Francijas prezidents Emanuels Makrons trešdien vizītē Brazīlijā noraidījis plānoto brīvās tirdzniecības nolīgumu starp Eiropas Savienību (ES) un Dienvidamerikas ekonomisko aliansi "Mercosur" tā pašreizējā formā.
"Pašreizējā formā tā ir ļoti slikta vienošanās. Šī vienošanās tika panākta pirms 20 gadiem," vizītē Sanpaulu sacīja Makrons.
"Vienosimies par jaunu, daudz atbildīgāku līgumu, kas būtu orientēts uz mūsu mērķiem un realitāti un kurā būtu ņemta vērā attīstība, klimats un bioloģiskā daudzveidība," piebilda Makrons, kurš ir viens no asākajiem šī līguma kritiķiem ES.
Makrons decembrī notikušajā ANO Klimata pārmaiņu konferencē (COP28) kritizēja līguma nosacījumus, ka Eiropas lauksaimniekiem un uzņēmumiem būs jāievēro stingras prasības oglekļa emisijas samazināšanai, bet Dienvidamerikas produkti, kas netiek ražoti saskaņā ar šādiem noteikumiem, tiktu ievesti ES bez muitas tarifiem.
"Es nevaru prasīt, lai mūsu lauksaimnieki, mūsu rūpnieki Francijā, bet arī visur Eiropā pieliktu pūles, lai piemērotu jaunus noteikumus oglekļa emisijas samazināšanai", bet pēc tam paziņot par visu tarifu atcelšanu produktiem, kas ražoti, neievērojot šādus noteikumus, COP28 konferencē Dubaijā sacīja Makrons.
Francijas nostāja ir pretrunā Vācijas attieksmei. Vācijas kanclers Olafs Šolcs un Brazīlijas prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva abi centās panākt ātru sarunu pabeigšanu.
Vienošanās starp ES un aliansi "Mercosur", kas apvieno Brazīliju, Argentīnu, Paragvaju un Urugvaju, radītu vienu no pasaulē lielākajām brīvās tirdzniecības zonām. Tās galvenais mērķis ir samazināt muitas nodokļus un tādējādi veicināt tirdzniecību.
ES sarunas ar "Mercosur" par šo vienošanos turpinās jau 23 gadus. Vienošanās principā tika panākta 2019.gadā, bet nav ieviesta, pastāvot bažām par virkni jautājumu, tai skaitā lietusmežu aizsardzību.