Noslēdzot 2020.gadā uzsākto starptautisko projektu "No sarežģītās pagātnes uz kopīgu nākotni", Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) 18.maijā un 19.maijā rīko starptautisku simpoziju, informēja LLMC pārstāve Krista Luīze Priedīte.
Simpozija uzmanības centrā būšot pieejas, kā māksla var veicināt sabiedrības izpratni par pagātnes un tagadnes attiecībām, kā tā var arī ieņemt aktīvu nostāju pašreizējā realitātē, ko īpaši satricinājis karš Ukrainā, un kā tas viss ietekmē tuvāko nākotni.
Simpozijā piedalīsies mākslinieki, kuratori un pētnieki no Baltijas un citām Eiropas valstīm, piemēram, kultūras vēsturnieks Deivids Kroulijs, kultūras studiju pētniece Kataržina Bojarska, kuratore Bojana Piškura, filozofs, Kijivas biennāles rīkotājs Vasils Čerepaņins, kuratore un pētniece Margareta Tali un citi.
Simpozija programmu veido sešas tematiskas sesijas par jautājumiem, kas saistīti ar Austrumeiropas un postpadomju reģiona transformācijām un šābrīža realitāti. Pirmajā dienā, 18.maijā, dalībnieki pievērsīsies tādām tēmām kā mākslas mediācija, iekļaujoša kultūras vide un jaunas pieejas auditorijas iesaistē, 20.gadsimta avangarda mākslas mantojums Austrumeiropā sociālisma periodā un šodien, kā arī "neapstrādātā" pagātne un tās ietekme un klātbūtne mūsdienās.
Simpozija otrajā dienā, 19.maijā, dalībnieki pievērsīsies nacionālisma un internacionālisma naratīviem bijušajās Austrumu bloka valstīs un tam, kā ar tiem strādāt caur muzeju kolekcijām un arhīviem, Krievijas koloniālisma analīzei un dekolonizācijas nozīmei mūsu reģionā, kā arī ekoloģijas un vides solidaritātes jautājumiem ikdienā, kultūrā un mākslā.
Diskutējot par Krievijas koloniālo karu Ukrainā, simpozija dalībnieki pievērsīsies atmiņu politikas un piemiņas kultūras lomai, avangarda mākslai caur kara laika prizmu, kā arī kara iznīcinātajām ekosistēmām un centieniem tās atjaunot. Simpozija dalībnieki analizēs arī Krievijas imperiālisma un koloniālisma mantojumu aktuālās dekolonizācijas perspektīvā, identitātes politikas un komunikācijas un infrastruktūru kontekstu gan Krievijas pusē, tai turpinot koloniālo vardarbību, gan kā tie ietekmē solidaritātes stratēģijas Ukrainas pusē.
Paredzēts, ka ceturtdien, 18.maijā, simpozijs notiks Latvijas Mākslas akadēmijas telpās, Kronvalda bulvārī 4, bet piektdien, 19.maijā - Kalpaka bulvārī 13, Latvijas Mākslas akadēmijas pagalma korpusā "K2".