Jauniešiem patstāvīgi lemt par izglītības izvēli pēc pamatskolas pabeigšanas ļautu 41% vecāku un vecvecāku, liecina Valsts izglītības attīstības aģentūras pasūtītās aptaujas dati.
Tajā pašā laikā 37% vecāku un vecvecāku atzina, ka tomēr mēģinātu ietekmēt bērna izvēli. 6% aptaujāto uzskata, ka viņi nevar ietekmēt jauniešu lēmumu par turpmāko izglītību, savukārt 16% nezina, kā rīkotos bērna izglītības izvēles brīdī.
Atvases izvēli par labu profesionālās izglītības iestādei censtos ietekmēt 18% aptaujāto ģimenes locekļu, savukārt noskaņot savu bērnu iegūt vispārējo vidējo izglītību mēģinātu 19% respondentu.
Galvenā vecāku un vecvecāku motivācija virzīt jauniešus mācībām tieši profesionālajā izglītības iestādē 54% gadījumu būtu bērna talants un interese par konkrēto profesiju. 46% respondentu uzskata, ka mācības profesionālajā izglītības iestādē būtu iespēja bērnam iegūt perspektīvu un labi atalgotu darbu, savukārt 34% respondentu uzskata, ka tā ir iespēja iegūt prasmes, kas noderēs visa mūža garumā.
8% aptaujāto vecāku un vecvecāku par labu šādam lēmumam motivētu iespēja jaunietim ātrāk uzsākt darba gaitas un iepazīt darba tirgu, kā arī pozitīva sabiedrības attieksme pret profesionālo izglītību. 2% gadījumos aptaujātie norādīja citu variantu, piemēram, minot, ka vēlētos, lai jaunietis veic intelektuālu darbu. 5% respondentu neietekmētu nekas no minētā.
Aptauja veikta 2023.gada martā, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru "Norstat Latvija". Tajā piedalījās 1008 respondenti no visas Latvijas, kuriem ir bērni vai mazbērni vecumā līdz 18 gadiem.