Pirmajā pusgadā pilsoņu iniciatīvas ir mainījušas četrus likumus, informēja sabiedrības iniciatīvu portāla "Manabalss.lv" pārstāvji.
Divu iniciatīvu autore bijusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga. Likumdošanas maiņu ir panākusi gan viņas privāti rosinātā iniciatīva par valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem akūtās situācijās, gan LIZDA vārdā rosinātā prasība par diskriminācijas novēršanu pirmsskolas izglītības pedagogu nodarbinātībā.
Bērniem pieejamai zobārstniecībai akūtās situācijās šogad papildus ir piešķirti 4,34 miljoni eiro.
Lai panāktu otrās iniciatīvas īstenošanu, bija nepieciešams Satversmes tiesas (ST) spriedums. Lai arī Ministru kabinets (MK) bija nolēmis nevienlīdzību pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes ziņā novērst līdz 2025.gada 1.janvārim un vairākkārt ir grozījis apstrīdēto regulējumu, pakāpeniski izlīdzinot pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, tomēr tā joprojām atšķiras no pārējās vispārējās izglītības pakāpēs pedagogiem noteiktās zemākās darba algas likmes, konstatējusi tiesa.
ST atzina, ka šādas pakāpeniskas pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes izlīdzināšanas pamatā var būt apsvērumi, kas saistīti ar nepieciešamību nodrošināt valsts un pašvaldību budžeta stabilitāti. Tomēr šādi argumenti nav pietiekami, lai pamatotu atšķirīgas attieksmes leģitīmo mērķi. Valsts un pašvaldību budžeta stabilitāte pati par sevi nevar tikt izmantota kā attaisnojums atšķirīgai attieksmei pret personu grupām, kas atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos.
Līdz ar to ST atzina noteikumu normas, kas nosaka pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, par neatbilstošām Satversmes 91.panta pirmajā teikumā ietvertajam tiesiskās vienlīdzības principam un par spēkā neesošām no 2024.gada 1.janvāra.
Abas iniciatīvas atbalstīja nedaudz vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju. Iniciatīvu "Valsts apmaksāta zobārstniecība bērniem akūtās situācijās" atbalstīja 10 764 iedzīvotāji, bet iniciatīvu "Novērst diskrimināciju pirmsskolas izglītības pedagogu nodarbinātībā" - 10 575 iedzīvotāji.
Visvairāk iedzīvotāju atbalstījuši iniciatīvu "Vieglo automašīnu tehniskā stāvokļa kontrole reizi divos gados" - to parakstījuši 13 883 iedzīvotāji, un arī šajā jomā panāktas izmaiņas likumā. Savukārt ceturto iniciatīvu "Par pilnvērtīgu dzirdi sevišķi bērniem ar dzirdes traucējumiem" parakstījuši 10 729 iedzīvotāji.
Kopumā gada pirmajos sešos mēnešos Saeimā ir nonākuši 11 "Manabalss.lv" iniciatīvās balstīti kolektīvie iesniegumi.
Rēķinoties ar Saeimas darba pārtraukumu vasarā, līdz augusta beigām iesniegšana ir atlikta vēl trijām iniciatīvām, kas nesen ir guvušas likumā noteikto parakstītāju atbalstu, norādīja portāla pārstāvji. Tās ir "Nekavējoties palielināt bērna piedzimšanas pabalstu un kopšanas pabalstu!", "Izbeigt bijušo prezidentu uzturēšanu par tautas naudu" un "Reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām".
Iniciatīvas var ierosināt un parakstīt ikviens Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu. Lai iniciatīva nonāktu Saeimā, tai jāatbilst "Manabalss.lv" kvalitātes kritērijiem un platformā jāsavāc vismaz 10 000 pilsoņu parakstus.