Latvijā teju 60% pacientu nezina, kas ir informētā piekrišana

Sabiedrība
LETA 16:38, 01.09.2024 0

Latvijā 58,5% pacientu nezina, kas medicīnas aprūpē ir informētā piekrišana, liecina "Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības Dzīvības koks" 2023.gadā veiktās aptaujas dati.

 
Foto: LETA

Lai saprastu, cik informēti ir pacienti par savām tiesībām no diagnozes noteikšanas līdz ārstēšanās pabeigšanas periodam, biedrība "Dzīvības koks" 2023.gadā veica aptauju, kurā uz jautājumiem atbildēja 268 respondenti. Visi, kas piedalījās aptaujā atzīmēja, ka ir saskārušies ar kādu hronisku slimību, tajā skaitā onkoloģisku.

Aptaujā 104 respondenti jeb 38,8% pauduši uzskatu, ka diagnozes noteikšanas laiks bijis ātrs un savlaicīgs, kamēr pārējie atzinuši, ka saskārušies ar dažādiem sarežģījumiem.

Tāpat 16% aptaujāto norādījuši uz komunikācijas problēmām, atzīmējot, ka bijuši pārāk satraukti un nav varējuši saprast, ko ārsts saka. Savukārt 41 respondents jeb 15% aptaujāto atzinuši, ka ārsts nav ņēmis vērā tuvinieka vēlmi būt kopā ar pacientu diagnozes skaidrošanas brīdī. Sākot ārstēšanu, pietiekamu un saprotamu informāciju saņēmusi puse respondentu, kamēr pārējie uzskata, ka ārsti nav pietiekoši izskaidrojuši, kas un kā tiks darīts.

Jautāti, kas ir informētā piekrišana, ar "Nezinu" atbildējuši 157 respondenti jeb 58,5%, kamēr pārējie aptaujātie izteikuši minējumus par to, kas tas varētu būt.

Tāpat gandrīz visi respondenti, kuri uzskatīja ka saskārušies ar pacientu tiesību pārkāpumiem, atzīmējuši, ka "neko nav darījuši, jo neko jau nevar panākt tik un tā".

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Uz vienotā Sabiedriskā medija valdes locekļu amatiem izvirzīts 21 kandidāts

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem otrajai kārtai izvirzīts 21 pretendents.

Sabiedrība Galīgajā lasījumā skatīs grozījumus valsts valodas stiprināšanai darba tirgū

Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus, izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām.

Sabiedrība Atbalsta aizliegumu reklamēt alkoholisko dzērienu cenas vai atlaides

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien pirms trešā lasījuma atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas paredz Latvijā ieviest aizliegumu alkoholisko dzērienu audio un audiovizuālajās reklāmās reklamēt šo dzērienu cenas vai atlaides.

Sabiedrība CVK piedāvā uzlabot vēlēšanu zīmes. Kā tās izskatīsies?

Par vēlēšanu sistēmu sagatavošanu atbildīgā Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) norāda, ka pašreizējais biļetens ir problemātisks, jo tiek bieži pieļauta kļūda - kādu kandidātu neatbalstot, vēlētājs ievelk rombiņā mīnusu, nevis izsvītro vārdu.

Lasiet arī

Veselība Rīgas 2. slimnīcu saglabās kā traumatoloģijas klīniku?

Pārmaiņas varētu tikt realizētas 10 - 15 gadu laikā.

Sabiedrība Abu Meri: divu grozu veselības aprūpes pakalpojumu modelis ir novecojis

Tā saucamais "divu grozu" veselības aprūpes pakalpojumu modelis ir novecojis, un tam nav politiskā atbalsta, sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV), komentējot lēmumu minēto modeli atlikt vēl uz pusotru gadu.

Veselība Abu Meri apšauba «Rīgas Dzemdību nama» atbilstību mūsdienu prasībām

Veselības ministrija (VM) ir vērsusies pie Rīgas pašvaldības, aicinot pašvaldību būtiski mainīt traumatoloģijas pacientu aprūpi Rīgā un apšaubot "Rīgas Dzemdību nama" atbilstību mūsdienu prasībām.

Sabiedrība Paliatīvās aprūpes pakalpojumus pacienti varēs saņemt dzīvesvietā

Valdība otrdien, 20.februārī, apstiprināja Paliatīvās aprūpes noteikumus, kas nosaka kārtību paliatīvās aprūpes organizēšanai, saņemšanai un finansēšanai, lai nodrošinātu jauna pakalpojuma - paliatīvā aprūpe pacienta dzīvesvietā ieviešanu.