Kopīga brokastu vai vakariņu baudīšana pie viena galda ir būtisks ģimenes kopā būšanas rituāls, bet vai mūsdienās ģimenēm izdodas to īstenot? Kā noskaidrots lielveikala veiktajā aptaujā par ģimenes ēšanas paradumiem un tradīcijām Latvijā, vairāk nekā puse aptaujāto (51%) vismaz vienu reizi dienā ēd kopā ar ģimeni. Vienlaikus vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto iedzīvotāju jeb 70% atzīst, ka baudīt kopīgas ēdienreizes vēlētos daudz biežāk, bet to kavē ierobežota iespēja iegādāties augstas kvalitātes produktus par draudzīgu cenu (27%) un maza iedvesmojošu recepšu pieejamība (22%).
Latvijas ģimenes ievēro dažādas ēšanas tradīcijas, kas saistītas gan ar maltītes gatavošanas procesu, gan arī kopības sajūtas stiprināšanu, liecina aptauja. Visiecienītākā tradīcija ir maltītes baudīšana pie viena galda (65%), kam seko ikdienas notikumu apspriešana ēst gatavošanas un ēdiena baudīšanas procesā (56%). Lai vairāk laiku pavadītu kopā ar bērniem, 33% aptaujāto ēšanas gatavošanas procesā iesaista arī savas atvases. 28% aptaujāto iedzīvotāju ir arī īpašas ģimenes receptes, kas tiek gatavotas dažādos dzīves notikumos.
Kā atzīmē lielākā daļa aptaujāto (70%), tieši vakariņas ir ēdienreize, kura tiek aizvadīta kopā un visbiežāk ēdienreizes sagatavošana aizņem no 30 minūtēm līdz 1,5 stundai. Visbiežāk aptaujātie pieturas pie tradīcijām un ceļ galdā ēdienus, kas gatavoti pēc jau zināmām receptēm un ir arī tie, kuri virtuvē izmēģina jaunas garšas. Kā atzīst lielākā daļa jeb 26% respondenti, viņi virtuvē ir iecienījuši eksperimentēt un izmēģināt jaunas receptes, kamēr 22% dod priekšroku receptēm, kuras iepriekš izmantojuši radinieki un iepriekšējās paaudzes.
Vienlaikus liela daļa (47%) respondentu atzīst, ka kopīga maltītes gatavošana un baudīšana ir svarīga, jo tas veido un stiprina saikni un attiecības ar ģimeni un ir veids kā uzzināt vairāk par ģimenes locekļu ikdienas dzīvi un notikumiem (14%).