Kopš marta beigām, kad Liepājā, Uliha un Robežu ielas krustojumā, sāka darboties ar SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) mašīnredzes risinājumu aprīkotā viedā satiksmes kontroles iekārta, šajā krustojumā par 40% samazinājies pārkāpumu skaits, pavēstīja LMT pārstāvji.
Liepājā uzstādītais viedais luksofors ir pirmais šāda tipa risinājums Latvijā, kas oficiāli iekļauts satiksmes uzraudzības sistēmā un fiksēto informāciju par autovadītājiem, kuri šķērsojuši krustojumu pie sarkanās gaismas, nodod Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) un Pašvaldības policijas datubāzēm, lai pārkāpējiem tiktu piemērots administratīvais sods. Pārkāpumu skaits šajā krustojumā aprīlī un maijā salīdzinājumā ar februāri un martu samazinājies par aptuveni 40%.
Viedais risinājums testa režīmā minētajā krustojumā darbojas jau kopš 2019.gada rudens, taču šopavasar Liepājas pilsēta noslēgusi līgumu ar LMT par risinājuma oficiālu iekļaušanu satiksmes uzraudzības sistēmā, lai uzlabotu satiksmes drošību un novērstu pārkāpumus.
Viedais luksofors spēj veikt dažādas funkcijas, tostarp tas atpazīst un klasificē objektus, nosaka to trajektoriju un atrašanās vietu, atpazīst un nolasa pārkāpēju automašīnu numurus, spēj noteikt luksofora signālu. To veido īpaši konfigurēts, ar datorredzes algoritmiem aprīkots minidators, divas augstas izšķirtspējas videokameras, tīkla aprīkojums, stiprinājumi un LMT izstrādāta programmatūra.
Šobrīd Liepājā uzstādītais viedais risinājums spēj atpazīt luksoforā degošo gaismas signālu, auto un tā numurzīmi. Balstoties uz šo pašu risinājumu, iespējams veidot arī jaunus algoritmus, kas spēj noteikt citus pārkāpumu veidus - braukšanu pa sabiedriskā transporta joslu, apstāšanos krustojumā, neatļautus pagriezienus, vilciena pārbrauktuvju neatļautu šķērsošanu, braukšanu pretēji pa vienvirziena ielu, sastrēgumu apbraukšanu pa apmalēm, braukšanu bez ķiverēm A kategorijas transportlīdzekļiem, OCTA un tehniskās apskates pārkāpumus pēc numurzīmes.
Informācija "Firmas.lv" liecina ka LMT koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 290,872 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 15% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa samazinājās par 3,7% un bija 31,868 miljoni eiro.
LMT reģistrēta 1992.gada janvārī, un tās pamatkapitāls ir 817 000 eiro. LMT kapitālā 49% pieder "Telia Company" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"". "Telia Company" pieder 49% "Tet" kapitāldaļu, bet Latvijas valstij "Possessor" personā - 51%.