtēs, vai bērnu pabalsta paaugstināšana nebūtu veiksmīgāks risinājums.
Opozīcijas deputāts Artūrs Butāns (NA) gan nesaprata sašutumu par to, ka vīrieši ir tie, kas saņem vecāku pabalstu. Viņaprāt, nevajadzētu šķirot pēc dzimuma, bet gan novērtēt to, ka bērns ir ieguvējs.
Butāna ieskatā, lielākās bažas ir par to, ka tiek veicināta ēnu ekonomika, jo pabalsts netiek noteikts 100% apmērā.