Veselības nozares digitalizācijai rosina novirzīt 25 miljonus eiro

Sabiedrība
LETA 22:29, 29.09.2024 0

Veselības datu digitalizācijas sistēmas uzlabošanai plānots novirzīt 25 miljonu eiro, liecina Veselības ministrijas (VM) sagatavotais noteikumu projekts.

 

Kopējais projekta plānotais finansējums ir 25,13 miljoni eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 21,36 miljonu eiro apmērā un valsts budžeta finansējums 3,77 miljonu eiro apmērā.

Par šo summu VM solās veicināt digitālu veselības nozares datu pieejamību veselības aprūpes un valsts pārvaldes pakalpojumus, attīstot valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumus un pakalpojumus veselības nozarē.

Kā norāda VM, digitālos veselības pakalpojumus izmanto 77% interneta lietotāju Latvijā, pārsniedzot ES vidējo rādītāju. Digitālo publisko pakalpojumu pieejamības jomā Latvija pārspēj ES vidējo līmeni. Tas novērojams attiecībā pret aizpildītajām digitālajām veidlapām, pārredzamību, lietotāju atbalstu un mobilitāti, kā arī piekļuvi e-veselības ierakstiem.

Vienlaikus Digitālās dekādes 2023.gada ziņojumā par Latviju iekļauts Eiropas Komisijas ieteikums turpināt paātrināt centienus digitalizēt publiskos pakalpojumus un attīstīt digitālos publiskos pakalpojumus gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem.

Ministrija skaidro, ka veselības nozares datu telpu veido gan ārstniecības iestāžu radītie pacientu veselības dati, gan aptieku radītie dati par izsniegtajiem medikamentiem, kas tiek apstrādāti ārstniecības iestāžu un aptieku informācijas sistēmās un daļa nodota arī e-veselības sistēmai. Dati tiek uzkrāti vairākās veselības nozares valsts informācijas sistēmās. Kopā septiņu VM iestāžu pārziņā ir 19 valsts informācijas sistēmas un septiņi reģistri. Būtiskākās problēmas, kas konstatētas veselības datu digitalizācijā, ir sadrumstalota vide un pārvaldība, kā arī vienotu datu standartu un koplietošanas neesamība.

Kā norāda VM, digitālā veselība ir ne tikai instruments, kas ievieš izmaiņas komunikācijas procesā, bet arī piedāvā jaunus un inovatīvus risinājumus veselības nozarē, veselības stāvokļa monitoringā, nodrošinot lielāku un savlaicīgāku datu apmaiņu, kā arī lielāku indivīda iesaisti, tādējādi sekmējot lielāku uzticēšanos sniegtajiem pakalpojumiem.

Plānots, ka pasākumu īstenošanas rezultātā palielināsies e-veselības pakalpojuma lietotāju skaits. Pasākuma īstenotājs būs "Latvijas digitālais centrs", kā arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC).

Abās projekta atlases kārtās finansējumu saņems BMC, Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, "Latvijas Digitālās veselības centrs", Slimību profilakses un kontroles centrs un Veselības inspekcija.

Plānots, ka BMC veiks vienotas valsts iedzīvotāju genoma datu bāzes sistēmas izveidošanas un papildināšanas. Tāpat centrs strādās pie tā, lai informācija par konkrētās personas genoma sekvenci būtu pieejama Valsts iedzīvotāju genoma datu informācijas sistēmā.

Pārējie finansējuma saņēmēji veiks ieguldījumus to pārziņā esošajās valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumos un pakalpojumos veselības nozarē.

Pirmajā kārtā paredzēts radīt digitālos risinājumus pacientiem, medicīnas personālam, ārstniecības iestādēm, valsts pārvaldes iestādēm un citām. Projekta īstenošanas personāla galvenie uzdevumi ir saistīti ar kvalitatīva iepirkuma nodrošināšanu IKT risinājumu pieņemšanu pēc iepirkumā definēto darbu izpildes.

Otrajā kārtā ir paredzēta IKT koordinēšana un pārvaldība, kā arī mācību, informatīvo un publicitātes pasākumu rīkošana. Vienlaikus iecerēts izstrādāt metodiskos materiālus, vadlīnijas un detalizētu prasību izstrādi veselības aprūpes IKT risinājumu ieviešanai.

Pasākuma īstenošanas termiņš ir saskaņā ar vienošanos, bet ne ilgāk kā līdz 2029.gada 31.decembrim.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Austrumu slimnīcā ierodas vēl 20 ievainotie ukraiņi

Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 386 no Ukrainas atvestie pacienti.

Sabiedrība Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni

Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni, kas ir par deviņiem mazāk nekā gadu iepriekš, informē Labklājības ministrija (LM).

Sabiedrība Aptauja: Gandrīz trešdaļā skolu finansējums mācību līdzekļiem nav pieaudzis

Gandrīz trešdaļā skolu skolu finansējums mācību līdzekļiem šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nav pieaudzis un ir palicis nemainīgs, 4,4% - tas ir samazinājies, bet 38,7% - pieaudzis, secināts izdevniecības "Skolas Vārds" veiktajā izglītības iestāžu vadītāju aptaujā.

Sabiedrība Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatam virza Pudānu

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera amatam nominējis brigādes ģenerāli, Zemessardzes komandieri Kasparu Pudānu.

Lasiet arī

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Sabiedrība Orgānu transplantācijas operācijas gaida 128 pacienti

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) pērn veiktas 78 transplantācijas operācijas, bet šobrīd gaidīšanas sarakstā atrodas 128 pacienti, kuriem akūti tās ir nepieciešamas.

Sabiedrība Paliatīvās aprūpes pakalpojumu dzīvesvietā saņēmuši jau 255 cilvēki

Valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus pacienta dzīvesvietā, kas pieejami no šī gada sākuma, janvārī un februārī saņēmuši 255 cilvēki, ziņo Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Veselība Rīgas 2. slimnīcu saglabās kā traumatoloģijas klīniku?

Pārmaiņas varētu tikt realizētas 10 - 15 gadu laikā.