Nelegālās imigrācijas spiediena gadījumā Iekšlietu ministrija (IeM) rosinājusi likumā paredzēt valdības tiesības izsludināt robežapsardzības sistēmas darbības pastiprinātu režīmu.
Grozījumi Latvijas Republikas valsts robežas likumā paredz, ka, konstatējot nesamērīgi lielu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanas vai tās mēģinājuma gadījumu skaitu, Ministru kabinets, lai nodrošinātu valsts robežas neaizskaramības garantēšanu un valsts apdraudējuma novēršanu, var izsludināt robežapsardzības sistēmas darbības pastiprinātu režīmu.
Izsludinot šādu režīmu, Ministru kabinetam, ciktāl tas nepieciešams un ir samērīgi attiecīgā apdraudējuma novēršanai vai pārvarēšanai, būtu tiesības visā pierobežā vai tās daļā atkarībā no apdraudējuma intensitātes noteikt vienu vai vairākus pasākumus.
Piemēram, īpašu pārvietošanās un pulcēšanās kārtību, īpašu saimnieciskās darbības kārtību, ierobežot tiesības personām atrasties noteiktās vietās bez atļaujām vai
tiesības nepiemērot publisko iepirkumu regulējumu vai noteikt īpašu kārtību publisko iepirkumu veikšanai attiecībā uz precēm vai pakalpojumiem, kas nepieciešami būtisku valsts drošības interešu aizsardzībai.
Grozījumi paredz, ka Ministru kabinetam būtu tiesības izsludināt robežapsardzības darbības pastiprinātu režīmu uz laiku līdz sešiem mēnešiem ar iespēju nepieciešamības gadījumā minēto termiņu pagarināt.
Ja apdraudējums, kas bija pamatā robežapsardzības darbības pastiprināta režīma izsludināšanai, ir novērsts vai pārvarēts, Ministru kabinets atceltu lēmumu par robežapsardzības darbības pastiprināta režīma izsludināšanu.
Ja Saeima valdības lēmumu noraidītu, tad attiecīgais lēmums zaudētu spēku, un saskaņā ar to ieviestie pasākumi nekavējoties tiktu atcelti.
Jau ziņots, ka valdība 2021.gadā 10.augustā nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju Ludzas un Krāslavas novados, kā arī Daugavpilī. Tā vairākkārt pagarināta, un pēdējais pagarinājums noteikts līdz 10.augustam. Iepriekš vairākkārt ticis debatēts, ka ārkārtējās situācijas vietā pierobežā varētu noteikt kādu citu regulējuma veidu, taču nekādas izmaiņas nav sekojušas.
Šogad no nelikumīgas Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsošanas atturēti 2162 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ Latvijā uzņemti 175 cilvēki.
Pērn kopumā novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.
Tuvojoties vasarai, nelegālās imigrācijas riski uz robežas ar Baltkrieviju, visticamāk, pieaugs, pagājušajā nedēļā aģentūrai LETA atzina Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.
Iekšlietu ministrija norādījusi, ka Krievijas sāktais un Baltkrievijas atklāti atbalstītais karš pret Ukrainu ir vērtējams kā papildu riska apstāklis un iespējama motivācija Baltkrievijai turpināt centienus destabilizēt situāciju uz valsts robežas ar Latvijas, tas ir, izdarīt spiedienu uz ES un NATO.
Arī no Lietuvas un Polijas kompetentajām institūcijām joprojām tiekot saņemta informācija par nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu no Baltkrievijas teritorijas.